שתף קטע נבחר

פרס הרצל לאליהו הכהן

חוקר התרבות הישראלית והזמר העברי זכה בסכום של 50 אלף שקלים על תרומה בולטת בתחום הציונות

פרס הרצל, בסכום 50 אלף שקלים, יוענק לחוקר הזמר העברי, אליהו הכהן, על תרומתו הבולטת בתחום הציונות. הפרס שנוסד בשנת 1974,במלאת 50 שנה לעיר הרצליה, מוענק על ידי העירייה ובשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית. הענקת הפרס חודשה בשנת 2005 אחרי הפסקה של מספר שנים ובין הזוכים בו היו פרופסור אניטה שפירה על חקר התנועה הציונית וד"ר מרדכי נאור על פועלו הספרותי בחקר תולדות הארץ.

 

אליהו הכהן, חוקר התרבות הישראלית והזמר העברי, חקר בין היתר את תולדותיו וגלגוליו של ההמנון הלאומי "התקווה" וזיהה את מחבריהם, מקורם וגלגוליהם של עשרות שירים עבריים שכונו עד אז "עממיים", בהם "שאו ציונה נס ודגל", "ציון תמתי", "פה בארץ חמדת אבות", "הבאנו שלום עליכם", "הבה נגילה" ו"בין הרים ובין סלעים".

 בנימוקים למתן הפרס נכתב: "לאורך כל השנים מעורר אליהו הכהן את המודעות למורשת הזמר העברי, מאיר את השתקפות תולדות היישוב בו ומציג את שירי הזמר העבריים כאבני בניין במפעל התקומה הלאומי בארץ". הכהן ערך והגיש עשרות תכניות רדיו, בהן "יין ישן נושן" (1959-1963), "מי יודע" (1963-1965), "יפים הלילות בכנען" ו"ארץ חמדת אבות". גם בטלוויזיה ערך והגיש תכניות כמו "שרתי לך ארצי" בשיתוף עם דן אלמגור ששודרה בערוץ 1 בין השנים 1974-1976.

 

הכהן נולד בשנת 1935 בעיר תל אביב. הוא סיים את לימודי הביולוגיה באוניברסיטת תל אביב ועובד יובל שנים בתחום המחשבים ועיבוד הנתונים. הפרס יוענק לזוכה בטקס חגיגי שייערך ביום א', 20 במאי, בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה. "אליהו הכהן הוא הכהן הגדול של חקר תולדות הזמר העברי שהקדיש את חייו לחקר הזיקה בינו לבין תולדות הישוב", אמרה יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה עם פרסום הידיעה על זכייתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליהו הכהן. חקר את גלגוליו של ההמנון
לאתר ההטבות
מומלצים