שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה גברים נולדים עם עורלה?

  ברית מילה היא כבר לא עניין לעם היהודי בלבד, וכיום כל רופא כמעט ימליץ לחתוך. אז לשם מה אנחנו נולדים עם עורלה? הרופא מסביר

  ברית המילה כבר איננה טקס יהודי בלבד. המנהג מקובל ברחבי העולם, ולא בכדי: מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות הראו כי לברית המילה תפקיד משמעותי בהגנה מפני מחלות. אם כך, מדוע בכלל נולדים תינוקות ממין זכר עם עורלה? ומה הצורך בה? והאם באמת כדאי לבצע ברית מילה מסיבה בריאותית? אתם שאלתם, ואנחנו שמחים להשיב. 

   

  העורלה היא קפל עור דו שכבתי המכסה על קצה הפין וקרוי glans penis. העורלה קיימת כמעט אצל כל היונקים. אצל בני אדם השכבה החיצונית של העורלה זהה לעור המכסה את שאר הפין, אולם השכבה הפנימית מורכבת מרקמה הדומה לזו שמצוייה בחלק הפנימי של העפעפיים וחלל הפה. 

   

  כמו העפעף, גם העורלה מכסה על קצה הפין באופן רפוי. סיבי שריר חלק שומרים על העורלה קרובה לקצה הפין, ובה בעת מאפשרים לה להישאר אלסטית. העורלה קשורה לקצה הפין באמצעות רקמה אלסטית המכונה פרנולום, ומאפשרת לעורלה להימתח ולנוע מעל קצה הפין.


  ברית מילה. לחתוך או לא? (צילום: ישראל ברדוגו) 

   

  אצל ילדים לא נימולים, העורלה מכסה כמעט את כל הפין, אולם המצב שונה בקרב מבוגרים שלא נימולו, ורק אצל 50% מהם מכסה העורלה את כל הפין. אצל כ-42% מעניקה העורלה כיסוי חלקי לפין, ואצל 8% נותר קצה הפין חשוף חרף העורלה.  

   

  קצה העורלה עשיר בסיבי עצב תחושתיים. על פי אחד המחקרים, קצה העורלה הוא אחד מחמשת האיזורים הרגישים ביותר בפין. אולם בכך, מסתבר, לא מסתיים תפקיד העורלה.  

   

  חלק מהחוקרים סבורים כי התנועה החלקה של העורלה מסייעת לחדירת הפין, מגבירה את הגירוי המיני בדגדגן הנשי, ומאפשרת לאשה להגיע לאורגזמה במהירות. מחקרים הראו כי נשים שקיימו יחסי מין עם גברים שלא נימולו הגיעו לאורגזמה מהר יותר מנשים ששכבו עם גברים נימולים.

   

  תנועת הגלישה החופשית של העורלה על פני הפין אחורה וקדימה מפחיתה את החיכוך בין הפין לנרתיק האישה במהלך יחסי המין. לזה, לדעת מומחים ישנה משמעות רבה, שכן בכך העורלה מגינה על רקמת קצה הפין, כמו גם על רקמת הנרתיק, מפני גירוי ופציעה ומגבירה ככל הנראה את הסיפוק המיני של שני הצדדים. 

   

  טענה נוספת שהציעו חוקרים היא שהריכוז הרב של עצבים תחושתיים המצוי בעורלה, יחד עם מתיחתה בעת קיום יחסי המין, מעצימה את האורגזמה הגברית ומעוררת שפיכה.  

   

  מנגד, הראו מחקרים של השנים האחרונות שלברית המילה יתרונות רבים - אולי לא בתחום יחסי המין אבל בהחלט בתחום הבריאות: הסרת העורלה מפחיתה באופן ניכר את סיכוייי ההדבקה במחלות מין ואיידס. באחרונה המליץ ארגון הבריאות העולמי לגברים הטרוסקסואליים לעבור ברית מילה בשל הוכחות מובהקות לכך שהמילה מפחיתה את הסיכון להידבק באיידס בשיעור של עד 60 אחוז.  

   

  ההמלצות החדשות מבוססות על פגישה שנערכה החודש בשוייץ, שם דנו מומחים בשלושה מחקרים שנערכו בקניה, אוגנדה ודרום אפריקה. כל המחקרים הראו עדות מוצקה לכך שסיכון ההדבקה הנמוך נמצא אצל גברים הטרוסקסואלים שנימולו.  

   

  החוקרים משערים כי סיכון ההדבקה המופחתת בקרב גברים נימולים נעוץ במבנה העורלה. השכבה הפנימית של העורלה – היא המוקוזה, מכילה תאים הפגיעים לנגיף האיידס. אצל גברים שאינם נימולים, העורלה ארוכה יותר, ולכן קל לנגיף לשהות בשכבה הפנימית ולעבור הלאה.  

   


   

  • יש לכם שאלות על תופעות מרתקות בגוף האדם? כתבו אלינו . הדוקטור ממתין, וישיב לשאלות המעניינות במדורים הבאים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  חמודי, אם היית יודע מה מחכה לך בגיל שמונה ימים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים