שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המועצה לביטחון לאומי: סוריה רוצה מו"מ לשלום
  ראש המועצה אילן מזרחי אמר בכנסת כי הקריאה של סוריה למשא ומתן היא אותנטית, אך לא ידוע אם היא מעוניינת בשלום או רק בתהליך שלום שישרת אותה בזירה הבינלאומית. מזרחי התייחס גם לנעשה באיראן ואמר: "למרות התדמית המאיימת והחזקה, יש בה חולשה וסדקים פנימיים"

  בישראל דוחים לפי שעה את קריאותיה של סוריה לפתוח במשא ומתן לשלום, בטענה שהיא לא רצינית, אבל דווקא ראש המועצה לביטחון לאומי, אילן מזרחי, אומר היום (ב') בכנסת דברים אחרים: "הקריאה של סוריה למשא ומתן לשלום היא קריאה אותנטית".

   

  עם זאת, הוא ציין כי אינו יודע אם אכן סוריה באמת רוצה בשלום או רק בתהליך שלום, שישרת אותה בזירה הבינלאומית. הוא התייחס גם לנעשה בזירה האיראנית: "למרות התדמית המאיימת והחזקה של איראן, יש בה הרבה אלמנטים של חולשה וסדקים פנימיים".

   


  הדיון בוועדת החוץ והביטחון (צילום: גיל יוחנן)

   

  "סוריה מחד מעמיקה את מעורבותה עם איראן ובתהליך הטרור, מאידך גיסא היא תומכת לכאורה בתהליך השלום וזאת כדי לקבל דיווידנד - מיידי. הם מגלים עניין בשלום, אך הנושא מחייב בדיקה לעומק של כוונותיהם", אמר מקור בכיר במועצה ביטחון לאומי.

   

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התבטא לאחרונה בראיונות שנתן לתקשורת זרה כי הוא מחוייב לבדוק לעומק את העניין הסורי. בכך, אולמרט מיישר קו עם הממשל האמריקני, שנמנע בשלב זה מדיאלוג עם סוריה. זאת, מחשש שמשטרו של בשאר אסד מבקשים באמצעות משא ומתן עקר להתנער מחקירת רציחתו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. כמו כן, קיים חשש בישראל ובארה"ב גי סוריה מבקשת להפחית את הלחץ שמופעל עליה בשל מעורבותה בנעשה בעיראק.

   

  בשבוע שעבר אמר שגריר ישראל בוושינגטון, סלי מרידור, כי סוריה מרכזת כוחות בגבול ברמת הגולן, בהיקף הגדול ביותר מאז מלחמת יום כיפור, ושישראל עושה מאמצים לשגר לדמשק מסרי הרגעה. "סוריה מפתחת איום רציני מאוד בגבולנו הצפוני. אנו רואים אותם נערכים בצורה שלא ראינו מאז שנת 1973, בהשקעות בציוד צבאי, באימונים ובפעילות צבאית. אנחנו מקווים שזו לא פעילות התקפית, אבל אנו לא בטוחים", אמר מרידור במסיבת עיתונאים במרכז העיתונות העולמי.

   

  סגן שר הביטחון אפרים סנה, ביקר בשבוע שעבר בוושינגטון והזהיר מפני התחמשותה המסיבית של סוריה. אולם, הוא דווקא בירך על פגישתה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, עם עמיתה הסורי ווליד אל-מועלם, ואמר כי "אלו חדשות טובות שסוריה בוחרת לשחק תפקיד מרכזי בתהליך הפוליטי במזרח התיכון".

   

  סנה, שהגיע לארצות הברית כדי להשתתף בוועידה השנתית של "הוועד היהודי האמריקני אמר לנוכחים כי המזרח התיכון הפך למקום שמסוכן לחיות בו. "איראן קרובה מתמיד להשיג נשק גרעיני, מתעלמת מהחלטות האו"ם וממשיכה להעשיר אורניום, סוריה נמצאת בתהליך התחמשות מסיבי וקונה נשק מרוסיה בממדים חסרי תקדים וחמאס מתחזק ברשות הפלסטינית ומהווה סכנה אמיתית ליציבות ולסיכוי להסדר מדיני בין ישראל לרשות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המועצה לביטחון לאומי: סוריה רוצה מו"מ לשלום"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  האם אנחנו מקשיבים לאסד?
  צילום: איי אף פי
  אילן מזרחי. סוריה רוצה מו"מ
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: איי פי
  אחמדי-נג'אד. חולשה וסדקים פנימיים
  צילום: איי פי
  מומלצים