שתף קטע נבחר

מאות פעילי ימין בילו את הלילה בחומש

בצה"ל סירבו לאפשר לאוטובוסים לעלות לחומש, כדי לפנות את פעילי הימין שנותרו במקום. "כפי שעלו ברגל, כך ימצאו את דרכם חזרה", אמרו בצבא - והבטיחו כי הצועדים מאובטחים. פעילי הימין זועמים: אם חלילה יקרה אסון, צה"ל ישא באחריות

כמה מאות מבאי הצעדה לחומש לרגל יום העצמאות נאלצו לבלות את הלילה (יום ד') בשטחי ההתנחלות המפונה, לנוכח סירובו של צה"ל לאפשר לאוטובוסים להגיע למקום ולאסוף אותם. מארגני העלייה להתנחלות טוענים כי צה"ל מונע מהם להעלות אוטובוסים ולצאת בבטחה. לטענתם, הדבר מסכן את חייהם. בצה"ל טוענים בתגובה כי העלייה לא אושרה, וכפי שעלו פעילי הימין ברגל, כך עליהם גם לרדת.

 

במהלך יום העצמאות הגיעו אלפי פעילי ימין להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון. בצה"ל מדברים על מדברים על כ-5,000 איש, אך לטענת המארגנים יותר מ-10,000 הפגינו נוכחות. כיוון שנוכחותם של הצועדים במקום לא אושרה, עשו רבים מהם את הדרך להתנחלות המפונה ברגל. צה"ל אף הודיע שלא יאפשר למגיעים לעבור דרך מחסום ההתנחלות "שבי שומרון".


העצרת בחומש. צועדים דרך כפרים ערביים (צילום: רויטרס)

המתנחלים, פעילי הימין ואנשים מכל רחבי הארץ, עשו את דרכם דרך הגבעות והוואדיות וצעדו במשך זמן רב, חלקם עם ילדים קטנים, אל עבר ההתנחלות המפונה. אחר-הצהריים, עם תום העצרת שנערכה במקום, ביקשו האנשים לרדת עם אוטובוסים שארגנו מבעוד מועד, אולם צה"ל מנע את מעבר האוטובוסים במחסום שבי שומרון. רבים מהאנשים ירדו ברגל אך כמה מאות החליטו לעשות במקום את הלילה בתגובה לאיסור הצה"לי.

 

בתנועת "חומש תחילה", אחת התנועות שעמדו בראש מארגני העלייה לחומש, הביעו זעם על ההחלטה שלא לאפשר את עלייתם של האוטובוסים. במקום שורר חושך, אמרו,

 ומשפחות עם נשים וילדים נאלצות לצעוד בדרך לא דרך, לעתים דרך כפרים ערביים בחזרה לבתיהם. ב"חומש תחילה" אומרים כי אם חלילה יקרה אסון, תוטל האחריות על כתפיו של אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה.

 

בצה"ל אומרים בתגובה כי אין כל סיבה שאוטובוסים יעלו לחומש. לדבריהם, האנשים עלו למקום על אף האיסור המוטל על ישראלים להגיע אליו. לדבריהם, כפי שהצועדים עלו ברגל, כך ימצאו את דרכם בחזרה ברגל. עוד טוענים בצה"ל כי במקום ישנה תאורה, וכי הכוחות מאבטחים את היורדים. באשר לאותם אלה שמתכוונים לעשות את הלילה בחומש - לפי שעה הוחלט בצה"ל שלא להתעמת איתם. יצויין כי במהלך היום נעצרו כמה פעילי ימן שחסמו את הדרכים, חיבלו בכלי רכב צבאיים ואף פצעו קל שני חיילים.

 

גם יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, התערב לטובת הצועדים וקרא לשר הביטחון, עמיר פרץ, לאפשר מיידית לאוטובוסים להחזיר לבתיהם את הצועדים מההתנחלות המפונה חומש, כדי שלא יסתכנו בצעדה דרך כפרים ערביים. לדברי ח"כ אריאל, "המצב החמור הזה גובל בסכנת חיים ממשית ומיידית וכל האחריות לאסון חלילה תיפול על ראשו של שר הביטחון".


פורסם לראשונה 24/04/2007 23:22

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילי הימין. מאות נותרו בחומש
צילום: רויטרס
מומלצים