שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפליטים מסודן: המשטרה התנערה - העירייה קלטה

  צה"ל אסף מבסיסיו 24 פליטים סודנים - ילדים, נשים וגברים - והעבירם באוטובוס למחוז הדרומי של המשטרה בבאר שבע. הדבר נעשה כנראה לאחר תיאום מוקדם. אולם במשטרה טוענים: "איננו צד לעניין. יש להפנות את הבעיה והשאלות לצבא ולמשרד הפנים, ולא לפתחנו". עיריית באר-שבע החליטה לארח באופן זמני את הפליטים

  לפעמים נדמה שמערכות השלטון בישראל הפסיקו לתפקד. הנה דוגמה עכשווית שהתרחשה בצהריים (יום ד') ליד מטה המחוז הדרומי של המשטרה בבאר שבע. צה"ל אסף מבסיסיו בדרום יותר משלושים ילדים, נשים וגברים - מרביתם פליטים מסודן - כדי להעבירם לטיפול המשרד לביטחון פנים. אבל במשטרה טענו שהם לא אחראים - והחזירו את הפליטים לאוטובוס.

   

  קהילת ynet - הטבח בדרפור ובעיית הפליטים

   

  בעקבות ההתרחשות המבזה הזו נמסר ל-ynet מהמשרד לביטחון פנים כי משטרת ההגירה תטפל בפליטים ובימים הקרובים אף יתקיים דיון אצל ראש הממשלה ובו יוחלט מי יקבל אחריות - צה"ל או המשטרה. אבל אז נכנס לתמונה ראש עיריית באר-שבע, יעקב טרנר, שהודיע כי החליט להיעתר לבקשת ראש הממשלה, אהוד אולמרט ולארחם באופן זמני. אגף הרווחה בעירייה יהיה זה שיקלוט את 24 הפליטים הסודנים, זאת בעוד שאר הפליטים שאינם מסודן - 13 במספר - ככל הנראה ייעצרו.


  הפליטים הסודנים מחפשים פתרון (צילום: הרצל יוסף)

   

  מהמחוז הדרומי של המשטרה נמסר בטרם הודיע טרנר על היוזמה, כי "האוטובוס שנשלח מצה"ל למטה המחוז בבאר שבע הושב לפיקוד הדרום של צה"ל, מאחר שמשטרת ישראל מטפלת בעבריינים - ולא זה המקרה. חוסר היכולת של הצבא לסגור הרמטית את הגבול עם מצרים היא שגרמה למצב ולמחוז דרום אין צד בו. יש להפנות את הבעיה והשאלות לצבא ולמשרד הפנים, ולא לפתחנו". 

   

  גורם צבאי אמר ל-ynet בתגובה: "גם המשטרה אינה עומדת מעל החוק ועליה לממש את החלטות הדרגים המדיניים, הקובעים באופן ברור כי האחריות בטיפול בפליטים היא של המשטרה".  

   

  בין הפליטים שהגיעו לבאר שבע גם איין בת ה-19, שהוריה נרצחו בסודן והיא אינה יודעת היכן נמצאים שני אחיה: "בסודן מתנהלת מלחמה, מספיק שאת הולכת ברחוב וכל מפקד צבא יכול לשסף אותך עם סכין. לפני חמש שנים ברחנו משם למצרים,ובסופו של דבר הגענו לכאן. אין לנו לאן ללכת".

   

  ח"כ אבישי ברוורמן וח"כ גלעד ארדן, יושבי ראש השדולה למען פליטי דרפור בכנסת, שיגרו היום מכתב לשר הפנים רוני בר-און ובו ביקשו לטפל בנושא.

   

  "בהיעדר גורם רשמי שנוטל אחראיות על מצבם של הפליטים הם יושלכו לרחוב ללא שום עזרה או יכולת להתקיים", כותבים הח"כים. "לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תתייחס כך לניצולי טבח המבקשים מקלט בתחומה. אדוני השר, אנו פונים אלייך בדרישה לדאוג לאלתר לרווחתם של עשרות הפליטים הצפויים להיזרק היום מול תחנת המשטרה בבאר-שבע".


  ילדי הפליטים באוטובוס (צילום: הרצל יוסף)

   

  דובר הוועד למען פליטי דרפור, איתן שוורץ, שהיה איתם אמר ל-ynet :"ביום שבו מחליטה הממשלה להעביר חמישה מיליון דולר למטרת סיוע הומניטרי לפליטי דרפור, היא זורקת אותם כך ברחוב. בלה ומרדכי אולמרט, הוריו של אהוד, ברחו מאנטישמיות ברוסיה ואוקראינה לסין, ושם פתחו להם את השערים, ובזכות כך הם ניצלו. אני קורא לראש הממשלה 'תציל את הפליטים האלה, כפי שהסינים הצילו את הוריך שלך"'.

   

  מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי בר-גיל, שדאג לקלוט כ-100 פליטים מסודן בקיבוצים, אמר: "התנהלותה של מדינת ישראל גובלת בחרפה. האטימות והאדישות שיש כלפי פליטי דרפור היא אותה אטימות שהופגנה כלפי האופנוען הגוסס בצומת אזור". עוד נמסר כי התנועה מוכנה לקלוט עוד עשרות פליטים בקיבוצים, אך המדינה אינה מאפשרת זאת. "אני קורא למדינה להסביר את הנושא מול התנועה הקיבוצית כדי לפתור את המשבר ההומניטרי של פליטים העומדים בפני רצח עם", הוסיף בר-גיל.

   

   

  הפליטים שהגיעו למשטרת המחוז הדרומי נעצרו מיד עם הגיעם לארץ. את הגברים נוהג צה"ל לשלוח לכלא קציעות ואת מי שלא מסוגל, כמו נשים, ילדים או גברים שאינם חשים בטוב, שולחים למספר ימים לבסיסי צה"ל, שם הם מקבלים מזון ומחסה. צה"ל טוען כמובן שזה לא תפקידו לקלוט פליטים בבסיסיו ועל כן, ביקש להעבירם אל הגורם המטפל הבא. הם הועלו ל"טיולית" והובאו אל בניין משטרת המחוז הדרומי אך מיד כשנכנסו נאלצו לשוב על עקבותיהם ולחכות באוטובוס.  

  מצה"ל נמסר בתגובה רשמית כי "אין זה מתפקידו, לפי ההוראות הקיימות בצה"ל, לקלוט את הפליטים". באחרונה קיים צה"ל מספר דיונים באמצעות משרד הביטחון מול משרדי ממשלה אחרים בתקווה למצוא פתרון מערכתי לבעיה שנוצרה. מאות פליטים נאלצו להישאר תקופות ארוכות במחנות צה"ל ללא כל סיוע ומשאבים.  

   

  גורמי צבא מסרו ל-ynet שבאחרונה הוחלט שהאחריות לפליטים הללו תעבור למשרד לביטחון פנים, באופן שבו צה"ל יעביר את הפליטים המסתננים לידי המשטרה ואלו יעבירו אותם לאחריות משטרת ההגירה. צה"ל מילא את חלקו והעביר כמה עשרות פליטים סודנים לידי המשטרה. בכך להסיר את האחריות מהם. מאות פליטים הסודנים נתפסו על ידי כוחות צה"ל, בעיקר בגלל עיבוי הכוחות לאורך גבול ישראל-מצרים לאחר תוכנית ההתנתקות, מחשש לכניסת מחבלים מסיני.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ותמר דרסלר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מי יקבל אחריות?
  צילום: הרצל יוסף
  צילום: ענת ברשקובסקי
  פליטים סודנים
  צילום: ענת ברשקובסקי
  צילום: חיים הורנשטיין
  קולט את הפליטים. יעקב טרנר
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים