שתף קטע נבחר

מנציחים את חללי אסון השייטת בעומק הים

11 לוחמי שייטת 13 ורופא צבאי נפלו בעת משימה בדרום-לבנון בספטמבר 1997 במה שזכור כ"אסון השייטת". חבריהם יקיימו מחר טקס זיכרון מיוחד באתר ההנצחה שהקימו על סיפונה של ספינת טילים שהוטבעה מול מושב שבי-ציון, 30 מטר מתחת לפני הים

לזכר חללי השייטת: בין האירועים והאזכרות שיתקיימו מחר (יום ב') במסגרת יום הזיכרון לחללי צה"ל יתקיים גם טקס ייחודי בעומק של 30 מטר מתחת לפני הים, מול חופי מושב שבי-ציון, דרומית לנהריה. צוללנים יניחו זרי פרחים על סיפונהּ של ספינת הטילים אח"י כידון, שהוטבעה כאתר הנצחה לחיילי השייטת שנהרגו בספטמבר 1997 בפעולה באנצרייה, בדרום לבנון. היום צללו למקום חברי מועדון הצלילה 'פוצקר' בנהריה, וקישטו את הספינה בדגלי ישראל לקראת האירוע.

 

בפעולה נהרגו 11 לוחמי שייטת 13 ורופא שהוזעק לעזרתם, בעת שהיו בפעילות מבצעית בדרום-לבנון. שנה לאחר מכן הוטבעה ספינת הטילים אח"י כידון שיצאה מהשירות, מול חופי המושב שבי-ציון, שבו מתגוררת משפחתו של אחד ההרוגים, רם לוינס ז"ל. מנהל מועדון הצלילה, יאיר ים, אמר כי ההטבעה יוצרת משולש הקושר בין האנדרטה הניצבת על שפת הים במושב, למועדון הצלילה בנהריה ולסטי"ל.

 

בעת ההטבעה רותכו לסיפון הסטי"ל 12 כיסאות ועליהם שמותיהם של החללים. לאחר כמה שנים נבקע הסטי"ל והכיסאות התפזרו בים. אנשי השייטת מתכוונים להשיב את הכיסאות לאתר ההנצחה, ולקבע אותם בקוביות בטון.

 

במשך השנים נהפך הסטי"ל מקום מסתור וגידול לדגים ובעלי-חיים ימיים רבים. "בשנה האחרונה הבחנו שם בהרבה דגים ש'היגרו' מים סוף דרך תעלת סואץ, בהם חלילנים וברקנים. יש צמחייה, יש רכיכות יפהפיות, ואנחנו מקווים שככל שיחלוף הזמן האתר יהפוך יפה ומושך אף יותר", אמר ים. "הספינה הוטבעה כדי שאתר ההנצחה יהיה חי ופעיל, וכך באמת קורה. מאות צוללים לסטי"ל במשך השנה, וביום הזיכרון יורדים עשרות צוללנים להצדיע לחבריהם.


הצוללנים עיטרו את הספינה הטבועה בדגלונים (צילום: אלעד רחמילוביץ')

 

"את הצלילה ביום הזיכרון אנחנו עורכים זה שבע שנים, ויום לפני כן אנחנו מקשטים את הסטי"ל בדגלים. ביום הזיכרון עצמו, בצלילות הבוקר, אנו מניחים זרים. לאחר מכן, ב-10:00 אנחנו עורכים טקס זיכרון ברחבת המועדון".

 

ים סיפר כי הוא וחבריו הכירו באופן אישי את רם לוינס ומשפחתו, בתקופה שבה פתחו את המועדון. לאחר האסון נוצר קשר עם משפחות נוספות היוצאות לצלילה באתר או להנחת זרים ביום הזיכרון לאסון, מדי ספטמבר.

 

"אנחנו מרגישים חלק מכל האירוע שהיה שם, ואנחנו רוצים להיות חלק מההנצחה", אמר ים. "אנחנו קשורים לים והם היו אנשי ים שיצאו להגן עלינו - על תושבי הצפון ומדינת ישראל כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אנשי ים שיצאו להגן עלינו". יאיר ים
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אלעד רחמילוביץ'
ההכנות לטקס התת-מימי
צילום: אלעד רחמילוביץ'
מומלצים