שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש: קעקוע למניעת טעות בזיהוי האיבר המנותח
  יוזמה מקורית של שני אנשי צוות רפואי ישראלים תביא למניעת טעויות באיבר המנותח: מדבקת קעקוע שתודבק מעל האיזור המנותח שנשארת על הגוף במשך שבוע ואינה יורדת גם בעת רחצה

  איך לא חשבו על זה קודם: המנותחים בבתי החולים של "אסותא מרכזים רפואיים" ישאו מעתה מדבקת קעקוע מעל האיזור המנותח, מספר ימים לפני הניתוח. המטרה: למנוע טעות בניתוח וזיהוי האיבר המנותח.

   

  כיום מסומן איזור הניתוח על פי רוב באמצעות טוש לא מחיק. עם זאת, לא קיימת הוראה מסודרת על כך, הגם שפעמים רבות מוסר הסימון לאחר חיטוי העור,

  מה שמגביר את הסיכון לביצוע הניתוח באיזור השגוי. על פי הניתונים, אחד מכל 30 אלף ניתוחים מסתיים בטעות טראגית שכזו, במהלכה מנותח האיבר הבריא.

   

  אחד המקרים הקשים התרחש בבריטניה, שעה שמומחה כליות הודה שהורה על הסרת כלייתו הבריאה היחידה של אחד ממטופליו. המטופל מת חמישה שבועות לאחר הניתוח, שהותיר אותו עם כלייתו הימנית ששנים לא תפקדה. הרופא הודה כי הניח הפוך את צילומי הרנטגן של הכליות, מה שהוביל לכריתה האומללה.

   

  במקרה קשה נוסף כרת רופא בבית חולים בדרום מקסיקו בטעות את רגלו הימנית הבריאה של חולה סוכרת. החולה הגיע לקבל טיפול בשל דלקת חמורה בה לקה ברגל שמאל, אלא שלאחר הניתוח הוא הופתע לגלות שנשאר ללא רגלו הימנית הבריאה, בעוד הוא ממשיך לסבול מזיהום ברגלו השמאלית.


   

  המדבקה החדשה היא פרי יוזמה של סגן מנהל ביה"ח אסותא בתל אביב, ד"ר אריק כהנא ועמיתיו. המדבקה תיכנס לשימוש בימים אלה בכל בתי החולים של אסותא ברחבי הארץ.  "רצינו למנוע מראש טעויות כאלה ולמזער את הפגיעה במנותחים" אומר ד"ר כהנא, "המדבקה תהווה עליית מדרגה ותביא לבטיחות מקסימלית בניתוחים".

   

  כאמור, תודבק המדבקה על גופם של המנותחים במרפאה הקדם ניתוחית אליה הם מגיעים מספר ימים לפני הניתוח, על מנת לקבל הסברים לקראת ההליך אותו הם יעברו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים