שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל חוגגת עצמאות 59
  טקס הדלקת המשואות בהר הרצל פתח רשמית את חגיגות העצמאות ה-59 של המדינה. יו"ר הכנסת וממלאת מקום הנשיא, דליה איציק, קראה בנאומה לסוריה, איראן והרשות הפלסטינית: "החליפו את הקטיושות והקסאמים במחשבים ובחינוך, וסוף סוף אולי תזכו בשקט ובשלווה". כוחות הביטחון בהיערכות שיא, לאבטחת בימות הבידור והפארקים

  12 משואות שהוצתו אמש (יום ב') עם צאת יום הזיכרון נתנו את האות לפתיחת החגיגות - חגיגות העצמאות ה-59 למדינת ישראל. הטקס שנערך בהר-הרצל בירושלים כלל את כל האלמנטים המסורתיים - נאומים, תזמורות ודגלנים שיבצעו תרגילי ראווה. שיאו של הטקס - בהדלקת המשואות.

   

  יו"ר הכנסת וממלאת מקום נשיא המדינה, דליה איציק, אמרה בנאומה: "מדינת ישראל תצא במחול, נחזור מההר אל החיבוק החם של ילדינו אל העיניים האוהבות של בני משפחתינו ומאחורינו נשאיר את יפי הבלורית והתואר, שנחים פה מנוחת עולמים. אצלנו השכול עוטף גם שמחה. אזרחיות ואזרחים יקרים, אנחנו חיים במלחמה ארוכה שאת סופה אין אנו רואים. בצד הסכמי השלום עם מצרים וירדן אנחנו שומעים מרחוק ומקרוב צחצוחי מלחמה".


  אב ובנו בטקס בהר הרצל (צילום: גיל יוחנן)

   

  היא קראה למדינות ערב לחדול מכוונות הזדון, "כי עם ישראל חי ויחיה. אתם - אזרחי איראן, סוריה והרשות הפלסטינית - חישבו אם לא די בדמכם שנשפך כמים, בדמנו שלנו. החליפו את הקטיושות והקסאמים במחשבים ובחינוך, וסוף סוף אולי תזכו בשקט ובשלווה. יש לנו במה להשתפר, אבל מי כמונו שבאנו מתוך הכבשנים, יכול ללמוד לקחים, להסיק מסקנות, להתנער ולעשות מעשה, ואנחנו נעשה. גם השנה לא ידענו אף רגע של שקט. סופת מלחמה עברה עלינו מצפון ועד דרום. אנחנו ניצחנו ואנחנו ננצח. אין לנו ברירה אחרת. נמשיך בסיפור ההצלחה שנקרא מדינת ישראל".  

   

  ואלו מדליקי המשואות השנה:

  • יצחק נבון, שהיה נשיא מדינת ישראל בין השנים 1978-1983.
  • אליהו סחרוב, שהיה בראשית שנות ה-30 עוזרו של ראש המפקדה הארצית של ה"הגנה".
  • שולמית כהן-קישיק, שבשנת 1947 הפכה לסוכנת של המוסד, סיפקה מידע מודיעיני חשוב, סייעה בהעברת יהודים שברחו מארצות ערב לישראל ואף נדונה למוות בביירות - אך עונשה הומתק.
  • פרופ' יוסף שנקר, מומחה בינלאומי ליילוד וגניקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ומנהל מחלקת נשים ויולדות בהדסה עין-כרם.
  • אבינועם מור חיים, אביו של דביר ז"ל שנפל בלבנון ושחקן תיאטרון.
  • רחל סעד-נקר, אחותו של עולה הגרדום מאיר נקר שהוצא להורג על ידי הבריטים ב-1947, לוחמת לח"י בעבר ומתנדבת בהווה.
  • מרדכי אליאב (סולי) שהקים וניהל את המדרשה החינוכית "ראשית ירושלים", את המרכז החינוכי "לך ירושלים" ואת הקרן למורשת הכותל המערבי אותה הוא מנהל כיום, יצית גם הוא משואה.
  • אורי עמדי, שמאז שנת 1984 מנהל את המינהל הקהילתי "לב העיר" בירושלים, סייע בהקמת ועד עובדים מאורגן בשוק, ייסד פרוייקט להקניית השכלה בסיסית לנערים ממזרח ירושלים העובדים בשוק. בתקופת הפיגועים בעיר הקים קבוצת תמיכה למשפחות הנפגעים.
  • הפרופסור נאווה בן-צבי, דמות מרכזית ומובילה בקידום ההשכלה הגבוהה בישראל בתחום המדעים. כיום מכהנת כנשיאת "המכללה האקדמית הדסה" בירושלים. הייתה בין מקימי האוניברסיטה הפתוחה ב-1975.
  • רות חשין, נשיאת הקרן לירושלים העוסקת בשיפור רווחתם של תושבי ירושלים. 
  • רס"ב אברהם יהודה שריקי, המשרת כחבלן בכיר במחוז ירושלים, וזכה לעיטורים על טיפול במכונית תופת במרכז ירושלים, חילוץ טיל לאו מגופו של חייל שהובא במצב אנוש לבית החולים ונטרול חגורת נפץ מעל גופו של מחבל שנתפס באוטובוס במחסום א-זעים.
  • סנ"צ פארס פרג', המשרת 34 שנה במשטרה. במלחמת לבנון השנייה שירת כמפקד תחנת קריית שמונה, אזור שספג למעלה מאלף קטיושות.
  • רס"ר (מיל') יוסף ליברמן, שנולד להורים ניצולי שואה, לחם בכל מלחמות ישראל מאז מלחמת ההתשה, וצויין לשבח ע"י אלוף פיקוד המרכז בעת שירותו בצה"ל.
  • רס"ן (מיל') ד"ר דוד יהודה, מומחה לכירורגיה אורטופדית, כירורגיית הגפה העליונה ומיקרוכירורגיה. שירת כרופא בגדוד 890 והתנדב למלחמת לבנון השנייה.


  נראה כמו דגל המדינה (צילום: גיל יוחנן)

   

  מדינת ישראל של אפריל 2007 שונה מאוד מישראל מודל 48'. אוכלוסיית ישראל מונה היום כ-7,150,000 תושבים, ומדובר בגידול של כ-130 אלף תושבים מנתוני השנה שעברה. כ-5,415,000 מהתושבים הם יהודים (76% מכלל האוכלוסייה), ועוד כ- 310,000 (4%) הם עולים וצאצאיהם אשר אינם רשומים כיהודים במשרד הפנים. האוכלוסייה הערבית מונה כ- 1,425,000 תושבים, שהם כ-20% מכלל אוכלוסיית ישראל.

   

  כוחות הביטחון: היערכות לזיקוקים ופקקים

  חגיגות יום העצמאות הכניסו גם את מערכת הביטחון לכוננות. המשטרה נמצאת זה יומיים בהיערכות חירום בכל רחבי הארץ לקראת האירועים. בידי מערכת הביטחון תשע התרעות ממוקדות על כוונה לבצע פיגועים בעורף ישראל. סגר מלא הוטל על יהודה, שומרון ורצועת עזה.


  זיקוקים במתחם הבורסה ברמת-גן (יניב לוי צילם ושלח באימייל האדום )

   

  בדומה לחגיגות השנה שעברה - המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים לקראת החגיגות. בערים רבות ברחבי הארץ נסגרו רחובות ראשיים הסמוכים לאתרי החגיגות ובימות הבידור השונות. המשטרה ממליצה להגיע למקומות הבילוי בתחבורה הציבורית. כוחות כיבוי האש קראו לנקוט זהירות בהפעלת זיקוקים.

   

  מפקד שירותי הכבאות, רב-טפסר שמעון רומח, מספר כי "בשנים הקודמות אירעו מספר מקרים שבהם נפגעו אזרחים מהפעלה לא נכונה ולא בטיחותית של זיקוקים וחובה על כל הנוטלים חלק באירוע לוודא את שלום החוגגים". בנוסף, מזהיר רומח את ה"מנגליסטים", שינקטו באמצעי זהירות ויכבו את הגחלים. כבאים יסיירו בפארקים וביערות, על מנת לתת תגובה מהירה לשריפות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ישראל חוגגת עצמאות 59"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דליה איציק וראש עיריית ירושלים בטקס הממלכתי
  צילום: גיל יוחנן
  הדגלנים השתלטו על הרחבה
  צילום: גיל יוחנן
  ויצרו צורות מורכבות
  צילום: גיל יוחנן
  יצחק נבון מדליק משואה
  צילום: גיל יוחנן
  מוצר השנה
  מומלצים