שתף קטע נבחר

60 שנה אחרי: התנ"ך של פיינשטיין שב הביתה

שניות אחדות לפני שהתאבד עם חברו משה ברזני בתא הכלא, מסר הנידון למוות מאיר פיינשטיין תנ"ך עם הקדשה אישית לסוהר ששמר עליהם. אתמול, 60 שנה אחרי, מילאו בניו של הסוהר את צוואת אביהם והחזירו את התנ"ך לירושלים

"לחייל האנגלי, בעומדך על המשמר, לפני עלותינו לגרדום, קבל את התנ"ך למזכרת, וזכור שעמדנו בכבוד וצעדנו בכבוד. טוב למות עם נשק בידיים מאשר לחיות עם ידיים למעלה", זו ההקדשה שכתב עולה הגרדום מאיר פיינשטיין על התנ"ך שהעניק לסוהר תומס גודווין ששמר עליו, שניות לפני שהתאבד יחד עם משה ברזני בתא המעצר במגרש הרוסים בירושלים.

 

אתמול, 60 שנה אחרי, מילאו בניו של גודווין אחר צוואת אביהם ומסרו בחזרה את ספר התנ"ך למשפחת פיינשטיין. בטקס, שהתקיים אמש השתתפו בני משפחות פיינשטיין וברזני, ותיקי המחתרות וראש הממשלה. 

 

 

תזכורת: מאיר פיינשטיין, לוחם האצ"ל, נתפס על-ידי הבריטים לאחר שהשתתף בפעולת האצ"ל לפיצוץ תחנת הרכבת בירושלים, בה נפצע ואיבד את ידו. לוחם הלח"י, משה ברזני, נתפס ברחוב בזמן עוצר כשבכיסו רימון. השניים נידונו למוות ונכלאו בכלא המרכזי במגרש הרוסים. כאמור, בין הסוהר תומס גודווין לשני הנידונים למוות נוצר קשר אנושי שכתוצאה ממנו מסר מאיר פיינשטיין לשוטר תנ"ך מצויר ובו כתב בעברית ובאנגלית את מילותיו האחרונות. 

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בטקס: "אנחנו עם המקדש את החיים, אנחנו אוהבים את הטוב שבעולם, את היפה שיש בו. איננו עם נוקם ונוטר, איננו מבקשים את הדם. אך על דבר אחד אנחנו לא יכולים לוותר. על החירות שלנו - על הזכות הבסיסית שלנו כעם להיות מי שאנחנו, על החופש שלנו להמשיך ולהאמין ברוח האדם, ולחיות לפי תפיסת עולמנו ולאור תרבותנו. זה היה רצונם של פיינשטיין וברזאני. על זה הם נלחמו. ובתוך סערת הקרב שהיו נתונים בה, תחת צל הגרדום, כששרו בשעות האחרונות לחייהם את 'אדון עולם' ואת ההמנון הלאומי שלנו, הם ידעו לפזר גם זרעים של תקווה - של אמונה בטוב ליבם של בני אדם".

 

לדברי אולמרט, "היום הזה, שבו ספר התנ"ך חוזר למדינת ישראל, מוכיח שלא רק הדי-נפץ נותרו מהלילה של ראשית חודש אייר. היום הזה מוכיח שגם תקוותם של פיינשטיין וברזני מהדהדת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר פיינשטיין
צילום: לע"מ
משה ברזני
צילום: לע"מ
מומלצים