שתף קטע נבחר

ברק: בישראל אין תחליף לניסיון

אהוד ברק דיבר בכנס זיכרון לחללי הפנימייה שליד בית הספר הריאלי על לקחי מלחמת לבנון: "בתנאיה המיוחדים של ישראל, אין תחליף לניסיון לניסיון בצמרת. דן חלוץ, עמיר פרץ וגם אולמרט מוכשרים. אם קרה להם מה שקרה, פירושו שדרוש יותר ניסיון". מקורבי פרץ: "אהוד ברק הוא האבא של התעצמות חיזבאללה"

"כשישקעו ענני האבק מעל מסקנות ועדת וינוגרד והפרוטוקולים, ירחף מעל הכל לקח אחד: במדינת ישראל אין תחליף לניסיון" - זה המסר שביקש להעביר הערב (יום ה') ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, בכנס הזיכרון השנתי לחללי הפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה. ברק, המתמודד על תפקיד יו"ר העבודה, הגדיר את המלחמה בלבנון ככישלון, אך הוסיף כי למרות זאת נותרה ישראל המדינה החזקה "בין לוב לאיראן".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, זעם על הקביעה שהמלחמה הייתה כישלון. מקורביו תקפו בחריפות את ברק: "לאיש פשוט אין בושה. האיש שהוציא את צה"ל מלבנון במנוסה חד-צדדית וללא כל הסכם או כוח בינלאומי, והותיר את חיזבאללה להתחזק על הגדר מול מטולה ומול שלומי, הוא האחראי למדיניות עצימת העיניים. אהוד ברק הוא האבא של התעצמות החיזבאללה".


ברק ומצנע נפגשים בכנס (צילום: דורון גולן)

  

ברק קבע כי המדינה נמצאת בשבר שנובע בין היתר "מחוויית הכישלון במלחמה האחרונה", וציין כי הדבר החסר ביותר למדינת ישראל הוא מנהיגות בעלת ניסיון. קצת יותר מחודש נותר עד ההתמודדות על הנהגת העבודה, וברק משתמש בניסיונו כאמצעי לקידומו: "הייתה לנו שנה לא פשוטה. כאשר ישקע האבק מעל למסקנות ועדת וינוגרד והפרוטוקלים, נראה הרבה לקחים בדבר הכנת צה"ל למלחמה, היערכות העורף ובדבר קבלת ההחלטות בממשלה ובקבינט. אבל מעל יירחף לקח בדבר חיוניותו של ניסיון בהנהגת ישראל. בתנאיה המיוחדים של ישראל, אין תחליף לניסיון לניסיון בצמרת.

 

"דן חלוץ הוא אחד האנשים המוכשרים שיש לנו, עמיר פרץ הוא אדם מוכשר וכך גם אולמרט. היו להם כוונות טובות ואם קרה להם מה שקרה, פירושו שגם בדרגים האלה דרוש יותר ניסיון".

 

ברק ציין כי מנהיגי המדינות השכנות רואים בישראל את משקל הנגד היחיד לאיראן באזור. הוא הוסיף כי בישראל קיים שבר ציבורי "שאין להגזים בחשיבותו". שבר זה, לדבריו, נובע משתי סיבות עיקריות: "חוויות הכישלון במלחמה האחרונה, שמעלה כרסום אקוטי ביכולת ההרתעה של ישראל שנבנתה פה ב-60 השנים האחרונות וקלסתר פנינו הערכיים שהושחת. קשה להכיר את פניה של ישראל. בלי מנהיגות ראויה ומגויסת, הנכונה להקרבה, ישירה, ישרה ולא מתחמנת, אי אפשר לגייס את העם ואי אפשר להגן עליו".

 

בהתייחסו להסכמי שלום עתידיים, אמר ברק כי רק בלב הימין הקיצוני ("עמוק בישראל ביתנו") מאמינים עוד כי ניתן להמשיך בכיבוש הציבור הפלסטיני, וכי רק בשמאל הקיצוני מאמינים עוד ב"מזרח תיכון חדש". הפיתרון לדבריו, הוא שתי מדינות לשני עמים כאשר הגבול עובר במקביל לגדר ההפרדה הנוכחית. הוא ציין כי על-פי ההסדר העתידי אמורים כ-75 אחוז מהמתיישבים ביהודה ושומרון להישאר בתחומי ישראל, וכך גם שכונות מסוימות בירושלים המזרחית וערי הלווין.

 

"במזרח התיכון אין חסד לחלשים, ולא תהיה הזדמנות שנייה למי שלא יודע להגן על עצמו. הסכמים יושגו רק מעמדה של כוח וביטחון עצמי, ומתוך הכרה של הצד השני שלא ניתן להביס אותנו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. צריך ניסיון
צילום: דורון גולן
המתמודד העיקרי, עמי אילון
צילום: ניב קלדרון
מוכשר, אבל. דן חלוץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים