שתף קטע נבחר

מה הסוד שלך רשב"י? בואו לראות

עשרות אלפי בני אדם זרמו החל ממוצאי שבת למירון כדי לציין את יום פטירת רבי שמעון בר יוחאי. מה הסוד הגדול? צפו בתמונות

מה מביא קרוב לרבע מיליון איש להגיע מדי שנה למירון כדי לחגוג את יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי בל"ג בעומר? אם שואלים את המבקרים הרבים המגיעים לציון הקבר ביום ההילולה, התשובות מגוונות, כל אחד על פי נטיית ליבו.

 

האדמו"ר מבויאן הדליק אמש (שבת) את האש המסורתית בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון. בכך - ניתן האות לתחילת חגיגות ל"ג בעומר במקום. אתמול בערב הגיעו לאתר עשרות אלפים ובמשטרת מרחב הגליל מעריכים שמספרם הגיע הבוקר לכמה מאות אלפים. 

 

 


האדמו"ר מבויאן פותח את החגיגות (צילומים: חגי אהרון)

  

"עד תקופתו של רבי שמעון בר יוחאי התורה הייתה במצב רדום. רבי שמעון פירש את המצוות על פי הסוד ונתן חשק והתעלות", מסביר מאיר קובי מתל אביב, חסיד ברסלב וראש ישיבה לחוזרים בתשובה בכפר שלם.

  

נתי מירושלים מאמין שזה בגלל ש"רבי שמעון הצליח לתקן הרבה תיקונים". אם התנא בין המאה השנייה לספירה היה מחליט להופיע במלוא הדרו ולכבד בנוכחותו בימינו אותנו בישראל 2007, הוא היה בוחר לומר למאמיניו ש"צריך לחזור בתשובה ולא להתייאש מהמצב הקשה, מהמלחמות", חושב הרב צבי ויטמן.


כולם רוקדים עכשיו

 

האמונה בכוחו של רבי שמעון בר יוחאי תופסת תאוצה לאורך השנים. סוציולוגים וחוקרי דתות מכל העולם מגיעים למירון בכל שנה בל"ג בעומר כדי לחקור את התופעה שאין כמעט כדוגמתה בשדה הפולחן הדתי. התנא רבי שמעון, לו מיוחס כתיבת ספר הזוהר, הוא הדמות הכריזמטית באחד הספרים הקדושים ביותר בארון הספרים היהודי.

 

בספר הזוהר מתוארת התכנסותו של רבי שמעון עם תלמידיו במירון, שם הוא מגלה להם סודות טמירים מסודות האלוהות. בסוף דבריו, על פי הכתוב בזוהר, הוא מת מוות מיסטי. על פי המאמינים, בשעת מותו מתגלים אורות, בנות קול ואש מתלקחת שלא פסקו זמן רב מהבית בו שהה יחד עם תלמידיו. רק לאחר שעות ארוכות התאפשרה הגישה אל הבית בו שהה ובנו רבי אלעזר ותלמידו רבי אבא, החלו מכינים את גופתו לקבורה. תוך כדי פעילותם הגיעו למקום בני הכפר מירון ומציבים דרישה כי התנא הקדוש ייקבר בכפרם.

 

האש שנוהגים להדליק על קברו מדי שנה, מסמלת את האור והאש שהיו סביב התנא הקדוש בכל יום בתאריך בו נפטר.

 

ותקציר תמונות, למי שלא הגיע:


תהילים, אל תוך הלילה  


קיפצובה


צובאות על הגדרות


בר יוחאי, אשריך


משקיף מגבוה


"חאלקה". כי הגיע הזמן


נח-נחמן, זה כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהלי הלינה לחוגגים
צילום: חגי אהרון
מומלצים