שתף קטע נבחר

לראשונה: בחינות בגרות בוטלו כחלק מהשביתה

תלמידים רבים הגיעו לכיתות לקראת בחינת הבגרות בעל-פה באנגלית, אך ארגון המורים הורה לבוחנים לעזוב וכעת קיים חשש כי בתי הספר יתקשו למצוא מועד חלופי. יו"ר הארגון: "לא קרה שום אסון, תלמידים ישקיעו עוד. החיים זה לא פיקניק". משרד החינוך: "אחרי יום השואה נפנה לבית הדין לעבודה כדי שיחייב את המורים לקיים הבחינות"

ביטול ראשון של בחינות בגרות בשל השבתת ארגוני המורים. במסגרת שביתת ארגון המורים העל-יסודיים מימשו אתמול (יום א') לראשונה חלק מן המורים את איומיהם וביטלו מבחני בגרות ברחבי הארץ. בעשרות בתי ספר בהן היו אמורות להתקיים בחינות בעל פה במקצוע האנגלית, הודיעו המורים לתלמידים כי הן לא תתקיימנה בשל השביתה והנחיית הארגון לחבריו שלא לקיים כל בחינה שהיא.

 

יש לציין כי מועד בחינת הבגרות באנגלית אין מועד ארצי גורף וכל בית ספר קובע את הבחינה זמן רב מראש לפי לוח הזמנים שלו. כעת עולה החשש כי לא יימצא מועד חלופי לבחינות שבוטלו היום ואותם תלמידים יסיימו את שנת הלימודים כאשר לא השלימו את חובותיהם.

 

בעקבות ביטול הבחינות ודחייתן למועד בלתי ידוע, פנה ynet למשרד החינוך, שהבטיח כי מיד לאחר יום השואה יפנה לבית הדין הארצי לעבודה בכדי לחייב את המורים לבחון את התלמידים. 

 

מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, אמר: "אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה בבגרויות. מדובר בחצייה של כל הקווים האדומים. עד כה נמנעו המורים מלעבור אותם. מחאות מסוג זה פוגעות בהישגים הלימודיים של התלמידים וביכולתם להגיע לזכאות לתעודת בגרות שעוד תידרש להם בהמשך דרכם. אשר על כן יפנה המשרד מיד לאחר יום השואה לבית הדים הארצי לעבודה במטרה להגן על התלמידים מפני הפגיעה בזכותם הבסיסית במערכת החינוך. כל מחאה אינה מצדיקה ביטול הבחינות".

 

ההורים: אחרי ביטול הבחינות כבר לא נוכל לתמוך במורים

תלמידי שכבת י"ב בבית הספר "קציר" בחולון, הגיעו אתמול כדי להיבחן בבחינת הבגרות באנגלית בעל-פה. התלמידים, שהשקיעו מאמצים בלימוד החומר בידיעה שייבחנו מאחר והשביתה הופסקה זמנית בשל קיום טקסי יום השואה, נוכחו לדעת כי הבוחנים שהגיעו לבית הספר הבוקר קיבלו הוראה מארגון המורים העל-יסודיים לעזוב את המקום.

 

יו"ר ועד הורים בבית הספר "קציר", אבי טננוורצל, אמר ל-ynet: "למרות תמיכתנו במאבק המורים לשיפור שכרם ומעמדם המקצועי, אנו רואים בביטול בחינות הבגרות חציית קו אדום שלאחריו כבר לא נוכל לתמוך בהם. לא ניתן שילדינו יצאו לצבא מבלי שהשלימו את בחינות הבגרות. זה פשוט מוגזם. פוגעים בבגרויות של התלמידים ובעתיד שלהם. זה מאד רגיש כי לוח הזמנים של תלמידי י"ב עמוס ומתוכנן בדקדקנות. להזמין מבחן כזה מחדש זה לא נוח ויהיה סמוך לבחינה אחרת".

 

טננוורצל סיפר כי ביטול הבחינה תפס בהפתעה את התלמידים, את מנהלת בית הספר וגם את הבוחנים. "מנהלת בית הספר שניסתה לבטל את רוע הגזירה פנתה לארגון המורים העל-יסודיים בבקשה לתת אישור חריג לקיום הבחינה אולם נענתה בשלילה. הן התלמידים והן הבוחנים עזבו את המקום מבלי שהתקיימה הבחינה", אמר. במסגרת אותם עיצומים לא התקיימה היום גם בחינת המתכונת באנגלית לתלמידי שכבת י"א בבית הספר "קציר" וכן מבחנים שוטפים.

 

גם בבית הספר הריאלי העברי בחיפה לא התקיימה בחינת הבגרות בעל פה באנגלית. כמאה תלמידים היו אמורים להיבחן אך קיבלו כבר בערב לפני כן הודעה טלפונית על ביטול הבחינה. אחד התלמידים מספר: "אין צורך לציין שהדבר גורם לעוגמת נפש רבה עקב למידה בעל פה של נאום באנגלית לקראת המבחן ויצירת לחץ אדיר בעצם דחיית המבחן לתאריך מאוחר יותר, בין כל הבגרויות והמתכונות האחרות.

 

"במקצועות רבים עדיין לא סיימנו ללמוד את החומר, בחינות הבגרות מתקרבות במהרה ואנחנו צריכים פשוט להשלים את החומר בעצמנו. ישנה כמובן פגיעה נוספת ועיקרית בכך שתלמידים רבים, כמוני, מתגייסים כבר בחודש יולי ואם לא ניגש לבחינת הבגרות בעל פה או לכל בחינת בגרות אחרת עד אז, תיגרע מאיתנו תעודת הבגרות".

 

רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, אמר בתגובה: "בחינות בעל פה הן בחינות שנקבעות על ידי בית הספר. יש כאלה שקבעו זאת להיום, יש אחרים בעוד שבוע וכדומה. זה לא שאלון אחיד שצריך להתבצע ביום אחד. לא יקרה שום אסון אם הבחינה לא תתקיים. תלמידים ישקיעו עוד. החיים זה לא פיקניק, הם קשים, לפעמים לומדים בלחץ. אם הבחינה היום באנגלית לא התקיימה אז תהיה בשבוע הבא, לא קרה שום אסון.

 

"זו הפעם הראשונה שבחינת בגרות נדחית ממועד אחד לאחר. אנחנו במאבק וזה על כל הקופה. אנחנו לא פראיירים לעבוד בלי כסף. הממשלה היא אחראית ובכל זאת עושים מאמצים לקדם תלמידים שלנו כדי שלא יפגעו החלטנו לדחות בחינות מהיום ליום אחר.


פורסם לראשונה 15/04/2007 21:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
יו"ר ארגון המורים, רן ארז
צילום: ניב קלדרון
צילום: ירון ברנר
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב
צילום: ירון ברנר
מומלצים