שתף קטע נבחר

מאיר עמית: לחסל את אחמדי-נג'אד

בראיון לשבועון "כפר חב"ד" אמר ראש המוסד לשעבר כי על המערב להתאחד ולחסל את נשיא איראן: "למדינות העולם יש אמצעים רבים ואין דבר שאי-אפשר לבצעו". לדעתו, כרגע לא נשקפת סכנה קיומית לישראל בעקבות פיתוח הגרעין באיראן, אך הוא לא שולל את האפשרות שאיראן תטיל פצצות גרעיניות

ראש המוסד לשעבר, מאיר עמית, אמר בראיון לשבועון "כפר חב"ד" כי הוא לא מתנגד לחיסולו של נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד. "אני לא מתנגד שהעולם יתאחד ויפעל לחיסולו של אחמדי-נג'אד, על-אף שחיסול כזה יהפוך אותו לשהאיד".

 

עמית שכיהן בעבר גם כשר בממשלה, ראש אמ"ן וסגן הרמטכ"ל אמר כי בעבר הוא התנגד בתוקף לחיסול מנהיגים ערבים. "אפילו את יאסר ערפאת לא חיסלנו, על-אף שהיה בידינו בשנות השישים. באשר לנשיא איראן, על המערב להתאחד ולחסל אותו כיוון שהוא מרכז כמעט לבדו את עניין הגרעין".

 

באשר ליכולת לחסל את אחמדי-נג'אד, אמר עמית: "למדינות העולם יש אמצעים רבים ואין דבר שאי-אפשר לבצעו. אם מתרכזים ומחליטים לעשות משהו, בסופו של דבר מבצעים אותו. עם זאת, צריך לזכור שעכשיו אני כבר לא נמצא בעניינים האלה".

 

לדעתו של ראש המוסד לשעבר, כרגע לא נשקפת סכנה קיומית לישראל בעקבות פיתוח הגרעין באיראן - "אך זאת רק בתנאי שאנחנו נעשה משהו", אמר עמית. לדבריו, הכור בדימונה מהווה כוח הרתעה מול כוונותיו של אחמדי-נג'אד. "אני חושב שזו תהיה הסיבה לכך שהם לא יתקפו אותנו", הוא אמר.

 

עמית, שקיבל את פרס ישראל על תרומתו למדינה בשנת 2003, מאמין כי אם העולם לא יעצור את איראן, הם אכן יטילו פצצות גרעיניות על "מדינה זו או אחרת". אך כרגע הוא איננו מוטרד "אם העולם המערבי יישב בחיבוק ידיים ולא יעשה משהו, אהיה מוטרד ומודאג".

 

אולם, עוד בטרם העולם חושב על האפשרות של חיסול המנהיג האיראני, עמית סבור ש"העולם המערבי חייב להתאחד קודם כל בהטחת סנקציות חריפות נגד איראן ובבידודה". לדבריו, המערב חייב להתנתק מאיראן לחלוטין, להפסיק לסייע להם ולבודד אותם כלכלית. "אני רואה את הנושא האיראני במימד אחר לחלוטין, גלובלי ולא מקומי, מזרח תיכוני. אני רואה בהתעצמות האיראנית סכנה עולמית", אמר עמית.

 

התחזית של עמית הינה שאנחנו עומדים לפני מלחמת עולם שלישית. לדבריו, המלחמה הבאה תהיה בין ציוויליזציות, והיא תהיה שונה ממלחמות העבר. "הפעם היא תפרוץ בין תרבויות ולא בין עמים. העולם המוסלמי הולך ומתפשט על חלקים נרחבים בעולם", הוא אמר.

 

עמית סבור שלא רק שהעולם המערבי אינו מאוחד, אלא שכרגע אין בעולם מנהיגות המסוגלת ללכד את המערב ולעמוד בראשו, גם לא ארצות-הברית. "אני חושב שהנשיא בוש לא נמצא במצב טוב. הוא חיסל את עצמו בעיראק. הוא הלך למלחמה חסרת תוחלת ואיבד את אמון הציבור, לכן לא הייתי סומך על בוש".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר עמית. לא מתנגד לחיסול
צילום: אלכס קולומויסקי
אחמדי-נג'אד. על הכוונת?
צילום: רויטרס
מומלצים