שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כוננות שרוולים קצרים: "מבצע מלביש" באיראן
  משמרות הצניעות באיראן יגבירו פעילות עם בוא הקיץ, ויקפידו הקפדה יתרה בנשים שיחרגו מקוד הלבוש המקובל. הן צפויות להילקח למרכזי הדרכה שבהם יתחייבו בכתב לא לנהוג כך בעתיד. גם בחורים צעירים שלבושים מכנסיים קצרים או חולצות עם "סיסמאות פוגעניות" על הכוונת

  משטרת איראן תחל בשבוע הבא ב"מבצע מלביש": מדובר בניסיון לטפל בנשים צעירות "שלבושות כמו דוגמניות" וחורגות מקוד הלבוש האיסלאמי במדינה, וכן בבחורים צעירים שמתהדרים במראה "מערבי מדי".

   

  סגן מפקד משטרת טהרן, חוסין סדג'די-ניא, הזהיר את הנשים הצעירות ואמר: "המשטרה תפעל נגד נשים שמתלבשות כמו דוגמניות בעיר". לדבריו, "הנשים שייעצרו יילקחו לארבעה מרכזים, שם יקבלו ייעוץ והדרכה, הן יתחייבו בכתב שלא לשוב ולהתלבש כך, וישוחררו רק לאחר שמשפחותיהן יבואו לקחת אותן עם בגדים הולמים".

   

  על פי החוק באיראן, הנשים מחויבות לכסות את ראשן ב"חיג'אב", רעלה שאמורה להסתיר את כל שיער ראשן. הרעלה מהווה עבור המוסלמים סמל לצניעות האשה.

   

  בכל שנה מכריזים השלטונות האיראניים "מבצע מלביש" לקראת הקיץ, כשמזג האוויר מתחמם ובה במידה מתחילים השרוולים ברחובות להתקצר. בשאר ימות השנה פועלים צוותים של מתנדבות מ"משמרות הצניעות" ברחובות ומעירים לנשים שלא מקפידות על לבוש צנוע. את התוצאות של אי שביעות רצונה של אשה בשיראז מהערותיה של אשת "משמרות הצניעות" ניתן לראות בסרטון וידאו קצר.

   

  בוחנות את הגבולות

  נוסף על החיג'אב מחויבות הנשים באיראן ללבוש מעיל ארוך שיסווה כל זכר לקווי המתאר של גופן. למרות זאת, בשנים האחרונות נשים רבות באיראן, במיוחד בערים הגדולות, בוחנות את הגבולות ולא מקפידות על הכללים, בעיקר בכל הנוגע לכיסוי ראש. אפשר לראות ברחובות לא מעט נשים שחושפות יותר ויותר שיער מתחת למטפחת ולובשות ז'קטים קצרים עד המותניים וחולצות צמודות. בדרך זו הן מבקשות כנראה להבליט את זהותן הנשית אך הדבר עומד בסתירה לעקרונות המשטר האסלאמי במדינה.

   

  קוד הלבוש האסלאמי תקף גם לגבי נשים מן המיעוטים הדתיים במדינה ולתיירות שמגיעות לבקר בה. לאחרונה בלטה בתקשורת תמונתה של המלחית הבריטית, פיי טרני, שאולצה על ידי משמרות המהפכה האיראנים לעטות רעלה לראשה לאחר שנלקחה בשבי במפרץ הפרסי. רבים בבריטניה וגם בישראל הופתעו לראות כי בתמונות הטלוויזיה שפרסמו שהאיראנים הם כפו את ערכי המוסר שלהם גם על חיילת ממדינה מערבית כמו בריטניה.

   

  ואולם, לא רק הנשים צריכות להתחיל לחשוש, אלא גם בחורים צעירים. מפקד משטרת מחוז טהרן, אחמד-רזה ראדאן הודיע כי "בשלב ראשון המבצע שיחל בשבת יתרכז בעיקר בנשים, ובשלב השני יטופלו גם בחורים שמתלבשים לא כראוי". הכוונה למכנסיים קצרים, חולצות קצרות עם "סיסמאות פוגעניות" ושרשראות עם "עיטורים מסוימים". מטרת המבצע על פי מפקד משטרת טהרן היא להבטיח את "קיום המוסר בחברה".

   

  קוד הלבוש המוקפד זכה להתייחסותם של מספר מועמדים בבחירות שנערכו לפני מספר חודשים למועצות המקומיות באיראן. הדבר יכול להעיד על כך, שלמרות שמדובר במדינה אסלאמית ושלטון מהפכני המשדר כלפי חוץ נחישות ועקשנות, נושא כמו אכיפת קוד הלבוש האסלאמי פתוח לדיון ציבורי על אף היותו שנוי במחלוקת בשיח הציבורי באיראן.

   

  מפקד משטרת איראן, אסמאעיל אחמדי-מוקדם, התייחס השבוע במסיבת עיתונאים לסוגיה ולא השאיר מקום לספק לגבי

  כוונות המשטר: "המשטרה תבצע את עבודתה ומי שחושב שבדרך כזאת הוא יוכל להשיג יותר קולות, צריך לזכור זאת". דבריו של אחמדי-מוקדם יכולים לרמוז על החשש של המשטר מההשלכות לאי אכיפת קוד הלבוש: "לא צריך להתייחס לזה כדרישה חוקית בלבד, משום שזהו איום לאומי, ויכולות להיות לכך השלכות בעיתיות", אמר מפקד המשטרה.

   

  בחירתו של הנשיא הקיצוני, מחמוד אחמדי-נג'אד, ביוני 2005 עוררה ציפיה שהממשלה תפגין נחישות רבה יותר בנוגע לאכיפת קוד הלבוש הציבורי, אך למרות זאת לא היה כל סימן לשינוי והממשלה טענה מספר פעמים שהיא מעדיפה לעודד את הציבור להתלבש על פי ערכי האסלאם בדרכי נעם מאשר להשתמש בדרכי כפייה.


  פורסם לראשונה 19/04/2007 23:45

   

  סוכנות הידיעות הצרפתית השתתפה בהכנת הידיעה
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  רעלה. הקפדה יתרה
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  ללא זכר לקווי המתאר. ארכיון
  צילום: איי פי
  טרני. עטויה על פי הקוד
  צילום: איי פי
  עבודה למשמרות הצניעות
  צילום: איי פי
  מומלצים