שתף קטע נבחר

השב"כ: איראן ניסתה לגייס יהודי לרגל בישראל

איראן פועלת במרץ לגייס יהודים יוצאי איראן למשימות ריגול, כך חשף הבוקר בכיר בשב"כ. באחרונה נחקרו כעשרה מקרים, בהם הופעלו לחצים על ישראלים שיצאו לביקור משפחות להפוך לסוכנים. באחד המקרים, סיכל השב"כ גיוס של סוכן בדקה ה-90

שירות הביטחון הכללי חושף הבוקר (יום ג') כי לאחרונה הגביר המודיעין באיראן את ניסיונותיו לגייס ישראלים ממוצא איראני כדי שירגלו ויעבירו מידע סודי. באחרונה נחקרו כעשרה מקרים בהם הופעלו לחצים על ישראלים בדרכם לאיראן לצורך ביקור משפחות, כדי שיהפכו לסוכנים. אחד הישראלים נעצר, לאחר שכמעט השתכנע לשמש כסוכן, אך לא יוגש נגדו כתב אישום.

 

"עד כה לא נדרשנו להעמיד לדין איש משום שהכוונות סוכלו וזו הרי המטרה שלנו, אך אנחנו מתבוננים בדאגה רבה על התופעה שהולכת וגוברת", אמר בכיר בשב"כ. בשנתיים האחרונות נרשמו למעלה ממאה ישראלים שביקשו לצאת לאיראן.

 

הבכיר הסביר כי התהליך מתחיל בקונסוליה האיראנית באיסטנבול שבטורקיה, שם נדרשים המבקשים להוציא מסמכים מתאימים. שני אנשי מודיעין איראני פועלים בתוך הקונסוליה במסווה של עובדים מקומיים - הראשון שבהם תחת הכינוי 'זינעלי' והשני, ששמו תקווי, המכונה 'עבדלאה' - אליהם פונים הישראלים כדי לבקש עזרה בקידם התהליכים.

 

"איראן זיהתה הזדמנות באנשים הללו, על מנת לממש את האינטרסים שלה לריגול נגד ישראל", מספר הבכיר בשב"כ. "כאשר הישראלי מגיע לקונסוליה הוא עובר תחקור ארוך במהלכו הוא נשאל שאלות במגוון נושאים, כולל הלכי רוח, נושאים פוליטיים וחברתיים בישראל. ידוע על מספר מקרים בהם נחקרו ישראלים במשך שעות ארוכות תחת לחץ".

 

השלב השני בנסיון הגיוס מתבצע על אדמת איראן, לאחר שהישראלים נוחתים בטהרן. אז מונעים מהם האיראנים לחזור לישראל עד שהגורמים המודיעינים לא סיימו לתחקר אותם ולנסות לגייס אותם עבורם. בשלב זה פונים הישראלים לגורמי הקונסוליה בטורקיה שכביכול אמורים לחלץ אותם מגורמי המודיעין אך למעשה יוצרים קשר ידידותי עם מי שפועל כאיש מודיעין מוסווה. קשרים אלו מנוצלים בהמשך על ידי המודיעין האיראני.

 

המודיעין האיראני מבקש מהישראלים כל מידע אפשרי, תחילה כזה שאינו רגיש ומסווג. כאן מתחיל תהליך הקרוי "דירדור", במהלכו מבקשים האיראנים עוד מידע איכותי ורגיש יותר. הם מנסים גם לקבל מידע על אנשים נוספים אותם ניתן לגייס בעתיד ולהפוך למרגלים.

 

איך כמעט גייסו מרגל ישראלי 

במסגרת החקירה נחשף באחרונה יהודי ישראלי שגוייס על ידי האיראנים במהלך יציאתו לביקור משפחתי בטהרן. מחקירתו עולה כי יצא לאיראן דרך הקונסוליה באיסטנבול, שם נחקר על ידי אדם בשם "תקווי" שהציע לו לשתף פעולה עם המודיעין האיראני. כשהגיע לשדה התעופה באיראן נחקר ארוכות על-ידי משטרת ההגירה האיראנית, דרכונו הישראלי הוחרם ואף איימו עליו שישליכו אותו לכלא. במקביל לחקירתו נעשה חיפוש במזוודותיו ונלקחו מסמכיו האישיים.

 

רק לאחר פניות חוזרות ונשנות לגורמים באיראן, קיבל בחזרה את דרכונו. כמו כן נרמז לו שאם יסרב לבקשתם לספק מידע על ישראל, הדבר יגרור תגובה שלילית מצדם. עוד התברר שמטרת המודיעין האיראני היתה להפעילו למטרות ריגול נגד ישראל ולהסתייע בו לגיוס ישראלים נוספים בעלי נגישות למידע רגיש ולמנגנוני הביטחון. האיש כמעט מסר להם שם של גורם ביטחוני זוטר בישראל, כדי שייצרו איתו קשר.

 

בשב"כ מציינים כי חקירתם סיכלה את העניין ולכן, לפי שעה אין כוונה לפעול כנגד האיש במישור של העמדה לדין. במהלך החקירות התברר כי האיראנים גם הציעו לחלק מהישראלים, אותם ביקשו לגייס, סכומי כסף על-מנת לפתות אותם.

 

על אף העובדה כי אין בשלב זה כתבי אישום בפרשה, בשב"כ ימשיכו לחקור את הנושא גם בעתיד, זאת בשל ההערכות כי האיראנים ימשיכו בניסיונות לגייס מקורות שיעבירו להם מידע על ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד קורא לך
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
הצלחה לשב"כ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים