שתף קטע נבחר

וישינסקי לאולמרט: "צריך לתת לך להמשיך"

לפני שלוש שנים נהרג ליאור וישינסקי בציר פילדלפי. אימו אסנת תנחה הערב את עצרת המחאה בה ייקרא ראש הממשלה להתפטר, אולם אביו שלמה התקשר אחר הצהריים אל אולמרט לחזק את ידיו. "מה שיוצא מההפגנה הזאת הערב בכיכר רבין הוא שנסראללה הוא האיש הנחמד ואולמרט הוא הפושע", הסביר האב. "אין לנו את הפריבילגיה שלא לתמוך בראש ממשלה שיצא בשם כולנו למלחמה"

הערב (ה') בשעה שמונה יעמוד הציבור הישראלי באחד המבחנים המשמעותיים שלו. אחרי פרסום הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד והמסקנות החמורות שעלו ממנו, תינתן לאזרחים אפשרות להביע את מחאתם נגד מושאי הביקורת בדו"ח, במסגרת עצרת המונים בכיכר רבין (ראו בתחתית הידיעה על סידורי התנועה לקראת העצרת). העצרת, שתיערך כאירוע ציבורי ללא נאומים של פוליטיקאים, תיפתח בשמונה והמארגנים מקווים לכמות משתתפים משמעותית שתעביר לממשלה מסר - העם מצפה מהאחראים לקחת אחריות.

 

כבר עכשיו ברור כי לא כל העם מאוחד בדעתו בעקבות מסקנות וינוגרד, והמחלוקת באה לידי ביטוי גם בתוך התאים הקטנים יותר, המשפחתיים, כמו זה של משפחת וישינסקי. הוריו של ליאור וישינסקי ז"ל, אשר נהרג בציר פילדלפי לפני שלוש שנים, חלוקים בינהם באשר לתביעה מראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר. אימו של ליאור - השחקנית אסנת וישינסקי, תנחה הערב את העצרת בכיכר, זאת בעוד האב - השחקן שלמה וישינסקי - התקשר אחר הצהריים אל ראש הממשלה אולמרט, חיזק את ידיו וקרא לו שלא להתפטר.

 

סמל ליאור וישינסקי (20) נהרג בחודש מאי 2004 יחד עם ארבעה מחבריו בפיצוץ הנגמ"ש בו נסעו בציר פילדלפי בדרום רצועת עזה. חמשת החיילים נסעו בנגמ"ש ועליו טון חומר נפץ. וישינסקי שירת בצוות המנהרות של החטיבה הדרומית.

 

אולמרט הופתע לקבל את שיחתו של האב השכול שאמר לו: "לא צריך לחפש ראשים אחרי המלחמה הזאת בלבנון. צריך לתקן את הליקויים, צריך לתת לך להמשיך ולעבוד". ראש הממשלה התרגש מאוד מהמחווה והודה לו מקרב לב.

 

בשיחה עם ynet דקות ספורות לאחר מכן, אמר וישינסקי כי ההפגנה הערב צריכה להיות מכוונת נגד נסראללה ולא נגד אולמרט: "אולמרט הוא ראש הממשלה של כולנו. אני לא הצבעתי עבורו, אני מצביע הרבה יותר שמאלה אבל אני יודע שיש רק ראש ממשלה אחד לישראל, ולא משנה אם זה היה אולמרט, אריאל שרון, אהוד ברק או בנימין נתניהו. אין לנו את הפריבילגיה שלא לתמוך בראש ממשלה שיצא בשם כולנו למלחמה".


כיכר רבין, שעות אחדות לפני פתיחת העצרת (צילום: עופר עמרם)

 

"בכל מלחמה, ואני ראיתי כבר מלחמות, קורות טעויות. בכל מלחמה משלמים במחיר של חיים ובמחיר של פצועים, גם במלחמות בהן ניצחנו. במלחמת ששת הימים נהרגו 700 חיילים ולא ראיתי אף אחד שעף הביתה בגלל זה. מה רוצים מאולמרט?", הוסיף וישינסקי כשהוא נרגש מאוד.

 

שלמה וישינסקי לא חי עם אשתו לשעבר אוסנת מזה 12 שנים. עם זאת לדבריו, השניים שומרים על קשרים הדוקים כמשפחה. "שנינו הורים לליאור, שנינו שכלנו אותו ביחד. שנינו הולכים לעלות לקבר בעוד תשעה ימים לאזכרה במלאות שלוש שנים למותו. על פוליטיקה אני לא מדבר איתה. לכל אחד יש את הדעות שלו. לא דיברתי איתה על כך שהיא הולכת להנחות את הפגנת המחאה בכיכר רבין והיא לא דיברה איתי על כך שאני מרים טלפון לחזק את ידי ראש הממשלה. תמסור לה בשמי שתהיה חזקה בהפגנה הערב", ביקש האב השכול.


שלמה ואסנת וישינסקי. לא מדברים על פוליטיקה (צילום: יעל ברמן)

 

וישינסקי, סמל ראשון במילואים, מבהיר כי הוא איננו גנרל ואינו יודע לנהל מלחמות. לדבריו, עם זאת, הוא יודע כיצד צריך לפעול העם. "האויבים שלנו הם מבחוץ, לא מבפנים. לא ראש הממשלה הוא האויב. יש כעס על הממשלה בעקבות מלחמת לבנון השנייה, אבל לא ראש הממשלה והממשלה הם הכתובת לכעס הזה. הממשלה עשתה את הכי טוב שידעה לעשות. אני לא יודע אם היו נכנסים יותר חיילים ללבנון, כפי שהמליצו אלה שתמכו בכניסה קרקעית לשם, לא היו נהרגים יותר.

 

"אולמרט לקח אותנו למלחמה צודקת" 

"אני בסך הכל הורה שכול שיש לו רק קול אחד בקלפי. לא חשוב למי אני מצביע, אני לא מקבל אפשרות להצביע פעמיים גם בשביל הבן שלי שנהרג. אני בסך הכל אב שכול שרוצה להביע את הכאב שלו על אובדן הדרך של אזרחים במדינה שקוראים היום לראש ממשלה בישראל להתפטר, אחרי שלקח אותנו למלחמה צודקת.

 

"הוא היה צריך לפעול נגד האיום וזה מה שהוא עשה. יש לזה מחיר, והעם הזה משלם אותו. מה שיוצא מההפגנה הזאת הערב בכיכר רבין הוא שנסראללה הוא האיש הנחמד ואולמרט הוא הפושע, ואומר לך את זה שמאלני בדעותיו. צריך להכניס את הדברים לפרופורציות ולראות את הדברים לטובת העם כולו".

 

הסדרי התנועה לקראת העצרת: החל מהשעה 18:30 תסגור המשטרה את כל הרחובות המקיפים את כיכר רבין ותמנע חניית כלי רכב באזור. הרחובות שייסגרו הינם: אבן גבירול - בין רחוב ארלוזורוב לשדרות שאול המלך, בלוך - בין רחוב ארלוזורוב לכיכר רבין, שדרות דוד המלך - מרחוב ויצמן לכיכר רבין, שדרות ח"ן - בין רחוב מאנה לכיכר רבין, פרישמן - בין כיכר מסריק לרחוב אבן גבירול, גורדון - משלמה המלך עד כיכר רבין, שדרות בן גוריון - משלמה המלך עד לכיכר רבין ורחוב הדסה. מהשעה 20:00, בשל תהלוכת הסטודנטים מהאוניברסיטה אל הכיכר, ייסגרו לתנועה הרחובות חיים לבנון, דרך נמיר בקטע משדרות קק"ל ועד רוקח, רוקח וש"י עגננון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. תמיכה ברגעים קשים
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
אסנת וישינסקי. תנחה את העצרת
צילום: תומריקו
צילום: טל כהן
שלמה וישינסקי. "ראש ממשלה של כולנו"
צילום: טל כהן
מומלצים