שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

אולמרט מציג: כך יריבי תמכו במלחמה

אנשי ראש הממשלה חוששים מהביקורת שתוטח באולמרט מפי יריביו הפוליטים. לשם כך קיבצו אסופה של ציטוטים מפי אותם יריבים ממש: כך נתן נתניהו גיבוי, כך התגאה שטייניץ בשיקום כוח ההרתעה וכך - לא תאמינו - החמיא דני יתום לאולמרט ופרץ על תפקודם. אנשי נתניהו: "שום ספין לא יטשטש את הכישלון"

אנשי ראש הממשלה בירושלים פתחו הבוקר (יום ב') במלחמת ההישרדות לקראת פרסום דו"ח וינוגרד. המטרה: לאפשר לאהוד אולמרט לשרוד את גל המחאה הציבורית הצפוי החל משעות אחר הצהריים, מועד פרסום הדו"ח. באמצעות תנועת קדימה, קיבצה הלשכה אסופת ציטוטי תמיכה במלחמה של אלו הנחשבים היום ליריביו של אולמרט. במובאותיהם תומכים  המצוטטים, ובראשם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, במטרות המלחמה ובדרך הפעולה שקבע אולמרט. ציטוטים אלה ישמשו בידי אנשי אולמרט כתחמושת נגד יריביו בחזית התקשורתית.

 

 

כך למשל, מופיע במסמך שהועבר לאנשי ראש הממשלה ציטוט מדברי יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, בנאום בכנסת ב-17 ביולי 2006: "לכן אני קורא כאן, מעל במת הכנסת בירושלים, אין לסיים את המערכה הזאת בלי לרסק את ה"חיזבאללה" ואת הנהגתו. אין לסיים את המערכה הזאת בלי לחסל את מצבורי הנשק - ואני מתכוון במיוחד לטילים ארוכי-הטווח שמאיימים על חלקים ניכרים של מדינת ישראל.

 

"אין להפסיק את פעולותינו בלי שנשיג את היעד הזה: סילוק הטרור מדרום-לבנון, ועוד יותר מזה - חיסול איום הטילים ארוכי-הטווח שיכולים להיות מוצבים מעבר לדרום-לבנון ואשר מאיימים על העורף הישראלי..."לכן אני אומר היום לראש הממשלה ולממשלה כולה: תילחמו בהם, תכו בהם, תרסקו אותם, תעשו זאת, ואנחנו ניתן לכם את כל הגיבוי וכל העם יהיה אתכם".

 

"נגבה גם מהאופוזיציה"

עוד אחד מן המצוטטים במובאות הוא ח"כ גדעון סער, יו"ר הליכוד, שאמר ביום פרוץ המלחמה על פי אותו מסמך: "אנחנו נגבה כל פעולה מהאופוזיציה. המדיניות לעניין זה הרבה יותר חשובה מהפוליטיקה ולכן הדבר החשוב ביותר הוא לנקוט במהלכים תקיפים ביותר שיחזירו לישראל את כושר ההרתעה שנפגע ואנחנו, גם מהאופוזיציה נתמוך במהלכים כאלה אם הם ינקטו".

 

חבר הכנסת גלעד ארדן אמר יממה לאחר מכן בערוץ הראשון של הטלוויזיה: "זה לא משנה אם אתה בממשלה או לא, הקו של הליכוד הוא לתמוך בממשלה, הממשלה פועלת כרגע נכון ואנו מגבים את הממשלה בפגיעה של תשתיות בלבנון".

 

חברו לסיעה, יובל שטייניץ, אמר בשידור טלוויזיה של ערוץ 10 ארבעה ימים לאחר פרוץ המלחמה כי "עם כל הצער על המאורעות צריך לחזק את ידי הממשלה שמתפקדת יפה מאד, אני אומר את זה גם לרה"מ, אהוד אולמרט, ולכל ממשלתו, אני חושב שאנחנו האופוזיציה צריכים לחזק את הממשלה ואני עושה זאת כעת. יש פה כבר עכשיו שיקום של כוח ההרתעה של ישראל, שמוכיחה שהיא יכולה להגיב ולהגיב בעוצמה רבה מאוד. ובנוסף גם היכולת לספוג שמדינת ישראל מוכיחה שיש לה. זה מגביר את כושר ההרתעה לא רק מול החיזבאללה אלא מול כל המדינות העוינות שמסביבנו".

 

גם אנשי תקשורת על הכוונת

גם מובאות מהשמאל מציגים אנשי אולמרט באותו מסמך. יו"ר מרצ, יוסי ביילין, מצוטט מדיון בוועדת חוץ וביטחון במילים אלה: "מביע הערכה לרה"מ. מציין שיש קונצנזוס גם בוועדת חוץ וביטחון, גם בכנסת גם בארץ וגם בחלק גדול מהעולם לגבי צדקת המערכה..." . ח"כ דני יתום מצוטט במסמך כמי שאמר בערוץ 2 של הטלוויזיה כי הוא סבור "שגם עמיר פרץ ואהוד אולמרט והממשלה כולה מבצעים את עבודתם כהלכה, היו ימים קשים אבל אני עוקב מקרוב אחר פרץ ואולמרט והם התעשתו יפה מאוד ואני מקבל לחלוטין את דרך פעולתם. ברור לגמרי שהנסיבות הכריחו את פרץ לפעול באופן שבו הוא פועל, אילו לא היו מחבלי החמאס מבצעים את הפיגוע הנורא בכרם שלום ולא היה קורה מה שקרה בצפון, היינו רואים קרוב לוודאי שר ביטחון וראש ממשלה אחרים".

 

אנשי אולמרט אינם מסתפקים רק באיסוף ציטוטים מפי יריבים פוליטיים ומשתמשים גם בדברים של פרשנים, אנשי תקשורת וסופרים. הנה דברים שנאמרו על ידי הסופר עמוס עוז, לדבריהם, ביום פרוץ מלחמת לבנון השנייה: "אילו ישראל לא הייתה מגיבה תגובה צבאית לפרובוקציה הזאת היא הייתה מצדיקה את תיאורית קורי העכביש ומזמינה פרובוקציות הולכות וגדלות". כמו כן משתמשים אנשי אולמרט בציטוטיהם של הכתבים המדיניים שמעון שיפר, שמואל טל, אודי סגל, אילאיל שחר וצ'יקו מנשה ובציטוט של ארי שביט.

 

כאמור, חומרים אלה מונפקים הבוקר לשרי ממשלת ישראל, חברי הכנסת של קדימה וח"כים התומכים בהם. אנשי אולמרט יופיעו עם ציטוטים אלה בכל אמצעי התקשורת בארץ ובעולם, כדי לנסות ולהוכיח את הפניית העורף של אותם אישים לאולמרט, בעוד במלחמה תמכו בו נחרצות. לשכת ראש הממשלה ודוברות מפלגת קדימה כבר חילקו בין אמצעי התקשורת שורה של אישים ודוברים אשר ישמשו כפה לראש הממשלה, עם פרסום דו"ח וינוגרד א' על כשלי לבנון, היום בחמש אחר הצהריים.

 

השתתף בהכנת הידיעה אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
משיב אש. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
נתן גיבוי. נתניהו
צילום: ניב קלדרון
החמיא לפרץ. יתום
מומלצים