שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "פוקוס": דברי אולמרט יצרו רושם מוגזם, הראיון יתפרסם
  המגזין הגרמני פרסם היום תמצית ראיון שערך לטענתו עם ראש הממשלה, וציטט אותו כאומר: "יידרשו 10 ימים ואלף טילי שיוט לפגוע באיראן". בלשכת אולמרט הכחישו את הדברים ובמערכת העיתון החליטו להסיר את הראיון מהאינטרנט למספר שעות ולהעלותו מחדש עם כותרת מעודנת יותר. עם זאת מדגישים בעיתון: אנו עומדים מאחורי פרסום הנאמר בראיון

  הוצא מהקשרו? המגזין הגרמני הנפוץ "פוקוס", החליט אחר הצהריים (שבת) להסיר למספר שעות מאתר האינטרנט שלו את תמצית הראיון שערך עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ואשר אמור להתפרסם במלואו מחר.אנשי העיתון שקלו תחילה לערוך את הראיון מחדש אולם כעבור מספר שעות העלו אותו מחדש לאתר ושינו את כותרתו בלבד - מהתייחסות ישירה לדבריו של אולמרט ל"ישראל מחריפה את הטון מול איראן".

   

  אולמרט צוטט בראיון כמי שאמר בנוגע לאופציה הצבאית כלפי איראן: "זה ייקח עשרה ימים ואלף טילי שיוט", זאת בעוד הנוסח המלא של תמלול השיחה מלמד כי ראש הממשלה אמר: "מעולם לא שללנו אפשרת כזאת, זה יכול לקחת עשרה ימים ואלף טילי שיוט".

   

  בשיחה עם כתב ynet הדגישו גורמים בעיתון כי הם עומדים מאחורי פרסום הדברים. עם זאת הודו מוקדם יותר כי "הרושם כאילו אמר ראש הממשלה שקיימת תוכנית אופרטיבית של תקיפה היה מוגזם ושברור כעת שלא היה בהתבטאויותיו של אולמרט כל איום על איראן".

   

  מקור הרושם התוקפני שהתקבל מדבריו של אולמרט כפי שהופיעו בתקציר הראיון היום באתר האינטרנט של "פוקוס", הינו בתרגום לא מדוייק והעברת תמלול השיחה באנגלית לעריכה לגרמנית. מבדיקת ynet של נוסח הראיון המלא ותמלול הדברים באנגלית, עולה כי קיים פער מסוים בין תרגום הדברים לעריכת תקציר הכתבה כפי שהתפרסם השבת.

   

  כאמור, בבחינת הנוסח המלא של התרגום לגרמנית, שהגיע לידי ynet, מוצג אולמרט כמי שאומר ש"תקיפת איראן תיקח 10 ימים ו-1000 טילי שיוט" בעוד בתמלול האנגלי הוא מזכיר זאת כהערת אגב, לצד הדגש כי יש להסתמך על סנקציות ולחץ דיפלומטי בין לאומי על הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. אולמרט גם שב ומזכיר את הסכנות העומדות מאחורי תקיפת איראן ומדגיש כי לא היה רוצה לעורר את זעמו של כל העם האיראני בגלל פעולה צבאית.

   

  "פעולה כזו תסיט נגדנו מדינות מוסלמיות אחרות ותגרום לבעיות גדולות אף יותר", צוטט אולמרט בראיון והסביר כי בשל כך אין לישראל לפי שעה כוונה לתקוף: "עלינו לתת זמן לתהליך הסנקציות, כדי שיוכל לתת את אותותיו". ראש הממשלה הביע ספק אם איראן אכן התקדמה בפרויקט הגרעין כפי שטוענים מנהיגיה ואמר כי איננו חושב "שהם עומדים לחצות את הסף 'נקודת האל חזור' הטכנולוגית. עדיין יש זמן לעצור אותם". בהמשך הראיון התייחס אולמרט גם ליוזמה הסעודית ולאפשרות לפתוח במשא ומתן עם הסורים.

   

  במגזין "פוקוס" הסבירו היום כי הראיון עם אולמרט - אשר את קיומו מכחישים בלשכת ראש הממשלה - התקיים ביום רביעי האחרון ונמשך שעה וחצי. מקורבי ראש הממשלה מסרו בתגובה כי הכתב הוזמן לשיחת רקע בלבד אצל אולמרט, כנציגם של העיתונים "ניו-יורק טיימס" ו"א-שרק אל-אווסט". לטענתם, הדברים לא נאמרו על-ידי אולמרט ואינם מופיעים בתרשומת שביצע יועץ התקשורת שלו, יעקב גלנטי, שנכח בחדר.

   

  השבועון הגרמני "פוקוס" יוצא תחת בית "בורדה", אחת המו"לים הגדולים בעולם. השבועון, שמופץ בכ-800.000 עותקים בכל סוף שבוע, נחשב לאחד העיתונים הרציניים והמובילים בגרמניה. הוא פרץ לשוק העיתונות לפני 14 שנים. כתב העת השמרני נוסד כמשקל נגד לשבועון "דר שפיגל", שבועון בעל קו שמאלי הנחשב לאחד ממעצבי דעת הקהל החשובים ביותר באירופה. העורך הראשי של פוקוס, הלמוט מארקוורט, דוגל בכתבות קצרות וצבעוניות יותר מאשר השפיגל, ולמרות זאת - הוא הצליח לבסס מעמד בגרמניה.


  פורסם לראשונה 28/04/2007 17:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. עריכה מוגזמת
  צילום: גיל יוחנן
  מתקן גרעין באיראן. פעולה צבאית - אופציה
  צילום: איי פי
  מומלצים