שתף קטע נבחר

יששכר, תן כבוד לזבולון

ההסכם בין יששכר וזבולון קובע שיששכר חמור גרם יושב ולומד תורה, וזבולון מפרנס ומממן את יששכר, ושניהם מקבלים שכר על הלימוד. חרדים, אורי אורבך רוצה שתודו: פריחת עולם התורה - גם בזכות המדינה הציונית

קיראו נא בעיון את הטקסט הבא שפורסם לאחרונה, בסמוך ליום העצמאות, ונסו לנחש על פיו לאיזה חוג בציבור הדתי משתייך הכותב: "כל מי שמסתכל סביבו רואה כי יש רק דבר אחד במדינה הזאת שיש בו שגשוג מבורך: עולם התורה פורח. רבבות צעירים שוקדים בתורה בהיכלי הישיבות יומם וליל. היום אין זה נדיר למצוא בחורים צעירים ששולטים באופן נפלא בכמה וכמה מסכתות. הארץ מלאה במרביצי תורה שמעמידים תלמידים יראים ושלמים.

 

"מתי עוד היתה בתקופה האחרונה פריחה גדולה ומקיפה כל-כך של עולם התורה? איפה עוד בעולם יש ישיבות שמצמיחות תלמידי חכמים בכזה סדר גודל? איפה יש עוד בארץ מוסדות חינוך, שכל-כך הרבה יהודים מכל העולם שולחים את צאצאיהם ללמוד ולהתחנך בהם – אם יש דגל אחד שראוי להניפו בגאון במדינה הזאת, זה דגל התורה". סוף ציטוט.

 

תחילה חשבתי שהקטע נכתב על ידי תלמיד מישיבת "מרכז הרב" או "הר המור" הציוניות. פריחת עולם התורה בדור שאחרי השואה היא בהחלט מסימני הגאולה. שבחים כאלו על מדינת ישראל נשמעים מפעם לפעם מאנשי הציונות והממלכתיות הדתית. אלא שהקטע המדובר, שבא לאחר שהכותב מנה את פגעי המדינה בשאר התחומים, לא נכתב ב"הצופה" המנוח אלא דווקא ביומון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" יבדל"א. חודש אייר וחגיו הם הימים בהם היומונים החרדים מרוקנים עביט של שופכין על המדינה וכישלונותיה, דגליה וסמליה. מה קרה אפוא ששבחי המדינה נפרשים כך בעיתון חרדי?

 

ואכן, סופו של הקטע הרגיע אותי. חשד הציונות הוסר באחת. הכותב, פ. חובב, ששמו האמיתי שמור היטב במערכת, הוסיף וסיים את מאמרו במשפט סתום זה: "אבל האמת חייבת להיאמר: לפריחה המבורכת שיש בעולם הישיבות לאחר שואת יהודי אירופה, אין כל קשר עם המדינה ורשויותיה. היא לא קיימת בגלל המדינה. היא קיימת למרות המדינה".

 

סתם ולא פירש. ועל זה ראוי להתווכח. אין קשר בין המדינה לפריחת התורה? ועוד איך שיש קשר. באבו-אבוה יש קשר.

 

עולם התורה בהחלט פורח בארץ ישראל בזכות המדינה הציונית ובזכות אזרחיה הדתיים והחילונים. הוא פורח משום שהקמנו בארץ ישראל מדינה טובה ליהודים בכלל, וליהודים דתיים בפרט. עולם התורה משגשג גם משום שבחורי ישיבה ואברכים, תלמידי כוללים וראשי ישיבות מקבלים מענקים, קצבאות, תמיכות וסיבסודים. כדי שיישבו וילמדו. עולם התורה מלבלב גם משום שהמדינה מממנת בכספי משלמי המיסים מוסדות תורה בהמוניהם, בלי עין הרע.

 

עולם התורה מושך תלמידים מהגולה משום שעל ארץ ישראל מגינים חיילים יהודים, משום שמדברים פה עברית, ומשום שסכנת הטמיעה וההתבוללות בארץ-ישראל קטנה יותר מאשר בכל מקום באירופה או באמריקה. עולם התורה פורח, סליחה שאני מזכיר נשכחות, בגלל שמדינת ישראל מאפשרת לכמות נכבדה של לומדי התורה (וגם לאלה שיושבים בחוץ על הברזלים) לא לשרת בצבא-הגנה-לישראל כשאר האזרחים שמתבטלים בגולני. להיות לומד תורה במדינת ישראל זה קל ונוח ונעים יותר מכל מקום אחר. בזכות המדינה. וטוב שכך. לא רק הצרות והפגעים הם בגלל המדינה, גם כמה הצלחות והשגים.

 

אז לא ביקשתי משום חרדי לשיר התקווה ביום העצמאות (ודאי לא בספירת העומר שבה האבל בעיצומו) ואפילו לא להדליק משואה. אתם יודעים מה? גם תודה לא צריך. זו המדינה גם של החרדים, ולא חובה להיות ציוני. אבל אם יש כפויי-טובה שחושבים כי עולם התורה פורח כאן רק בגלל נס, רק בגלל האוויר המחכים של ארץ ישראל, צריך לומר להם בפירוש שישתו מיץ בטעם בד"צ ויירגעו. כולם שותפים.

 

ההסכם בין יששכר וזבולון קובע שיששכר חמור גרם יושב ולומד תורה, וזבולון לחוף אוניות מביא פרנסה ומממן את יששכר, ושניהם מקבלים שכר על הלימוד. זבולון אפילו קודם, על פי המדרש. אמנם זבולון שלנו, ודאי אם הוא זבולון חילוני, לא תמיד מאושר מהסידור, (לעיתים דווקא הוא מרגיש כמו חמור) אבל מי שואל אותו. וכיוון שכדבר הכותב ב"יתד", האמת צריכה להיאמר, הרי שהאמת היא שלא כתוב בשום מקום במקורותינו שזבולון מביא פרנסה ויששכר צוחק לו בפנים. 


פורסם לראשונה 28/04/2007 21:14

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לימוד בחברותא. למי תודה?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים