שתף קטע נבחר

אחד במאי בישראל: דגלים אדומים ואלפי בני-נוער

חשבתם שחג הפועלים הבינלאומי נשכח? אלפי בני-הנוער שצעדו אתמול ברחובות, כ-10,000 מפגינים שהתאספו בשבת בנצרת, הפעילים שהכנסו אמש בסינמטק תל-אביב, ועצרות בחיפה, עכו ודימונה - מוכיחים שבישראל עדיין לא פג תוקפה של הסולידריות

 

  

כמעט 120 שנה לאחר שהאחד במאי , יום חגם של פועלי כל העולם, צוין לראשונה - ונדמה שבעידן הגלובליזציה והקפיטליזם הוא נותר רלוונטי כשהיה: אלפי בני-הנוער שצעדו אתמול ברחובות תל-אביב, כ-10,000 מפגינים נושאי דגלים אדומים שהתאספו בשבת בנצרת, מאות הפעילים שעשו את דרכם לסינמטק העירוני אמש, תהלוכות ועצרות בחיפה, דימונה ועכו - לצד מיליוני המפגינים ברחבי העולם - מוכיחים שגם בישראל המפריטה עצמה לדעת, עדיין לא פג תוקפה של הסולידריות בין העובדים.

 

בעוד חניכי תנועות הנוער עושים את דרכם מכיכר רבין למוזיאון העירוני, צעדו אחרים בשדרות רוטשילד בואכה הסינמטק התל-אביבי. בתהלוכה, שארגנה עמותת "מען", השתתפו קבוצת פועלות חקלאיות ערביות המקימות בימים אלה ארגון עובדות, מאות פועלים, פעילי "מוקד סיוע לעובדים זרים" וחבורת אמנים ומשוררים. ברחבת הסינמטק הופיעו מולם עמיר לב, יואל בן שמחון ודן תורן, שלא הסתיר את

אכזבתו מהנוכחות הצנועה יחסית באירוע. "הייתי מצפה שיהיו כאן שני מיליון אזרחים", הוא אמר. "מאבק האחד במאי הוא עבוד העתיד של כולנו, וחבל שאנשים לא קמים להילחם על מה שמגיע להם".

 

"לנוער יש כוח להזכיר לכולם למה החג הזה עדיין חי ובועט", מכריז שוהם מנילה, שיחד עם כ-5,000 בני-נוער חניכי הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר, המחנות העולים וברית הנוער הקומוניסטית, השתתף בצעדת האחד במאי ההמונית השנתית של תנועות הנוער. "הגענו לכאן מכל קצות הארץ כדי להזכיר לאנשים את המשמעות של האחד במאי", מוסיף חברו לתהלוכה איתן מנדלבאום, חניך הנוער העובד והלומד. "אם תשאל היום פועלים הם לא ידעו להגיד לך יותר מדי על היום הזה, ואנחנו רוצים לעורר אותם. כנראה שזה אחד התפקידים שמוטלים על בני-הנוער היום", הוא פוסק.

 

השנה, הוקדשה תהלוכת תנועות הנוער למאבק בניצול ילדים, בני-נוער ומבוגרים במקומות עבודתם, והמשתתפים חילקו לעובדים ושבים דפי הסבר העוסקים בנושא. "הרבה אנשים לא מבינים על מה אנחנו נאבקים, ורואים ביום הזה משהו שעבר מהעולם", מתקוממת יעלי כהן מעכו, גם היא חברה בנוער העובד והלומד. "אנחנו מחכים ליום בו יצעדו לא רק אלפי בני-נוער אלא גם אלפי פועלים, ושכולם יבינו שזהו מאבק על דמותה של החברה הישראלית". מנדלבאום, שמצטרף לדבריה, אומר כי "אנחנו רוצים לפנות לכל העובדים במדינה ולהגיד להם 'תהיו ביחד ואז אי אפשר יהיה לשבור אתכם'. אנחנו כולנו מאחוריכם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
צועדים
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
ומוחים
צילום: דלית שחם
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים