שתף קטע נבחר

אני הנערה מהתמונה שזכתה בפוליצר

נילי, תלמידת י"א מירושלים, צולמה בפברואר 2006 בעימות בעמונה כשמולה עשרות שוטרים. השבוע זכה הצלם עודד בלילטי שצילם את התמונה בפרס פוליצר: "התמונה הזאת היא אות קלון למדינת ישראל, אין במה להתגאות"

לא מתגאה: נילי, תלמידת אולפנה בכיתה י"א מירושלים, שצולמה בעימות בעמונה על-ידי הצלם הישראלי עודד בלילטי אמרה היום (ה') ל-ynet כי התמונה מביישת את ישראל. בלילטי זכה בפרס פוליצר לשנת 2007, בקטגוריית החדשות "breaking news" לאחר שצילם בעמונה נערה העומדת מול עשרות שוטרים. 

 

נילי, בקרוב בת 17, חזרה לראשונה מאז העימות לעמונה והתייחסה לתמונה. "התמונה היא פשוט בושה לעם ישראל. במקום שכוחות הביטחון יגנו על עם ישראל וארץ ישראל, הם הורסים בתים של יהודים. התמונה הזאת היא אות קלון למדינת ישראל, אין בה במה להתגאות. נראה כאילו התמונה מציגה יצירת אומנות, אבל זה לא מה שהיה שם. מה שהיה בעמונה היה שונה לגמרי".


נילי עם התמונה שצולמה בעמונה (צילום: גיא אסייג)

 

לדבריה, אחרי שהתמונה צולמה - השוטרים היכו אותה והיא ספגה מכות יבשות בגופה. "אנשים שמסתכלים על התמונה, שואלים אותי: מה חשבת? מה עשית, נערה אחת מול נחשול של שוטרים בשחור? למה לא ברחת? התשובה היא שבאנו להיאבק. לא באנו להיכנע או לברוח, הרגשנו וחשבנו שכל העוול והרשע הזה שתיארתי קודם צריך להיתקל בחומה בצורה של נחישות. צריך להבין שיש כאן דור שלם של נוער שגדל בארץ ישראל, שמאמין בארץ ישראל ובתורה, שרוצה ומתעקש להוביל את עם ישראל בכיוון אחר ושמוכן להילחם על זה".

 

אמהּ של נילי, דבורה, סיפרה על מה שאירע לאחר הצילום. "מה שקרה אחר כך היה שונה לגמרי ויש גם תמונות שמתעדות את זה. השוטרים משכו את נילי בשיער והיכו אותה עם אלה. זה היה פשוט מזעזע. רואים שהתמונה מייצגת מצב בעייתי. היא מייצגת מלחמת אחים שהממשלה הולכת נגד העם. שעם ישראל בעד ארץ ישראל, ורק ראש הממשלה והכנסת הולכים נגד".

 

התמונה צולמה במהלך עימות ביישוב עמונה, ממערב לרמאללה, בפברואר 2006. כ-200 אנשים נפצעו באותו יום, ומאות מהמתיישבים, שהשליכו אבנים, התנגדו בכוח לפינוי. האלימות הגיעה בעקבות פסיקת בית המשפט שהתירה הריסה של תשעה בתים ביישוב. הצלם בלילטי סיפר כי הוא ומספר צלמים אחרים כיסו את המתרחש, ובשלב מסוים החליטו להתפצל ולתפוס עמדות שונות.

 

"האלימות והאכזריות בעמונה לא שברו אותנו, אלא חישלו אותנו", אומרת נילי, שמוכנה לעמוד שוב מול המשטרה והצבא: "שוטרים בשחור לא מפחידים אותנו. הם יכולים לשבור לנו את הראש, אבל הם לא ישברו לנו את הרוח. את מה שעשיתי בעמונה - אני מוכנה, אם צריך, לעשות שוב ושוב. כבר הייתי בחברון והודעתי למשפחות היהודיות שהתיישבו ב'בית השלום', שאם יבואו לפנות אותם - אני אהיה שם. ואני מאמינה שכמוני כל אלפי הנערים והנערות שהיו בעמונה. בתמונה אתם רואים כביכול אותי, אחת נגד רבים אבל זו רק אשליה: מאחורי הרבים עומד אדם אחד - אולמרט, ומאחורי - הקב"ה, ועם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונה שזכתה בפוליצר
צילום: עודד בלילטי, איי פי
נילי. לא גאה
צילום: גיא אסייג
מומלצים