שתף קטע נבחר

אולמרט התערב שלא כדין לטובת עיריית ת"א

המבקר קובע כי בתפקידו הקודם כשר התמ"ת והממונה על מינהל מקרקעי ישראל, התערב אהוד אולמרט, תוך חריגה מסמכות, בעבודת המינהל וקיבל החלטות חד צדדיות לטובת עיריית ת"א בעסקה לפיתוח מתחם הדולפינריום. זאת למרות שהיה עליו להשאיר את ההחלטה בידי מועצת המינהל. אולמרט בתגובה: לא היתה חריגה מסמכות

מבקר המדינה שב ומפנה אצבע מאשימה כנגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והפעם בהתייחס לתיפקודו הקודם כיו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל וכשר הממונה על פעילות המינהל.

 

המבקר קובע כי אולמרט חרג מסמכותו כשהתערב בפעילותו השוטפת של מינהל מקרקעי ישראל באופן חד צדדי לטובת עיריית תל-אביב בעניין פיתוח מתחם הדולפינריום, ובכך פגע במעמדו של המינהל כ'רשות המוסמכת' לניהול מקרקעי המדינה.

 

עוד בדו"ח המבקר:

 

 

בתוכנית המקורית לגבי המתחם תוכנן שיתוף פעולה משולש בין עיריית תל-אביב, המינהל והיזם נחום בוכמן, שהחזיק בקרקע. על פי ההסכם היה אמור להתבצע חילוף קרקעות שבמסגרתו יעבור לרשות העירייה מתחם הדולפינריום, המוחכר ליזם לטווח ארוך, ובתמורה יקבל המינהל לידיו מתחם סמוך שייועד למלונאות, מגורים ומסחר, ויחכיר אותו ליזם.

 

בסוף 2005, עקב נסיגת היזם בוכמן מההסכם, התקיים ביוזמת העירייה דיון אצל אולמרט ובו השתתפו, בין היתר, ראש עיריית תל אביב ומנכ"ל מינהל המקרקעין. בדיון, טוען המבקר, אימץ אולמרט באופן חד צדדי, את הצעותיה של העירייה לפתרון סוגיית אזור הדולפינריום, ואת הדרישות הכספיות והאחרות מן המינהל, שנגזרו מהן.

 

אולמרט קבע בין היתר כי המינהל יתחייב כלפי העירייה לממן את מלוא עלות הפינוי של מתחם הדולפינריום עם הפקעתו על ידי העירייה ואף ידאג לתשלום היטל השבחה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שליד העירייה, בעבור המיזם המלונאי-מסחרי שהקמתו מתוכננת במתחם החלופי. 

 

המבקר קובע כי היה על אולמרט להימנע מלהתערב בפעילותו השוטפת של המינהל ולהימנע מלהגיע בעצמו לסיכומים עם צד המנהל משא ומתן עם המינהל. משהוצגו בפניו דרישות העירייה, היה עליו להסתפק בשמיעת הסבריהם של שני הצדדים ולהעלות את הנושא על סדר יומה של המועצה, שהיא, ולא השר הממונה, הגוף שהוסמך בחוק לקבוע את המדיניות הקרקעית שהמינהל יפעל לפיה ולפקח על פעולותיו.  

 

אולמרט: מופרך ולא מדויק 

בתגובה מסר ראש הממשלה אולמרט: "אין יסוד לנטען כאילו חרגה מעורבותי מעבר למותר. הקביעה בדו"ח כאילו אימצתי באופן חד צדדי את מלוא דרישות העירייה, ללא שניתנה הזדמנות להנהלת המינהל לדון בנושא ולהביע דעתה, הינה, למצער לא מדויקת.

 

"ניסיון למצוא בסיכום זה תמיכה ישירה של המינהל בפעולות פיתוח מוניציפאלי של העירייה, וניסיון לראות בכך העדפה של עיריית תל-אביב, על רשויות מקומיות אחרות, הינו מופרך.

 

"הערות המבקר משקפות הגבלות בלתי סבירות המוטלות על השרים בתחום תפקידם, בנושאים שהינם באחריותם. גם אם ניתן לעיריית תל-אביב יתרון - כל עוד הנחיותי אינן מנוגדות לדין, לי כשר, נתונה הפריבילגיה להחליט על כך, ולהנחות את הגופים הכפופים לי בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. זו הפריבילגיה שלי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים