שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אזהרה: מי שלא יחזור ללמוד - יאבד את הסמסטר

  ועד ראשי האוניברסיטאות יפרסם מחר מודעה בכלי התקשורת, בה יודיע כי סטודנטים שיחזרו ללימודים ביום ראשון יזכו להקלות בציונים ולהארכת הסמסטר; הלימודים יתקיימו - לא משנה כמה סטודנטים יגיעו. לצד זאת הם מזהירים את אלו שימשיכו לשבות כי הם מסתכנים באובדן כל הקורסים והנקודות שצברו בסמסטר האחרון

  נשיאי האוניברסיטאות מזהירים: סטודנטים שלא יגיעו גם בשבוע הבא ללימודים מסתכנים באובדן הסמסטר הנוכחי. במודעה שתפרסם מחר ור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) בכל עיתוני יום השישי ייקרא ציבור הסטודנטים להתייצב ללימודים כבר ביום ראשון הקרוב, תוך הבטחה כי מי שיעשה זאת יזכה להארכה של שבועיים בסמסטר והתחשבות בכל הנוגע להשלמת חומר הלימודים וציוני המבחנים. לצד זאת תופיע האזהרה בנוגע לסטודנטים שיחליטו להמשיך את השביתה שהחלה לפני כשלושה שבועות.

    

  אחר הצהריים (יום ה') דנו ראשי האוניברסיטאות בנושא המשך מעמדה של ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה ובשיתוף הפעולה עימה, לאחר שאמש הציעה שרת החינוך יולי תמיר לסטודנטים הסכם פשרה במטרה לסיים את המאבק. ההצעה כללה הורדה בשלושה עד ארבעה אחוזים משכר הלימוד בשנת הלימודים הבאה והחלת המלצות ועדת שוחט רק בשנה לאחר מכן.


  הפגנת הסטודנטים בתל אביב, אתמול (צילום: אבי אמסלם)

   

  ב-ynet פורסם לראשונה כבר לפני כשבועיים כי נשיאי האוניברסיטאות יאריכו את הסמסטר כתוצאה משביתת הסטודנטים. הסטודנטים שובתים מזה 21 ימים במחאה על הכוונה להעלות את שכר הלימוד ובדרישה לפרק את ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוה ומינוי ועדה בראשות שופט בדימוס במקומה.

   

  יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת בר אילן אמר: "ראשי האוניברסיטאות שותפים לדאגתם של הסטודנטים לעתידה של ההשכלה הגבוהה בישראל. ראשי האוניברסיטאות חרדים לפגיעה הבלתי הפיכה שהמשך השביתה עלול לגרום לציבור הסטודנטים". פרופ' קוה חזר וקרא לסטודנטים לחזור ללימודיהם ולהציל את שנת הלימודים. לדבריו, הלימודים יתקיימו ללא קשר למספר הסטודנטים שיגיעו לכיתות.

   

  בתגובה להודעתה הצפויה של ור"ה אומר יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין: "מאבקנו צודק וראוי. לא משרד האוצר או איומי ור"ה יביאו לקיצור השביתה. אנו חזקים ועד שראש הממשלה לא יסיים את המשבר, אנו נמשיך להיאבק".

   

  "קורא לור"ה לגלות רגישות וסולידאריות"

  יו"ר ארגון הסטודנטים במכללות, איתי ברדה, הוסיף: "ור"ה היה שותף למשא ומתן שבו הוא נחשף לנכותנו ולרצוננו הכנים לסיים את השביתה - בניגוד למשרד ראש הממשלה והאוצר שלא גילו נכונות וגמישות. אני קורא לור"ה לגלות רגישות וסולידאריות כלפי ציבור הסטודנטים. מאבקנו מאבק צודק וערכי ועל כן אנו ננצח".

   

  אתמול החלה השרה התמיר לגבש הסכם פשרה עם הסטודנטים. ל-ynet נודע כי על פי ההסכם המתגבש גובה שכר הלימוד בשנה הבאה - תשס"ח - יירד בשיעור של שלושה עד ארבעה אחוזים, בהמשך למתווה וינוגרד. בשנה שלאחר מכן, כך על פי ההסכם, תיכנס לתוקפה הרפורמה בשכר הלימוד, שאותה מציעה ועדת שוחט.

   

  במקביל לנסיונות להגיע לפשרה הפגינו אתמול אלפי סטודנטים בתל-אביב. במהלך ההפגנה הם פרצו לכבישים מסביב לקמפוס אוניברסיטת תל-אביב וחלקם, שהחזיקו בחזיזים ופצצות עשן, הבעירו צמיגים בכבישים וניהלו משחקי חתול ועכבר עם השוטרים. המפגינים שרו "אין השכלה, אין מדינה", שרקו במשרוקיות, והניפו כרזות כמו: "אולמרט תתפטר", "לא ישחטו אותנו" ו"אני סטודנט עני".

   

  סטודנטים רבים טענו שוב כי נתקלו באלימות קשה מצד השוטרים. אחד נפגע בראשו, אחר שבר את היד ואחד הסטודנטים נפצע מפגיעת סוס. בשלב מסוים, פרצו הסטודנטים לתוך נתיבי איילון ודרשו מהשוטרים לשחרר את חבריהם העצורים. יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, קרא בסופו של דבר למפגינים להתפזר, והסביר כי "זה לא משרת את מטרות המאבק". יו"ר ארגון הסטודנטים, איתי ברדה, הוסיף בתום האירוע: "הסטודנטים זועמים, כועסים. לא יכול להיות מצב כזה שמתעלמים מאיתנו, אנחנו דורשים מראש הממשלה לפנות את מקומו".

   

  פרופ' זהר שביט, שהנהיגה בשנת 1998 את תמיכת סגל המרצים בשביתת הסטודנטים, אמרה בתגובה לפרסום על כוונת ועד ראשי האוניברסיטאות: "אני רואה בחומרה רבה את ניסיון ור"ה לשבור את שביתת הסטודנטים. אני קוראת לחברי הסגל לגלות סולידריות עם הסטודנטים. אישית, אני מוכנה לשלם את המחיר שיידרש גם אם ניאלץ להאריך את הסמסטר לחודשים יולי-אוגוסט ולשנות את תוכניות המחקר שלנו".

   

  פרופ' שביט, מהיחידה למחקר התרבות באוניברסיטת תל-אביב, הוסיפה כי היא יודעת שחברי סגל רבים באוניברסיטאות מסכימים איתה. לדבריה, "זהו קורבן ראוי המשרת את שאיפותינו לשמור על מעמד האוניברסיטאות בישראל. היום מבקשים לזרוק לפח את המלצות ועדת וינוגרד בנושא שכר הלימוד ומחר יבקשו לזרוק לפח את המלצות ועדת וינוגרד בנוגע למלחמת לבנון השנייה. אני סבורה שהממשלה חייבת לעמוד בהתחייבותה כלפי הסטודנטים וליישם את המלצות ועדת וינוגרד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחאת הסטודנטים. הסמסטר בסכנה?
  צילום: יעקב לאפין
  יולי תמיר. נסיונות פשרה
  צילום: ירון ברנר
  צילום: מיקי קורן
  משה קווה. שותפים לדאגת הסטודנטים
  צילום: מיקי קורן
  מומלצים