שתף קטע נבחר

"בחן את עצמך בדרך לחופה", הגרסה הדתית

נתקעתם לבד? ההורים לוחצים? שונאים דייטים? הרב שמואל אליהו מציג: השאלון המלא שיעזור לכם להחליט על זהות המיועד/ת. הכינו עט ונייר, ויאללה לחופה...

א' (חילוני): לפני שאתה נפגש עם בחורה – מה הדבר הכי חשוב לך אצלה?

 

ב' (דתי): המידות, כמובן.

 

א' (חילוני): כולכם צבועים! זה מה שיש לכם כל היום בראש? 90-60-90?

 

אז זהו, כנראה שלא רק מידות טובות דורש המשודך הדתי. הוא רוצה גם יופי, בריאות תקינה, גיל מתאים, ייחוס, השכלה, התאמה דתית, אהבה, וכן – גם כסף. מבולבלים? רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, מתנדב לעשות סדר בבלאגן. במדור הזוגיות והמשפחה של עלון "מעייני הישועה" שחולק השבת בבתי הכנסת, פרסם הרב אליהו את "השאלון למשודכים" - רשימה בת 13 שאלות המהוות, לדעתו, את הקריטריונים הנכונים לבחירת בן/בת זוג. בכל שאלה על המשודכים להשיב את התשובה המתאימה בסולם של 0 – 10, ולבסוף לשקלל את התוצאות.

 

בשאלה הראשונה מבקש הרב אליהו לבחון את הרגשות ההדדיים אצל הזוג הפוטנציאלי, כשהתשובות נעות בין אדישות, ספק ואהבה גדולה "כמו בשיר השירים". בשאלות הבאות נבדקת התאמת בני-הזוג ביחס לדת ומבחינת התכניות לעתיד. האפשרויות: חוסר התאמה, "מתאים בכל דבר ועניין" וגם התאמה חלקית וקביעת רב מקובל שיחליט עבורם כשאין הסכמה. עם זאת עוקץ הרב אליהו את הבררנים למיניהם וכותב: "אין צורך לסכם איזה שמות תתנו לילדים וגם לא באיזה בית ספר הם ילמדו".

 

בהמשך מנחה מחבר השאלון את הצעירים לבדוק גם את ההיסטוריה של המיועד. כשמדובר בעבר שלילי ממליץ הרב אליהו שלא להתחתן עם מי ששינה את דרכו לטובה "רק לאחרונה". ביחס למשפחה הוא קובע חד משמעית שאין להשתדך עם אדם ממשפחה בעלת "מצה ומריבה", וגם אם ההורים מתנגדים לשידוך ומאיימים שלא להשתתף בחתונה – כנראה שלא מדובר במציאה גדולה. אם מוצאם העדתי של השניים שונה מאוד במנהגים ובעדות יקבל הזוג פחות נקודות, וכך גם כשהפרש הגילאים ביניהם גדול מ-10 שנים. בעניין המראה החיצוני כותב הרב אליהו: "אם בן הזוג נראה מכוער בעיניכם כדאי שתחשבו שנית אם יש מקום לחתונה".

 

שאלות נוספות מכניסות למערך השיקולים הלגיטימיים גם את המצב הכלכלי ויכולת ההורים לעזור, את השכלת בני הזוג, ואת מצבם הבריאותי - הכל כדי להגדיר את השידוך כמוצלח.

 

למרות מקרא-התוצאות החד משמעי, קורא הרב אליהו לרווקים המבוגרים "להתפשר בבחירת בת הזוג, בהתאם לגיל ולנתונים האישיים". בנוסף הוא מבהיר ש"חיים אינם טבלאות", ולכן אין להחליט על סמך שאלון המשודכים בלבד. "כדאי לכם להתייעץ עם ההורים, עם רב, או עם מישהו חכם אחר שרוצה בטובתכם", ממליץ המחבר וקורא להגינות: "בכל מקרה אל תשנו את התשובות אחרי שתראו את התוצאות".

 

ומתי להתחתן? הרב אליהו מבקש הרווקים שלא לקבל את ההחלטה הגורלית בטרם חלף חודש מהפגישה הראשונה, אך מדגיש כי אסור למרוח יותר מדי זמן. "בדרך כלל אומרים שאם אתם לא יכולים לקבל החלטה אחרי שלושה חודשים - כדאי לכם לעצור ולחשוב האם כדאי למשוך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו. לשקלל
צילום: אביהו שפירא
מומלצים