שתף קטע נבחר

בלעין: כלת פרס נובל לשלום נפצעה קל

פעילי השמאל בהפגנה השבועית נגד גדר ההפרדה ליד הכפר בלעין הצליחו לגייס לצידם פעילי שלום בין לאומיים. מייריאד מגווייר, אזרחית אירלנד שזכתה בפרס נובל לשלום לפני 30 שנה נפגעה מגז מדמיע ופונתה לבית החולים. גם "מפגין שלום סדרתי" מפורטו-ריקו הגיע והתבצר על מגדל במקום

כלת פרס נובל לשלום נפצעה קל בצהריים (יום ו'), בהפגנה השבועית נגד גדר ההפרדה ליד הכפר בלעין. בהפגנה, בה השתתפו מאות פלסטינים השתתפה גם מייריד קוריגן-מגווייר שזכתה ב-76' בפרס נובל לשלום על פעילותה למען השלום בצפון אירלנד.  בהפגנה נפצעו קל גם שני לוחמי מג"ב מאבנים שיודו לעברם. אחד הלוחמים נזקק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

 

קוריגן-מגווייר הגיעה לבלעין כדי להשתתף בסדנה על המאבק הלא אלים שמנהלים תושבי הכפר בשבוע האחרון, במסגרת מאבקם נגד גדר ההפרדה. בהפגנה השתתפו גם סגן ראש הממשלה הפלסטיני עזאם אל אחמד ושר ההסברה הפלסטיני, הדר' מוסטפה ברגותי.

 

כלת פרס נובל הועברה לטיפול רפואי, לאחר שנפצעה מכדור גומי ברגלה ושאפה כמות גדולה של גז מדמיע. בשיחה עם ynet היא סיפרה כי נדהמה מהתגובה האלימה של חיילי צה"ל והשוטרים להפגנה הלא-אלימה של התושבים: "אני מצדיעה לתושבים של בלעין על המאבק הלא אלים שלהם באזור כל כך אלים ואני קוראת לציבור בישראל, שאני יודעת שהוא בעד צדק ושלום, לתמוך במאבק התושבים".

 

קוריגן-מגווייר טוענת שהשוטרים הפגינו אלימות קשה: "ראיתי ילד בן 14 שפניו היו מלאות דם מכדור גומי ואני רוצה לומר שגדר ההפרדה הזו בניגוד למה שטוענים הישראלים לא תמנע פיגועים ואלימות. מה שימנע פיגועים ואלימות זה הסכם שלום בין שני העמים, ואני בטוחה שהעם בישראל כמו העם הפלסטיני רוצה שלום ולכן יש לתמוך במאבק הלא אלים ויש להגיע להסכם שלום בין שני הצדדים". 

 

התרחשות נוספת בהפגנה היום היתה התבצרותו של מפגין מפורטו-ריקו על מגדל של מצלמות אבטחה בגדר ההפרדה. האיש, טיטו קיאק בן 48, פעיל שלום ידוע ברחבי העולם, נעצר ב-2005 לאחר שתלה את דגל פורטו-ריקו על פסל החירות בניו-יורק, בדרישה לעצמאות פורטו-ריקו.

 

קיאק תלה על התורן את דגל פלסטין ובעודו מתבצר במקום - סיפר ל-ynet כי הגיע לאזור כמהפכן ואיש-שלום: "כל מה שעשיתי הוא להביע את הזדהותי עם התושבים נגד הגדר שכל העולם ובכלל זה מנהיגים רבים כמו נלסון מנדלה, ג'ימי קארטר והאו"ם מסכימים שהיא רעה ולא חוקית".

 

קיאק מספר כי למרות שנעצר בעבר פעמים רבות על השתתפותו באירועים מסוג זה, הוא מקווה שלאחר שתסתיים התבצרותו הוא לא ייעצר. "אני מקווה שאוכל לחזור למשפחתי בהקדם. אף אחד לא אוהב להיעצר", אמר. "אין לי בעיה להישאר על המגדל יום או חמישה ימים. אני מקווה רק שלא יפגעו בי, אני פה למען המאבק הלא אלים".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מייריד קוריגן עם מרדכי ואנונו
צילום: פייר תורג'מן
מומלצים