שתף קטע נבחר

רייס ביטלה ביקור בישראל בעקבות וינוגרד

המסקנות המטלטלות של ועדת וינוגרד הובילו את מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, למסקנה שאין טעם לבקר כרגע בישראל. היא החליטה לשנות את תוכניותיה ולבטל ביקור שתוכנן בשבוע הבא

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, החליטה לבטל את ביקורה בישראל בשל הצרות הפוליטיות של ראש הממשלה, אהוד אולמרט - כך אישר אמש (יום ב') דובר מחלקת המדינה בוושינגטון.

 

רייס היתה אמורה להגיע לביקור מיד אחרי נסיעתה למוסקבה בשבוע הבא, אך החליטה לבטל את בואה עם פרסום דו"ח וינוגרד, שמתח ביקורת קשה על תפקודו של אולמרט והוביל לגל של מחאה פוליטית וציבורית. "כן. זה שינוי בתוכניות", אמר דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, "המצב הפוליטי בישראל נהיה קצת יותר מורכב לטווח קצר. כל אחד יכול לראות את זה. אבל אנחנו עובדים בצמוד לממשלת אולמרט כמו גם השותפים בצד הפלסטיני".

 

הדובר ציין כי "יש מן הסתם הרבה עיסוק פוליטי בישראל בתקופה הזו, אך אנחנו מתכוונים להמשיך במאמצינו לקדם את המסלול הישראלי-פלסטיני. זה בשום אופן לא מסמל את החלשת ההתמקדות שלנו בנושא ואנחנו נחושים לעזור לשני הצדדים להתקדם בתהליך". גורם בכיר ציין כי רייס שוקלת להגיע למצרים, לאחר ביקורה ברוסיה, במקום לישראל. ייתכן שתיפגש בקהיר עם יתר נציגי הקוורטט: האו"ם, רוסיה, האיחוד והאירופי.

 

האמריקנים מבהירים כי העובדה שרייס אינה מגיעה עכשיו, לא תמנע מבכירים אחרים במחלקת המדינה כמו עוזר מזכירת המדינה, דייויד וולש, להגיע לישראל. בהקשר זה מציין הדובר האמריקני כי אמריקנים אחרים פועלים לקדם את ההסדר הבטחוני שהאמריקנים רוקמים ביוזמת הגנרל דייטון ג'ונס ובהשתתפות פעילה של השגריר בישראל דיק ג'ונס והקונסול הכללי בירושלים ג'ק וולאס.

 

שון מקורמק הבהיר כי הוא מצפה ליציאה בקרוב של דייויד וולש לישראל ושבעקבותיו אמורה להגיע גם רייס עצמה "בעתיד הלא כל כך רחוק", כדבריו.

 

רייס חשבה תחילה לחזור לסיבוב שיחות נוסף בארץ באמצע מאי, אבל הנושא לא הבשיל לתיאום פגישות. ברור לממשל האמריקני שראש הממשלה אינו מסוגל להניע תהליך שלום, בשעה שהוא נלחם על חייו הפוליטיים.

 

ראש הממשלה מנסה להפיג את החששות מפני קיפאון מדיני בתקופה זו של חוסר ודאות פוליטית. בישיבת סיעה קדימה, מנה בין מטרותיה של הממשלה לשני הרבעונים הבאים את קידום השיחות עם הפלסטינים ויצירת אפיקי הידברות עם מדינות ערב המתונות. שר הביטחון, עמיר פרץ, האשים בשיחות סגורות את אולמרט בכך שאין לו אג'נדה מדינית. "המכשול הגדול ביותר של הממשלה וראש הממשלה, שמאז שהתבטלה ההתכנסות, אין לנו תוכנית מדינית".

 

פרץ אמר בכנס באוניברסיטת תל-אביב שיש להתייחס ברצינות לכל יוזמת שלום שמושטת לישראל: "חייבים לבחון כל הזדמנות לשלום, בין אם זו היוזמה הסעודית, בין אם אלו הקולות של המחנה הפלסטיני המתון ובין אם זה מדמשק. כפי שנדרש אומץ לב במערכה הצבאית, כך נדרש אומץ לב במערכה המדינית".


פורסם לראשונה 07/05/2007 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא תגיע. רייס
צילום: חיים צח
מודעת לצרות של אולמרט
צילום: דודי ועקנין
מומלצים