שתף קטע נבחר

חג הנישואים האלטרנטיביים

בסוף השבוע פורסם סקר ynet-גשר על פיו 80% מהישראלים מעדיפים רב אורתודוכסי. זמירה שגב לא מאמינה לנתונים וטוענת: יותר ויותר מתחתנים בנישואים אזרחיים

ערב ל"ג בעומר פורסם ב-ynet סקר, על פיו כ-80% מזוגות הנישאים בישראל מעדיפים רב אורתודוכסי. נתונים אלה אינם עולים בקנה אחד עם עשרות סקרים שנעשו בשנים האחרונות ועומד בסתירה לנתונים שפורסמו על ידי הלמ"ס. גם המציאות המוכרת בשטח סותרת את נתוני הסקר.

 

נתון רשמי, שפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קבע כי בעשור האחרון עלה פי 10 מספר הזוגות הישראלים היהודים הבוחרים להינשא בנישואין אזרחיים בקפריסין. רבנים רפורמים וקונסרבטיבים עורכים מאות חתונות מדי שנה, כמו כן יש עלייה דרמטית במספר הזוגות העורכים טקס חילוני או מסתפקים בעריכת "נישואי חוזה" – כלומר, עורכים הסכם לחיים משותפים מבלי להירשם כלל כנשואים במרשם האוכלוסין.

 

בישראל חיים כיום מליון ומאתיים אלף עולים מארצות חבר העמים לשעבר. 264,000 אזרחים, רובם המכריע עולים, מוגדרים כחסרי סיווג דתי ואי לכך מנועים מלהינשא בישראל. ברצותם להינשא נאלצים אזרחים אלה לצאת לחו"ל ולערוך שם טקס אזרחי שיוכר לצורך רישומם כנשואים בישראל.

 

מדינת ישראל שוללת מאזרחיה את חופש הבחירה הנתון לכל אזרח במדינה דמוקרטית: החופש לבחור עם מי וכיצד להינשא. החוק אינו מאפשר נישואין אזרחיים בישראל, ומאלץ את המעוניינים או הנאלצים לבחור בטקס כזה לצאת לחו"ל. כמו כן אין המדינה מכירה בטקס דתי שנערך על ידי רב רפורמי או קונסרבטיבי.

 

למרות מגבלות אלה עולה בהתמדה מספר הזוגות הבוחרים באלטרנטיבות אלה, ומצביעים ברגליים נגד המונופול שנתן המחוקק הישראלי לרבנות האורתודוכסית בנושא הנישואין. מספרם הגדול של הנשים העגונות ומסורבות הגט ומחאתן הנשמעת יותר ויותר הינה עדות נוספת לבעייתיות שיוצר מונופול זה. לאחרונה נשמעו קריאות גם מאישים אורתודוכסים בעד הנהגת נישואין אזרחיים בישראל.

 

ראש הממשלה הבטיח בבחירות האחרונות לקדם פתרון לבעיית מנועי החיתון, אך למרבה הצער עסוק בעיקר בהישרדות פוליטית ולא ממש מקדם נושא זה כמו גם נושאים חשובים אחרים.

 

רק הנהגת חופש בחירה בנישואין כך שכל אדם יוכל להינשא בישראל על פי בחירתו בטקס דתי מכל הזרמים או בטקס אזרחי, ייתן מענה לבעיה זו.

 

זמירה שגב היא מזכ"ל חמד"ת ומרכזת הפורום למען בחירה חופשית בנישואין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש טבעת. מי הרב?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים