שתף קטע נבחר

"מטרותיו של מסע ההסתה בסיון שקופות"

במכתב חריף להנהלת קרן רבינוביץ' עליו חתומים חברי הנהלות האיגודים המקצועיים בקולנוע הם מבקשים: "אל תתנו להשתלחות התקשורתית והקמפניה האלימה נגד אייל סיון להשפיע על ההחלטה לתמוך בסרטו". עשרות אנשי רוח חתמו על עצומה המזהירה מפני התערבות בעבודת הוועדה

חברי הנהלות איגודי הבמאים, התסריטאים והמפיקים בישראל הצטרפו הבוקר (ב') להנהלת פורום היוצרים הדוקומנטרים ושיגרו גם הם מכתב פתוח וחריף במיוחד המיועד לגיורא עיני, יו"ר קרן רבינוביץ' לאמנויות, בעניין ניסיונות לכאורה להתערב בהחלטות הוועדה המקצועית שבחרה בפרויקט "Jaffa סיפורו של מותג" כחלק ממיזם "עבר, הווה" ליצירה דוקומנטרית המסתמכת על חומרי ארכיון.

 

"בימים האחרונים אנו עדים לסערה ציבורית סביב החלטת הוועדה המקצועית של הקרן, ערוץ 8 וסינמטק ירושלים, לתמוך בהפקת סרטו של חבר איגוד הבמאים, הבמאי אייל סיון", הם כותבים, "אנו עוקבים בדאגה אחר מסע השיסוי וההסתה שמטרותיו שקופות, גסות ומאיימות: שלילת חירות היצירה, דה לגיטימציה להחלטה מקצועית של קרן הקולנוע וביטול הפרויקט".

 

בצעד חסר תקדים מבקשים חברי הנהלות האיגודים המקצועיים להרגיע את הרוחות גם בקרב אנשיהם, יוצרי קולנוע שהתמודדו על תמיכה במסגרת המיזם הקולנועי התיעודי. "התחום בו אנו עוסקים הוא תחרותי", מוסיפים חברי ההנהלות של האיגודים, "זכייתו של אייל סיון הפעם, היא באופן טבעי דחייתם של פרויקטים קולנועיים של חברים אחרים. מכאן שלא רק בפולמוס תרבותי ופוליטי עסקינן, אלא גם ביצרים עזים ואולי אף בקנאת יוצרים שחרגה מגבולותיה ומסכנת את חופש העשייה של כולנו".

 

עוד הם מוסיפים במכתב: "בין אם אנו עוסקים בסרטינו ביחסי אהבה, בעוולות חברתיות או בהיסטוריה של הארץ הזו, סרטינו מושפעים מתפיסת עולמנו, מנסיבות חיינו, מאישיותנו ומטעמנו האמנותי. לפיכך אנחנו במאים ותסריטאים. חופש הביטוי הוא החמצן שמאפשר לנו ליצור. בהעדרו לא נהיה במאי ותסריטאי קולנוע וטלוויזיה אלא קומיסרים ותועמלנים של בעלי אינטרסים כלכליים ואחרים. אנחנו חרדים שההשתלחות התקשורתית באייל סיון ואופייה האלים של הקמפניה נגדו, ישפיעו חלילה על ההחלטה לתמוך בסרטו ויגרמו לשותפי המכרז לחזור בהם ולא לאשר הפקת סרט זה. לפיכך, אנחנו מבקשים להביע באופן נחרץ ותקיף את תמיכתנו בשיקוליה המקצועיים של קרן רבינוביץ' לאמנויות בבואה להחליט על התמיכה בפרויקט של סיון".

 

בין החתומים על המכתב: הבמאי דורון צברי, יו"ר איגוד הבמאים והתסריטאים ועמו חברי הנהלת האיגוד דויד נוי, שירי צור-בנון, רוני ניניו, רני בלייר, דוקי דרור, אילת ברגור, נמרוד קמר, דויד גולן ויריב הורוביץ ולצדם ליאורה קמינצקי, יו"ר איגוד התסריטאים וחברי הנהלת האיגוד דיתה גרי, יוסי מדמוני ועמית ליאור.

 

מכתב נוסף שנחת הבוקר על שולחנם של חברי הוועדה המקצועית של פרויקט הקולנוע והנהלת קרן רבינוביץ' התקבל מהבמאי הוותיק נסים מוסק, שהתמודד גם הוא על תמיכת הקרן בפרויקט.

מוסק הפתיע כשכתב: "בתור מי שהיה בין המועמדים הסופיים בהתמודדות על המענק, ברצוני להבהיר כי במידה והקרן תמצא עצמה לא מסוגלת לעמוד בלחצים המופעלים עליה, לא אראה עצמי יותר מועמד לקבלת המענק. אני מקווה כי כל היוצרים הנמצאים באותו המצב ינהגו באותה צורה".

 

במכתבו מפרט מוסק את סיבותיו ומחזק את ידי הוועדה המקצועית של קרן רבינוביץ' והנהלתה: "ברצוני להקדים ולומר כי אני דוחה כל טענה כנגד חוסר רצינות מקצועית מצדכם", מקדים מוסק תרופה למכה, "בשתי הפגישות שערכתי עם הוועדה המקצועית, הרגשתי באופן ברור כי חברי הוועדה הכירו את החומר לעומקו ובחנו את הפרויקטים באופן מקצועי גרידא. אני משוכנע כי גם את בחירתכם ערכתם באופן מקצועי והגון. כמו כן אני מחזק את ידי הוועדה המקצועית וחברי הנהלת הקרן כנגד ההשתלחות כנגדכם וכנגד הבמאי אייל סיון מעל דפי העיתונות ושאר המדיה. ההתקפה הנוכחית על הקרן והניסיון לאיים עליה ולהשפיע על החלטותיה האמנותיות, היא בעצם ניסיון להתחיל לצמצם את חופש הביטוי בתחום הקולנוע בארץ. אין לי ספק שאתם תעמדו בפרץ ולא תאפשרו לאיומים הללו להרתיע אתכם".

 

"ניסיון למנוע דיון פתוח בהוויה הישראלית"

במקביל לגילויי התמיכה של האיגודים המקצועיים ויוזמות פרטיות של יוצרים, פורסמה היום באינטרנט עצומה עליה חתומים עשרות אנשי רוח, יוצרים ואזרחים בטענה כי התערבות של גורמים פוליטיים ותקשורתיים בעבודה של ועדה מקצועית בקרן ציבורית מסכנת את חופש הביטוי, העיסוק והיצירה.

 

"אנו מזהירים מפני ההשלכות העתידיות של התערבות מסוג זה בעבודתה של ועדה מקצועית בלתי תלויה", הם כותבים, "הסרט 'Jaffa סיפורו של מותג' בבימויו של אייל סיון ובהפקת אריק ברנשטיין ואסנת טרבלסי נבחר לפרויקט בגלל איכותו הקולנועית. מסע ההסתה המתנהל בשבוע האחרון נגד במאי הסרט מבקש לכוון, להשפיע ולשנות החלטה מקצועית זו. כל ניסיון לתייג סרט זה כאנטי ישראל הוא ניסיון למנוע דיון פתוח, רחב ומעמיק בהוויה הישראלית.

השתלחות מסוג זה עלולה למנוע מיוצרים בעלי השקפות עולם שונות מכל גווני הקשת הפוליטית לעבור וליצור בצורה חופשית בישראל. אנו חרדים מהאפשרות שמסע ההכפשה נגד סיון, מסע שניזון מהתבטאויות של עיתונאים, פוליטיקאים ואינטרסנטים, ישפיע על ניקיון החלטותיה של הנהלת הקרן והדירקטוריון שלה. לא כולנו מסכימים עם עמדותיו של סיון, הן הקולנועיות והן הפוליטיות ואפשר להתווכח איתן אבל אסור ומסוכן לשלוש ממנו את הזכות ליצור ולהתבטא. התערבות פוליטית בהחלטה מקצועית של קרן ציבורית היא איום על כל מערכת התרבות בישראל ולכן הקריאה הזו אינה עוסקת רק באייל סיון ובזכותו ליצור בארץ, אלא בזכותו של כל ישראלי לחופש ביטוי ויצירה".

 

בין אנשי הקולנוע המובילים בתחום בישראל חתומים על העצומה גם יוצרים ואנשי רוח רבים שאינם קשורים ישירות לתחום, בהם חתן פרס ישראל המעצב דוד טרטקובר, חתן פרס ראש הממשלה המלחין יוסי מר חיים, המשורר יצחק לאור, המשורר אהרון שבתאי, הסופר סמי שלום שטרית, עורכת הדין לאה צמל, ד"ר ענר פרמינגר, פרופסור עדי אופיר ופרופסור יהודה שנהב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיורא עיני, יו"ר קרן רבינוביץ'
צילום: רוני שיצר
לאתר ההטבות
מומלצים