שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ה"סבא היהודי" של סרקוזי קנה את לב הנתנייתים

  רבבות בעלי זכות הצבעה בבחירות לנשיאות צרפת חיים בישראל ומצביעים בקלפיות שהוצבו בתל-אביב, ירושלים, חיפה ונתניה. הנרי בוקובוזה הגיע להצביע בקלפי שהוצבה בעיריית נתניה, ולא היו לו כל ספקות בעבור מי לשלשל את הפתק: "ליהודים בצרפת סרקוזי עדיף מאשר שאר המתמודדים"

  המועמד לנשיאות צרפת, ניקולא סרקוזי, יכול להיות רגוע. לפחות בקלפי שהוצבה היום (א') בנתניה מוביל המועמד מטעם מפלגת השלטון בהפרש ניכר, על פי משאל לא מחייב בקרב המצביעים בעיר. "הוא טוב ליהודים שבצרפת, הוא טוב לישראל וגם אומרים שיש לו סבא יהודי", אמרו כמה מתושבי נתניה בעלי זכות הצבעה בבחירות לנשיאות צרפת המתקיימות היום.

   

  לראשונה בתולדות הבחירות בצרפת הוצבה קלפי בנתניה, שבה קהילה גדולה של בעלי אזרחות צרפתית וישראלית כאחד. הקלפי הוצבה בבית העירייה הישן, לאחר שהעירייה פנתה לשגרירות צרפת וביקשה ששתושבים המחזיקים באזרחות צרפתית לא יאלצו להטריח עצמם עד לשגרירות בתל-אביב כדי להצביע.

   

  חוץ מבנתניה, רבבות בעלי זכות ההצבעה המתגוררים בישראל יכולים לעשות זאת בקלפיות שהוצבו בתל-אביב, ירושלים וחיפה. 

   

  עוד על הבחירות בצרפת:

   

  בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו לקלפי בנתניה מצביעים בודדים. בחלוף הזמן הגיעו למקום עשרות מצביעים שהתגודדו מול החדר שבו מוצבת הקלפי. במקום אף נוצרה צפיפות, ופקחי העירייה החלו להשגיח ולשמור על הסדר. כל מצביע קיבל מספר לתור בהצבעה. ההערכה היא שככל שינקפו השעות, יגדל מספר המצביעים שיגיעו למקום.

   

  בין המצביעים גם מזל והנרי בוקובזה. בני הזוג חיים בישראל זה 20 שנה ובתם חיה בצרפת. הם מרבים לנסוע לביקורים אצלה. "גדלתי שם וחשוב לי מי יהיה הנשיא", סיפרה בוקובזה ל-ynet. לטובת העולם ולטובת ישראל - חשוב שנצביע".


  ממתינים מחוץ לקלפי בנתניה (צילום: עידו ארז)

   

  בני הזוג בוקובזה - כמו רוב המצביעים בקלפי בנתניה - גורסים כי האיש המתאים ביותר להיות נשיא צרפת הוא סרקוזי. הנרי בוקובזה: "אין סיכוי שלא נצביע בעבור לה-פן. הוא גזעני והדעות שלו לא כמו שלנו. אנחנו חושבים שראוי וחשוב לבחור בסרקוזי בגלל ההשקפות שלו. הוא פרו-ישראלי ופרו-אמריקאי, ויש לו דעות פתוחות. הוא חזק, כריזמטי ויכול לחולל שינויים בתחום המדיני בצרפת. ליהודים בצרפת סרקוזי עדיף מאשר שאר המתמודדים".

   

  מזל בוקובזה התייחסה למועמדת השמאל, סגולן רויאל: "היא לא מספיק חזקה. היא עדינה מדי והכי חשוב, אין לה את הכוח להתמודד עם הבעיות של ישראל".

   

  לסופיה בראונשטיין אזרחות צרפתית בעקבות נישואיה לאזרח צרפת, והיא התייחסה למניעי ההצבעה שלה. "לישראלים חשוב מי ייבחר שם", אמרה סופיה. "גרתי בצרפת ואני יודעת מה זו אנטישמיות. מפחדים שם מערבים. פעם יכולנו לטייל חופשי בפריס. כיום יש אזורים שבהם מתגוררים רק ערבים והיהודים מפחדים להיכנס לשם.

   

  "אני בוחרת בסרקוזי. בני - שהחודש ימלאו לו 18 - היה מצביע גם הוא בעבורו, לו היתה לו זכות הצבעה. כל האנשים שאתה רואה כאן באו בגלל שהם הולכים להשפיע ולבחור בסרקוזי. אנחנו מאמינים שהוא זה שיעשה סדר בצרפת לטובת היהודים, ומאמינים שהוא מכולם הכי טוב ליהודים בצרפת.

   

  "רויאל חזקה פחות. היא לא טובה מספיק ליהודים ולישראל. לה-פן גזען ואני לא מאמינה שבקלפי בנתניה הוא יקבל ולו קול אחד. בנוסף לכך אומרים שלסרקוזי יש סבא יהודי וזה ללא ספק עוזר לו אצל היהודים והישראלים".

   

  מצביע אחר אישר גם הוא כי שילשל לקלפי פתק שעליו מודפס שמו של סרקוזי והביע שביעות רצון מנוחות ההצבעה בעיר מגוריו. "הקהילה הצרפתית בנתניה גדלה כל הזמן. הרבה צרפתים הגיעו בשנתיים-שלוש האחרונות כדי להתגורר בנתניה, ופתיחת הקלפי בעיר מקלה על זכותם להגיע, לבחור ולהשפיע על בחירת נשיא צרפת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "סרקוזי עדיף". הנרי בוקובזה
  צילום: עידו ארז
  "סרקוזי יעשה סדר". סופיה בראונשטיין
  צילום: עידו ארז
  לא בונה על הנתנייתים. לה פן
  צילום: איי פי
  כבש את עיר היהלומים. סרקוזי
  צילום: איי אף פי
  מומלצים