שתף קטע נבחר

בחירות לנשיאות טורקיה: אין רוב לנציג מפלגת השלטון

שר החוץ הטורקי, שהתמודד לנשיאות מטעם מפלגת השלטון, לא הצליח לזכות ברוב שיבטיח את בחירתו בהצבעה שהתקיימה בפרלמנט. ההערכה היא כי סיכוייו לזכות בסיבוב שלישי גבוהים, אלא אם תתקבל עתירת האופוזיציה, שמשמעותה בחירות כלליות

המועמד לנשיאות מטעם מפלגת השלטון בטורקיה, עבדאללה גול, לא צלח לצבור לזכותו את מניין הקולות הדרוש להחלפת הנשיא המכהן, בסיבוב הראשון של הבחירות בפרלמנט. כך התברר הערב (יום ו'). 

 

גול זכה ב-357 קולות - עשרה פחות מהדרוש על פי חוק, ועל כן יתמודד שוב בסיבוב השני של הבחירות, ב-2 במאי. עם זאת, האופוזיציה במדינה עתרה לבית משפט בדרישה להורות על ביטולו של הסיבוב הנוכחי. זאת, משום שלטענתה מספר המצביעים היה קטן משני שליש מהצירים, כמתחייב על פי חוק.

 

בבית המשפט הודיעו כי הפסיקה בעניין תינתן לפני הסבב הבא. אם אכן תתקבל עתירת האופוזיציה, ייאלץ ראש הממשלה, רצ'פ טאיפ ארדואן, להכריז על בחירות כלליות. ואולם, אם השופטים יתמכו בממשלה, צפוי גול לזכות בסיבוב השלישי ב-9 במאי, בו הוא נדרש לקבל רק 276 מהקולות. מבחינת מפלגת השלטון, ישנו סיכוי גדול יותר שגול יזכה בבחירות שיתקיימו בפרלמנט, שבו יש רוב למחוקקים ממפלגתו של ארדואן.

 

חשש מהתאסלמות

גול, המכהן כשר החוץ של טורקיה, נבחר לייצג את המפלגה בבחירות לנשיאות בעקבות התנגדות ציבורית עזה למועמדותו של ארדואן. רבבות בני אדם השתתפו בהפגנת ענק נגדו בבירה אנקרה, בטענה כי אם הוא או אחד ממקורביו ייבחר לתפקיד הנשיאות, תוכל הממשלה לקדם סדר יום איסלאמי מבלי שתיתקל בהתנגדות.

 

ראש הממשלה הטורקי אמנם מחזיק ביותר סמכויות במערכת הפוליטית, אולם לנשיא שמורה זכות וטו על חוקים שעוברים בפרלמנט, הוא ממנה נושאי תפקידים בכירים והוא משמש המפקד העליון של הצבא.

 

גול מקובל יותר מארדואן בקרב תושביה החילונים של המדינה, אף על פי שהינו מוסלמי ואשתו עוטה רעלה. לאחר שנודע כי יתמודד לנשיאות, מיהר להבהיר כי טורקיה תמשיך להיות מדינה חילונית אם ייבחר. "הנשיא צריך להיות נאמן לעקרונות החילוניים של המדינה. אם אבחר, אנהג בהתאם לכך", אמר.

 

למרות הצהרותיו אלה, מיהר צבא טורקיה להודיע עם היוודע תוצאות הסיבוב הראשון, כי הוא עוקב בדאגה אחר מהלך הבחירות. בהודעה שפירסם המפקד העליון הוזכר גם כי הצבא הוא המגן האחרון של חילוניות המדינה. יש לציין כי בשנת 1997 סילק צבא טורקיה ממשלה שהייתה לטעמו איסלאמית מדי, בה יש גם גול עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גול ורעייתו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
יעדיף בחירות בפרלמנט. ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים