שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: הנשיא לא יקבל עוד חומרי חקירה

למרות שקיבל את רוב חומרי החקירה בעניינו ביקש הנשיא גם את חוות הדעת של הפרקליטים, שגרסו כי אין להעמידו לדין בסעיף של אונס. בג"ץ קיבל את עמדת הפרקליטות, והחליט לדחות את העתירה

בית הדין הגבוה לצדק דחה בצהריים (יום ב') את עתירתו של נשיא המדינה, משה קצב, שביקש לקבל לידיו לקראת השימוע את מלוא חומרי החקירה בתיק האונס וההטרדות המיניות נגדו, ואת חוות הדעת השונות שנכתבו בפרקליטות בעניינו. קצב ביקש את חוות דעתם של פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, ומנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות, אפרת ברזילי. שני האחרונים גרסו על פי הדיווחים כי אין להעמיד את קצב לדין באישום של אונס.

 

יצויין כי לטענת הפרקליטות, הנשיא כבר קיבל לידיו את מלוא חומר החקירה הרלוונטי. על פי הפרקליטות, החומר שמבקש הנשיא הוא בגדר התכתבות פנימית, ועל כן אין למוסרו.

 

השופטת מרים נאור כתבה בפסק דינה כי השופטים מקבלים את עמדת הפרקליטות, לפיה בשונה מהמשפט עצמו, הליך השימוע אינו מצריך העברה של מלוא חומר הראיות, וכי מספיקה ראיית התמונה הכוללת של האישום בקווים כלליים. עם זאת, כותבת השופטת נאור: "יש לשקול כמובן בכל מקרה ומקרה מהו היישום הנכון של ההנחיה, ולמסור למבקש השימוע את עיקרי חומר הראיות".

 

עוד כותבת השופטת נאור כי השופטים השתכנעו שנמסר חומר רב היקף, והחומר שלא נמסר נמצא בשולי האישומים ולא במרכזם. בנוסף ציינה: "אין זה המקום להכריע, בשבתנו כבית המשפט הגבוה לצדק בחילוקי דעות בין הצדדים בשאלות האם מדובר בחומר החקירה".

 

בנוגע לחוות הדעת הפנימיות של פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, ומנהלת המחלקה הפלילית אפרת ברזילי, כותבת השופטת נאור כי הכלל הוא שאין לאפשר עיון בחוות דעת שכאלה.

 

בייניש ניסתה לפשר

כבר אתמול, במהלך דיון בעתירת הנשיא, רמזו שופטי בג"ץ על הכרעתם הצפויה. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, אמרה לפרקליטי הנשיא כי הם "רותמים את העגלה לפני הסוסים".

   

במהלך הדיון הציעה השופטת בייניש לפרקליטיו של קצב להעביר לפרקליטות בקשות ספציפיות לקבלת חומרי החקירה. הפרקליטות דחתה את ההצעה ואילו עורכי דינו של הנשיא אמרו כי אינם מושכים את העתירה. 

  

ההחלטה על קצב התקבלה כשברקע הוארכה אתמול נבצרותו על ידי ועדת הכנסת, לבקשתו. ההחלטה התקבלה ברוב של 11 חברי כנסת מול ארבעה מתנגדים. משמעות ההחלטה היא שתקופת הנבצרות תהיה עד סוף הקדנציה של הנשיא.

 

בהחלטת ועדת הכנסת נכתב: "ועדת הכנסת מוחה על כך שנשיא המדינה לא התפטר מתפקידו, ודאי אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע שקיימת עילה להגשת כתב אישום בעבירות חמורות ביותר. בנסיבות שבפנינו, ומשבחר הנשיא לא להתפטר אלא להודיע כי נבצר ממנו למלא את תפקידו, מאשרת ועדת הכנסת את ההודעה וקובעת כי נבצר מנשיא המדינה, דרך ארעי, למלא את תפקידו, החל מיום תקופת הנבצרות הנוכחית ועד לסיום תקופת כהונתו על פי החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא, משה קצב. העתירה נדחתה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים