שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

העימות בצרפת: סֶגוֹ תקפה; סָרקו נותר מאופק

14 שנה אחרי העימות הראשון ביניהם הביטו אמש סגולן רויאל וניקולא סרקוזי שוב זו בעיניו של זה - הפעם כמועמדים לנשיאות. הם ניסו לפרוש חזון אישי אך גם להראות שהאחר אינו מתאים לתפקיד. רויאל התקיפה כבר מהרגע הראשון והייתה נשכנית וקצרת רוח; סרקוזי השתדל להתאפק אך היה עוקצני. בסוף הוא אפילו החמיא לה; היא הפנתה לו כתף קרה

רגע לפני ההליכה לקלפיות ביום ראשון, נפגשו אמש (ד') שני המועמדים לנשיאות צרפת לעימות טלוויזיוני מסקרן ומתוקשר. העימות, שהחל ב-9 (10 שעון ישראל) ונמשך שעתיים, הועבר בשידור חי בשני ערוצי הטלוויזיה המרכזיים, ועל פי הערכות צפו בו כ-20 מיליון אנשים - כמחצית מבעלי זכות הבחירה במדינה. על פי סקר מתחילת השבוע, 37 אחוז מהנשאלים אמרו כי תוצאות העימות צפויות להשפיע על אופן הצבעתם.

 

ארבעה ימים לפני הבחירות הסקרים מצביעים על יתרון קטן אך עקבי של מועמד מפלגת השלטון ניקולא סרקוזי. סקר שנערך על ידי מכון BVA אתמול ניבא לסרקוזי 52 אחוזי תמיכה, לעומת 48 אחוזי תמיכה למועמדת הסוציאליסטים סגולן רויאל, אך סקרים קודמים מלמדים שהפער ביניהם הולך וקטן.


העימות הקודם, ב-1993, נגמר בצרחות (צילום: רויטרס)

 

היא תקפה, הוא היה מנומס

רויאל לבשה חליפת עסקים שחורה וגם סרקוזי בא בחליפה שחורה, אבל ההבדלים בעמדות ביניהם בלטו מיד. עם פתיחת העימות תקפה רויאל את סרקוזי על תפקודו כשר בממשלת שיראק. "מר סרקוזי, אמרת שאתה תומך באפס סובלנות ביחס לאלימות, אבל אתה רואה שהצרפתים מודאגים מאוד מעליית האלימות בחברה... ב-26 אחוז.... גם אתה אחראי למצב בו המדינה נמצאת כיום", אמרה בתקיפות שנועדה לסתור את התדמית הרכה שדבקה בה.

 

"האם אני אחראי על חלק מהרקורד של הממשלה? כן, מאדאם רויאל", השיב סרקוזי. "דיברת על אלימות - אני אחראי. הייתי שר הפנים במשך ארבע שנים ומצאתי מצב קטסטרופלי... ב-2002 הצרפתים בחרו עבור שינוי ואפילו לא העבירו את המועמד שלך לנשיאות לסיבוב השני. הייתה לכך סיבה... האלימות שהתפוצצה... ובנסיבות אלה מוניתי לשר הפנים".

 

"אנחנו ב-2007, לא ב-2002", השיבה לו רויאל ביובש.

 

בהמשך הם התווכחו על צימצום הגירעון בתקציב, החייאת הכלכלה, עידוד הצמיחה וארגון מחדש של מגזר עובדי המדינה. נושא טעון נוסף שעלה מהר מאוד על השולחן היה קודש הקודשים הצרפתי - שבוע העבודה בן 35 השעות. סרקוזי רוצה לעקוף את המגבלה ולעודד את העובדים לעבוד יותר על ידי מתן פטור ממס על השעות הנוספות. רויאל אמרה כי מדובר בחלק חשוב של ההתפתחות הסוציאלית בצרפת, ותהתה מדוע לא פעלה הממשלה היוצאת לבטל את המגבלה אם לא רצתה בה.


כל זוית צילום סוכמה מראש. העימות (צילום: רויטרס)

  

בחיפוש אחר הטון המתאים

כבכל עימות, לשני המועמדים הוקצה זמן שווה לשטוח את עמדותיהם והם ענו על שאלות זהות של המנחים לסירוגין. שניהם ישבו משני צידי שולחן, וכל זוית צילום במהלך השידור הייתה פרי סיכומים מוקדמים. 

 

אולי כדי לסתור את התדמית התוקפנית שלו, הקפיד סרקוזי להיות מנומס לכל אורך הדיון ולכנות את יריבתו בתואר "מאדאם". היא, לעומת זאת, הרבתה להפריע לו לדבר, עד שנאלץ להפסיק ולשאול: "גבירתי, התרשי לי לסיים משפט?". עד מהרה התחמם הדיון - ושני המועמדים החלו להפריע זה לזה באופן שווה.

 

רויאל הייתה תוקפנית ונשכנית, והרבתה לתקוף את סרקוזי, כנראה כדי לפתות את הפוליטיקאי הידוע כמהיר חימה לחשוף את צידו "הברוטלי" - התדמית שדבקה בו והפכה לנשק המרכזי במסע הבחירות של השמאל הצרפתי. בה בעת היא ניסתה להפגין ארשת סמכותית ונשיאותית, שכן מבקריה טוענים שזוהי נקודת התורפה הגדולה ביותר שלה.

 

סרקוזי מצידו ניסה לחשוף את עמדותיה ההפכפכות של יריבתו ואת חוסר הבנתה וניסיונה בנושאי ממשל ומדיניות חוץ. כשהתווכחו ארוכות בנושא מס על רווחי בורסה, הוא חזר ודרש ממנה לנקוב במספרים ברורים ולא לדבר באופן מופשט: "את רוצה להטיל מס על הציבור מבלי להגיד לו כמה יידרש לשלם?...".

 

בשלב מסויים היא איבדה את שלוותה, קטעה אותו והרימה את קולה. הוא ניצל את המצב וקרא לה להירגע: "כדי להיות נשיאת הרפובליקה עלייך להיות רגועה", אמר.

 

"אינני מתעצבנת, אני זועמת על דבריך", מיהרה רויאל להשיב לו.

 

"את יוצאת מכלייך בקלות רבה מדי...", אמר סרקוזי.

 

"לא ארגע נוכח חוסר צדק... אני זועמת, וזה זעם שיהיה לי גם כשאהיה נשיאת הרפובליקה... אינני מאבדת את העשתונות, אני זועמת וזה לא אותו הדבר. יש לי מספיק 'דם קר'"...", אמרה.

 

סרקוזי הוא דובר רהוט, כריזמטי ומושחז, אך במחנה שלו חששו מהאופי האגרסיבי שלו. על פי דיווחים, הוא התאמן לקראת העימות עם בנות-שיח, בתקווה למצוא טון שמעורר תחושת עליונות - אך בלי לשדר התנשאות.

 

הסיבה לכך טמונה בעימות הקודם בין השניים, לפני 14 שנה, כשעוד היו שניהם פוליטיקאים זוטרים בתחילת דרכם. אז הסתיים המפגש כשרויאל צורחת על סרקוזי, מאשימה אותו בבריונות והתנשאות ומכנה אותו "בולדוזר". "אל תדבר אלי כך!", הטיחה בו אז.

 

מחזרים אחר מצביעי המרכז

נוכח מצבה בסקרים, העימות הערב - הראשון שמתקיים במערכת בחירות לנשיאות צרפת מאז 1995 - היה ההזדמנות האחרונה של רויאל לכבוש את ליבם של כ-7 מיליון מצביעיו של פרסואה ביירו, מועמד מפלגת המרכז שנדחק מהסיבוב השני.  

 

בניסיון לחזר אחר קולות מצביעי המרכז, רמזה השבוע בראיון לערוץ "קאנאל פלוס" שתשקול למנות את ביירו לתפקיד ראש הממשלה. גם סרקוזי הודיע כי ימנה לממשלתו שרים ממפלגתו של ביירו. ועם זאת, סקר שפורסם השבוע מלמד כי 41 אחוז ממצביעי המרכז מעדיפים את רויאל בארמון האליזה, לעומת 32 אחוז בלבד שאמרו שיצביעו סרקוזי.

 

לקראת סוף העימות, ביקשו המנחים משני המועמדים להביע את התרשמותם האישית זה מזו. סרקוזי אמר, בין היתר, כי הוא מעריך מאוד את רויאל וסבור שהיא אישה מוכשרת שכן אחרת לא הייתה מגיעה לאן שהגיעה - אולם כשדיבר לא הרבה להביט בעיניה של יריבתו. כשהגיע תורה של רויאל היא אמרה שאינה רוצה להביע את דעתה על אישיותו של יריבהּ. "הבחירות הללו הן עימות בין דעות והציבור יחליט על בסיס המידע שיש לו", אמרה.

 

בהערות הסיכום אמר סרקוזי כי הוא רוצה להגיד לבני עמו הצרפתים שימחקו מהמילון את הביטוי "ככה זה" ויפנו מאמציהם לשינוי. רויאל מצידה, הפנתה מבטה היישר למצלמה והודתה לצופים על התמיכה בה. "אני רוצה צרפת יצירתית ואקטיבית, שנשיאה בראשה", אמרה.


פורסם לראשונה 02/05/2007 21:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתה אחראי למצב של צרפת היום. רויאל
צילום: איי אף פי
תני לי לסיים בבקשה. סרקוזי
צילום: איי אף פי
מומלצים