שתף קטע נבחר

סכנה גוברת לעתיד הרדיו האינטרנטי

תחנות רדיו עצמאיות כמו Pandora, Last.fm ו-Live365 עלולות להיסגר בעקבות סירוב מועצת זכויות היוצרים בארה"ב לשקול מחדש ההחלטה לייקר התמלוגים עבור השמעת שירים בשיעור של 300-1,200 אחוזים

מועצת זכויות היוצרים בארה"ב סירבה השבוע לשקול מחדש את החלטתה לייקר את התמלוגים הנגבים מתחנות רדיו אינטרנטיות בהיקף של 300-1,200 אחוזים. הקונגרס יכול להתערב, אך סביר להניח שיעשה זאת רק במקרה של מחאה ציבורית משמעותית

 

מועצת זכויות היוצרים בארה"ב (CRB) דחתה ביום ב' את ערעור תחנות הרדיו המקוונות על ההחלטה שהתקבלה ב-2 במרץ, לייקר את התמלוגים הנגבים מהן עבור השמעת שירים ברשת. הנימוק להחלטה: "בפני המועצה לא הוצגה כל עדות חדשה או הוכחה לאי צדק משווע שמצדיק דיון מחודש. להפך. רוב טיעוני הגופים שערערו על

ההחלטה מתבססים על אותן עדויות שכבר נידונו".

 

ייקור התמלוגים בשיעור מאות אחוזים

כתוצאה מההחלטה, שיעור התמלוגים יגדל ב-15 במאי בהיקף של 300 עד 1,200 אחוזים, באופן רטרואקטיבי החל מינואר, 2006. עם זאת, המועצה הקלה על תחנות הרדיו בנקודה אחת, ואיפשרה להן לחשב את התמלוגים על פי מספר ממוצע של מאזינים בכל שעה ולא בכל פעם שמאזין שומע שיר. עם זאת, הסדר זה חל על 2006 והשנה הנוכחית, והחל מהשנה הבאה על התחנות לשלם עבור כל שיר.

 

"רוב התחנות יפשטו את הרגל"

ההשלכות יהיו חמורות, מתריע בראיון ל- TechNewsWorld ג'ונתן פוטר, מנהל איגוד המדיה הדיגיטלית (DiMA), המייצג את מפעילי תחנות הרדיו הגדולות ברשת - יאהו, AOL ומיקרוסופט. "הרוב המכריע של תחנות הרדיו המקוונות יפשטו את הרגל. ההחלטה היא המסמר האחרון בארון של הרדיו האינטרנטי, שמספק חשיפה ותמלוגים לאלפי אמנים עצמאיים ולייבלים עצמאיים שלא מושמעים ברדיו. אנו קוראים לקונגרס להתערב כדי להציל את הרדיו המקוון למען האמנים, הלייבלים, המשדרים והכי חשוב – עשרות מיליוני מאזינים".

 

Pandora.com ו-Last.fm בסכנה

על פי נתוני ה-DiMA, כ-72 מיליון אנשים מאזינים לרדיו מקוון מדי חודש. בהנחה שחברות האינטרנט הגדולות יוכלו להרשות לעצמן להמשיך לשדר גם בעלויות גבוהות יותר, את המכה הגדולה ביותר יחטפו שירותים כמו רדיו Pandora.com או Last.fm, המאפשרים למאזין להתאים את המוזיקה לטעמו האישי. אתרים אלה, בהם מבקרים

כמה מיליוני משתמשים, לא יוכלו לעמוד בתשלומים.

 

מארק לם, מנכ"ל Live365, אתר המרכז שידורי אודיו מאלפי תחנות רדיו ומשדרים קטנים, אמר לסוכנות הידיעות איי פי כי חוקי התמלוגים החדשים יהרסו את הענף. לם מציין כי Live365 הגיעה לאיזון תקציבי רק בשנה שעברה על אף ש-4.5 מיליון גולשים ייחודיים מאזינים לרדיו באתר מדי חודש.

 

גם חברות המוזיקה ייפגעו

מצבן של תחנות הרדיו האינטרנטיות היה קשה גם לפני ההחלטה החדשה. רובן הגדול אינן רווחיות גם היום, על פי פיל ליי, אנליסט בחברת Inside Digital Media.

 

ההחלטה על ייקור התמלוגים תקלע אותן למבוי סתום, לדעתו. ליי סבור כי הנפגעות הגדולות

מההחלטה לא יהיו רק תחנות הרדיו אלא גם חברות המוזיקה, הזקוקות לערוצים חלופיים לקדם מוזיקה חדשה, ואחד מהערוצים האלה הוא הרדיו המקוון. בעבר אנשים האזינו למוזיקה חדשה בעיקר ברדיו, אך כעת יותר ויותר חובבי מוזיקה נמצאים ברשת.

 

הקונגרס האמריקני אישר בעבר לתחנות רדיו קטנות לשלם תמלוגים בהיקף של 12 אחוז מההכנסות שלהם במקום לשלם על פי מספר ממוצע של מאזינים מדי שעה, כפי שנדרש מהתחנות הגדולות. גם תחנות אלה ייאלצו לציית לחוקים החדשים.

 

מאבק ציבורי

תחנות רדיו בארה"ב לא משלמות תמלוגים לחברות מוזיקה אלא ליוצרים בלבד. עם זאת, חברות המוזיקה רוצות לשנות את כללי המשחק וליהנות מנתח בעוגה בתחום הרדיו המקוון, בעקבות הירידה בהכנסות ממכירת תקליטורים בהיקף של 20 אחוזים בשנה האחרונה וחוסר הצלחתן המספקת במכירת שירים ברשת.

 

SoundExchange, גוף ללא מטרות רווח האוסף תמלוגים מתחנות רדיו מקוונות עבור אמנים וחברות מוזיקה, שיבח את ההחלטה בהצהרה שפירסם והודיע כי הוא מצפה לשיתוף פעולה עם תחנות הרדיו לטובת השגשוג של כלל הענף.

 

לצורך הצלת הרדיו הוקמה קואליציה בכתובת SaveNetRadio.org. היוזמים קוראים לכל המאזינים והאמנים להצטרף למחאה הציבורית. באתר מתפרסמת עצומה נגד החלטת מועצת זכויות היוצרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים