שתף קטע נבחר

לבני שברה שתיקה: אולמרט צריך להתפטר

אחרי שתיקה רועמת, קראה שרת החוץ, ציפי לבני, לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתפטר. היא נפגשה איתו ואחר כך כינסה מסיבת עיתונאים שבה הבהירה את עמדתה: "התפטרות היא הדבר הנכון מבחינתו. היו שמועות שפעלתי להדחת ראש הממשלה. לא היו דברים מעולם". בישיבת הממשלה החמיא לה אולמרט פעמיים

איבדה את האמון באולמרט: אחרי שתיקה רועמת שנמשכה שתי יממות, קוראת הערב (יום ד') ממלאת מקום ראש הממשלה ושרת החוץ, ציפי לבני, לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתפטר. "הבעתי בפגישה את דעתי שהתפטרות היא הדבר הנכון מבחינתו. היו שמועות שפעלתי להדחת ראש הממשלה. לא היו דברים מעולם. זו החלטה שהוא צריך לקבל". היא אמרה שאינה מעמידה אולטימטום בפני אולמרט: "אני מביעה את דעתי בקול רם".

 

לבני גם הבהירה שבכוונתה להישאר בממשלה כדי לוודא גם את תהליך ביצוע התיקונים הכלול בדו"ח החלקי ועדת וינוגרד, "מאחר ולא מדובר בעניין אישי ביני לבין ראש הממשלה, אני מצפה גם לשיתוף פעולה. לא חושבת שהיינו צריכים לחכות להיום בבוקר כדי לקבל החלטה לשיתוף משרד החוץ בנושא הביטחוני". 

 

היא ציינה שהיא מאמינה בקדימה, "הייתי שותפה להקמתה. אני מאמינה שקדימה צריכה להישאר ולהנהיג את מדינת ישראל. כשיגיע המועד, אעמיד את עצמי לבחירה. אני חושבת שבחירות כלליות חדשות יהיו טעות. מדינת ישראל נזקקת ליציבות. אם ראש הממשלה יחליט להתפטר, אני חושבת שהכנסת יכולה לייצר ממשלה. אני מאמינה שצריכה להיות ממשלה רחבה שתתמודד עם האתגרים לפנינו". 

 

השרה לבני ציינה שלא תתמוך בהצעות אי-אמון שמטרתן הפלת הממשלה. "אני מתכוונת להתנהל כך עד פרסום הדו"ח הסופי. אנחנו צריכים להבין שיש תהליכים שחלקם גם פוליטיים, אבל אנחנו מחוייבים לעשות תיקון ואני יודעת שמדינת ישראל יכולה לעמוד באתגרים לפניה. לאחר שיפורסם הדו"ח הסופי אני גם אשתף אתכם בעמדתי".

  

היא קבלה על היעדר שיתוף פעולה בינה לבין אולמרט במהלך המלחמה ועל כך שמשרד החוץ לא היה שותף בקבלת ההחלטות: "שיתןף פעולה בין ראש ממשלה לשר חוץ הוא לא עניין אישי, הוא עניין קריטי. לא סוד שבמהלך המלחמה לא היה שיתוף פעולה כזה, כשהוועדה קבעה שהאחריות על היעדר שיתוף פעולה היא על ראש הממשלה. אני העדפתי, נכון, להעלות את הנושא שלא בפומבי. יש מקרים שבהם פומביות הדיון מזיקה למדינה בעיקר בעיתות מלחמה".

 

לבני אמרה בפתח דבריה, "לצערי מנסים להעביר את הדיון מדו"ח וינוגרד למשפט הפוליטי והאישי, מבחינתי אין ולא היו דברים מעולם ולא יהיו". היא הבהירה כי תמכה ביציאה למבצע: "ישראל היתה צריכה להעביר מסר והיא צריכה להעביר את המסר על-ידי פעולה צבאית".

 

ראש הממשלה אמר ללבני בפגישתם: "את לא יכולה לנהל קמפיין של חתרנות נגדי ולהישאר מספר שתיים שלי. את צריכה לשקול את דרכך ולהחליט מה את רוצה לעשות".

 

יו"ר הקואליציה מאיים להתפטר

ועוד צרות בקואליציה: יו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי מקדימה, מאיים גם כן להתפטר מתפקידו כיו"ר סיעת קדימה וכיו"ר הקואליציה. בכירים בקדימה העריכו שאם זה יקרה, מי שיחליף אותו, לפחות באופן זמני, יהיה ח"כ צחי הנגבי. הנגבי, המשמש כיו"ר ועדת חוץ וביטחון, נחשב למקורבו של ראש הממשלה.  

 

בישיבת הממשלה התייחסו אולמרט ולבני זה לזו בציניות מופגנת. אולמרט אמר שלבני התריעה בישיבת הממשלה הראשונה שבה אושר המבצע הצבאי, שצה"ל לא יוכל לחסל את הקטיושות ואחר כך החמיא לה גם כאשר עלה נושא החטופים. היא הגיבה: "זו כבר הפעם השנייה שאתה מחמיא לי אדוני ראש הממשלה". אולמרט לא נשאר חייב ושבר את הקרח: "יש כאלו שיגידו שגם היום אני עייף כמו אתמול". 

 

ישיבת הממשלה נמשכה שלוש וחצי שעות ונוכחים בה סיפרו שהיתה מתוחה מאוד. רוב השרים תמכו בראש הממשלה, שאינו מתפטר לפי שעה, וקראו לאחדות בתוך הממשלה, בהם גם שרים בכירים.  

  

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס אמר: "במצב משברי ממדרגה ראשונה כזה שאנו נמצאים בו, החוכמה היא למשול. אני מבקש לשמור על פרופורציה. אני מכהן עשרות שנים בממשלה ואומר לכם שאסור שחברי ממשלה יחשבו שהכל הולך על טייס אוטומטי. לחבר ממשלה יש אחריות ולא - הגופים המקצועיים יפתרו את הבעיות. בארה"ב יש מועצה מורחבת לביטחון לאומי ושם אין בעיות?"

 

מזכיר הממשלה, ישראל מימון, אמר במסיבת עיתונאים ששודרה באופן חריג בשידור חי: "הישיבה היתה ישיבה מקצועית נטו. לא השתלבו בה שום אלמנטים של פוליטיקה", אמר בהתייחסו לעימות לבני-אולמרט: "אני לא מכיר שום פעולה של השרה לבני מאחורי גבו של אולמרט. אני מכיר אותה כבר ארבע שנים. אני לא חושב שזה המצב. אינני רוצה להתייחס לדברים של פולקלור שמתפרסמים בתקשורת. אם וכאשר ציפי לבני תחליט החלטות, נתייחס לכך כמזכיר הממשלה".

  

מופז התקומם מייד, והציג את חומת מגן כהישג: "יש כאלה שלא רוצים שלום איתנו". תמיר המשיכה ותקפה אנשים בעלי ניסיון נכשלו, כמו ברק כראש ממשלה. שלום שמחון זינק ממושבו וגונן על ברק. 

פורסם לראשונה 02/05/2007 16:04

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני מטילה את הפצצה במסיבת העיתונאים
צילום: גיל יוחנן
לבני דורשת שאולמרט יתפטר
צילום: איי פי
גם פרץ שוקל להניח המפתחות
צילום: איי פי
מומלצים