שתף קטע נבחר

מאיר שלו: "בזבזתם חיי לוחמים ואזרחים"

יותר ממאה אלף מפגינים התאספו הערב בכיכר רבין בתל אביב, כדי להשמיע קריאה משותפת לראש הממשלה ושר הביטחון להתפטר בעקבות פרסום מסקנות וינוגרד. הסופר מאיר שלו האשים את אולמרט ופרץ: "זינקתם בחדווה של טירונים אל המערכה ללא תוכנית ומטרה". משה מוסקל דיבר בשם ההורים השכולים ופנה ישירות אל אולמרט: "איננו צי של בורים. אל תזלזל באינטליגנציה של העם הזה. נכשלתם - לכו הביתה"

אחרי מספר הפגנות שלא זכו לתהודה משמעותית מאז פרסום מסקנות הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד, נערכת הערב (יום ה') בכיכר רבין בתל אביב עצרת מחאה המונית בה קוראים המשתתפים לבכירי המדינה - ובראשם ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ - לפנות את מקומם מהזירה הפוליטית בעקבות מחדלי מלחמת לבנון השניה.

 

מול קהל של יותר ממאה אלף בני אדם (על פי הערכה לא רשמית של המשטרה) נאמו שורה נכבדת של אמנים, הורים שכולים ואנשי תנועות המחאה. על פי החלטת המארגנים, פוליטיקאים מימין או משמאל לא נשאו דברים אם כי כמה מהם הצטרפו אל הקהל כתומכים מן השורה.

 

הסופר מאיר שלו זכה לתשואות הרמות ביותר במהלך נאומו. "אתה עובד אצלנו אדוני ראש הממשלה", הזכיר לאולמרט את דבריו לאחרונה. "אתה מפוטר. אדוני שר הביטחון, אמרת שנסראללה לא ישכח את השם שלך, גם אנחנו לא נשכח אותו. לא הופתענו. קיבלנו אישור למה שהרגשנו ביום שעליתם שניכם (אולמרט ופרץ) לשלטון, לתפקיד הלא נכון. קיבלנו הוכחה למה שידענו מאז שהוצאתם אותנו למלחמת לבנון השנייה - התפקיד גדול על שניכם".

 

שלו התייחס גם לסטודנטים שהגיעו בצעדה מאוניברסיטת תל אביב במסגרת מחאתם. "רבים מהעומדים כאן הם סטודנטים והוריהם שמבקשים ובצדק הקלה בשכר הלימוד, אבל גם את שכר הלימוד שלכם אנחנו משלמים והוא גבוה פי כמה וכמה, והוא משולם לא רק בכסף - גם בסבל ובאובדן תקווה. נכשלתם, לא נשלם יותר את שכר הלימוד שלכם, ולא תקבלו מועד ב'. לכו הביתה.

 

"על חטא שחטאת בשחצנות, בפזיזות, על חטא של בזבוז נורא. בזבזתם את נכונות אזרחי ישראל, את התנדבותם, את הקרבתם, את כוחם, את אמונם ואת אורך רוחם. בזבזתם את כוח ההרתעה של ישראל, בזבזתם סיכויים לשיבתם של השבויים ונורא מכל זה - בזבזתם חיים של לוחמים ואזרחים, ואת בריאותם של הפצועים", אמר שלו.

 

למרות הבטחות המארגנים כי העצרת לא תישא אופי פוליטי, לא נמנע שלו מלהזכיר גם את סוגיית השטחים. "כאשר הצבא עוסק במחסומים ובשמירה על מאחזים לא חוקיים, כך נראית המלחמה. אפילו לפוליטיקה הצלחתם להוציא שם רע. לא רק מלחמה אינכם יודעים לעשות, גם שלום אתם לא יודעים לעשות, ועל כן מכיכר רבין יוצאת היום בשורה של אחריות, ולא להסתפק בהבטחות של שיקום, של חזון על הידברות ונכונות".


כיכר רבין. "בזבזתם את כוח ההרתעה של ישראל" (צילום: איי אף פי)

 

בעצרת נאם בין היתר משה מוסקל, אביו של רפנאל מוסקל ז"ל שנהרג בקיץ במלחמת לבנון השניה. מוסקל דיבר בשם ההורים השכולים ואמר: "הממשלה נאחזת בקרנות המזבח ונדבקת לכיסאות. מר אולמרט, הציבור איננו צי של בורים. אל תזלזל באינטליגנציה של העם הזה. להזכירך מר אולמרט, אתה עובד אצלנו ולא אנחנו אצלך. הקמת ועדה מטעמך וקיבלת את אותן המסקנות שאנו זועקים כבר חודשים רבים. לוועדת וינוגרד מגיעות מחיאות כפיים. הציבור אומר לך עד כאן. נכשלתם, לכו הביתה. אנחנו כאן ולא נעצור. אתה וממשלתך הכושלת צריכים להחזיר את המנדט לעם".

 

עוזי דיין, יו"ר תנועת "תפנית" וממארגני האירוע, אמר מעל בימת העצרת: "עיני ישראלים רבים נשואות היום לכיכר, אבל גם העיניים של אויבי ישראל נשואות לכיכר הזו. לאויבים אלה נקדים ונאמר: אל תטעו בנו, עשרות ורבבות של אנשים שהתכנסו כאן הערב כדי לתבוע את התפטרותו של ראש הממשלה לא מעידים על חולשה של ישראל, אלא על עוצמה. הקהל העצום שנאסף כאן הערב, ערב ל"ג בעומר, לא מלמד על חברה של קורי עכביש, הוא מלמד על חברה נחושה, מלאת אמונה וחשוב מכל - דמוקרטית".


המפגינים משדרות. לטובת ביטחון המדינה כולה (צילום: עופר עמרם)

 

בקריאה אל אולמרט וממשלתו אמר דיין: "ועדת וינוגרד אמרה לאולמרט באופן ברור - נכשלת, אך הוא מסרב לקחת אחריות ובכך הוא מערער את יסודות הדמוקרטיה. יש רגעים שבהם צריך לומר – עד כאן. אנחנו פונים להנהגה ואומרים – עד כאן. אני קורא לחברי הקואליציה ולחברי קדימה, די עם החשבונאות, אל תיצמדו לכיסאות. הבטחתם הנהגה אמינה ולא נסלח לכם אם תבגדו בהבטחה הזו".  

 

"בדמוקרטיה קשה להתעלם מהפגנה כזו"

מספר פוליטיקאים הגיעו לעצרת כמשתתפים, ביניהם חבר הכנסת עמי אילון המתמודד על ראשות מפלגת העבודה. "באתי לכאן כי מנהיג חייב להיות פה ולנקוט עמדה ברורה. מפלגת העבודה בראשותי לא תתמוך בממשלה בראשות אולמרט ולצעקה הציבורית הנזעקת בכיכר יש משמעות אדירה בהנעת תהליך ציבורי".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, הגיע גם הוא לכיכר ואמר: "אני מרגיש שהלב מתחמם ומתרחב כאשר אני רואה כיכר גדושה בעשרות אלפי אנשים. ציבור מגוון, צעירים ומבוגרים - עם ישראל במיטבו כאשר כולם באו במטרה אחרת להגיד לאולמרט ופרץ - עד כאן".

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין: "יש מעט מאוד אנשים בדמוקרטיה שיכולים להתעלם מהפגנה כזו. אני לא מאמין שיש סיכוי שאולמרט יוכל להמשיך אל מול גל המחאה הגדול הזה. הוא מרמה את עצמו ואת סובביו כשהוא מנסה להמשיך ולשרוד". יו"ר סיעת הליכוד ח"כ גדעון סער, אמר כי "ממשלת המחדל בנתה על אדישות הציבור -ושוב שגתה. העצרת בכיכר אינה הישג לגורם פוליטי כלשהו אלא לעם ישראל שהוכיח ברגלים שהוא מוכן להאבק כדי שתהיה לנו מדינה טובה יותר".


הכיכר הולכת ומתמלאת. בלי פוליטיקאים (צילום: עופר עמרם)

 

בין אלו שהגיעו הערב לכיכר היו גם עשרות אזרחים שצעדו ברגל ממקומות שונים בארץ כשהם נושאים דגלים וכרזות. דודו לוי, סטודנט ותושב באר שבע, חבר מטה המילואמניקים, סיפר ל-ynet: "צעדנו כ-20 אנשים מבאר שבע לכיכר. הצעדה הזו היתה אקט סימלי ואני מקווה ומאמין שההפגנה הזו תשבור את כל השיאים של ההפגנות בישראל. בימים האחרונים שמעתי הרבה מאד אנשים אומרים שזו הפעם הראשונה שהם מוכנים לקום מהכסא בשביל מטרה חשובה".

 

אלון דוידי, יו"ר המטה לביטחון שדרות, הגיע לתל אביב יחד עם כ-50 תושבי העיר לאחר צעדה סמלית בת שלושה ימים לאורך כ-70 קילומטרים. "הצעדה היום היתה קשה בגלל השרב הכבד ובשלב מסוים גם נאלצו להפסיק", סיפר. "אבל אנחנו נחושים מאד. הקריאה שלנו ברורה ונמשכת כבר תשעה חודשים, אחרי 1200 קסאמים, לראש הממשלה אולמרט ולשר הביטחון פרץ להתפטר. הכרנו את היהירות, השחצנות וחוסר שיקול הדעת שלהם. הם צריכים להתפטר לא רק למען ביטחון שדרות אלא למען ביטחון המדינה כולה".


פורסם לראשונה 03/05/2007 19:47

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר שלו. לכו הביתה
צילום: עופר עמרם
מפגין הערב בכיכר רבין
צילום: לירון אלמוג
דרישה להתפטרות. לקראת העצרת
צילום: עופר עמרם
מוסקל. אנחנו לא בורים
צילום: עופר עמרם
עוזי דיין.
צילום: עופר עמרם
מומלצים