שתף קטע נבחר

הרצוג: "מצב ניצולי השואה - אבסורד מוחלט"

שר הרווחה מספר כי חש מבוכה גדולה נוכח הנתונים שהוצגו בפניו ערב יום השואה, בנוגע למצבם המחפיר של אלפי ניצולים: "יש פה היסטוריה ארוכה מאוד ותהליך שנמשך שנים. היו הרבה מאד גורמים שראו את האחריות לכך כאילו היא מוטלת על גורם אחר"

"חשתי מבוכה גדולה מאוד, המצב שהגענו אליו בנוגע לניצולים הוא אבסורד מוחלט", כך אומר שר הרווחה יצחק הרצוג, בשיחה עם ynet ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. הרצוג התייחס בדבריו לנתונים שהוצגו בפניו בישיבת חירום שכינס אתמול (א') יחד עם נציגי הביטוח הלאומי, משרד הרווחה, הסוכנות היהודית ומשרד ראש הממשלה, כדי לדון במצבם הקשה של אלפי ניצולי שואה החיים בישראל ונאלצים להתקיים מקצבה זעומה שאינה מאפשרת להם להזדקן בכבוד.

 

מהנתונים שהוצגו בישיבה עולה כי בישראל חיים כיום כ-250 אלף ניצולי שואה, מתוכם מקבלים עשרים אלף רנטות (שילומים) מגרמניה, כארבעים אלף קצבה ממשרד האוצר אולם 180 אלף אינם נכללים באף אחת מן הקטגוריות ונופלים בין הכיסאות. "אני שואל את עצמי 'איך הגענו למצב הזה שהם לא זכאים לשום דבר?'", אומר הרצוג, דור שלישי לניצולי שואה, אשר כמה מבני משפחתו של אביו נספו במהלכה.

 

בתום הישיבה אתמול דרש הרצוג להעביר את הטיפול בניצולי השואה באופן מיידי ממשרד האוצר למשרד הרווחה והשירותים החברתיים. בחודש הקרוב בכוונתו להגיש את ההצעה לאישור ראש הממשלה, בנוסף לתוכנית מערכתית הכוללת הצעות לתיקוני חקיקה ורפורמה מקיפה בנוגע לטיפול בניצולים. "עכשיו, כשאני עוסק בזה ונחשף לזה, באופן טבעי אני מושפע מזה יותר והנושא מדיר שינה מעיני", הוא אומר. "אי אפשר להאשים רק את ממשלת ישראל, כי יש פה היסטוריה ארוכה מאוד ותהליך שנמשך שנים. היו הרבה מאד גורמים שראו את האחריות לכך כאילו היא מוטלת על גורם אחר".

 

הרצוג מצביע על שתי סוגיות עיקריות אשר מחמירות את מצבם של ניצולי השואה בשנים האחרונות. הראשונה היא הזדקנותם של הניצולים אשר "באופן טבעי הופכת אותם להרבה יותר חלשים וחסרי ישע והסיטואציה בה הם מצויים רק מחריפה את מצבם". בנוסף, שר הרווחה אינו מצליח להבין כיצד נוצר מצב בו יש במדינה מספר גבוה כל כך של ניצולים שאינם זכאים לפיצויים או תמיכה מיוחדת ונאלצים לחיות מקצבת ביטוח לאומי שעומדת על קצת יותר מאלף שקלים. להערכתו הסיבה לכך נעוצה בכך ש"מספר גדול מהניצולים עלו מברית המועצות ואינם בעלי חסכונות או לא קיבלו רנטות מגרמניה. זה ממש לעג לרש".

 

הרצוג, כאמור, מתכוון להשקיע מאמץ ולתקן את המצב המביש עד כמה שניתן. "אנחנו צריכים ללכת על תיקוני החקיקה ולאחד את כל הגורמים המטפלים בניצולים כדי שהכתובת כולה תהיה במשרד הרווחה ותעסוק בתחום הזה. אני לא רוצה להבטיח הבטחות סרק, אבל אני מתכוון להציג תוכנית שתטפל בכל מה שנדרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
הרצוג. "מבוכה גדולה
צילום: דורון גולן
מומלצים