שתף קטע נבחר

סוחרי האלטע-זאכען נלחמים על הסוס והעגלה

בעקבות כוונת עיריית תל-אביב לאסור את השימוש בשיטה המסורתית כדי למנוע את סבלם של הסוסים, הפגינו הסוחרים מול אגודת "צער בעלי חיים". מרביתם עברו שיקום וגמילה מסמים ולטענתם החוק יגזור עליהם הידרדרות נוספת

מי צודק - הסוסים או הרוכלים? 15 סוחרי אלטע-זאכען הפגינו היום (ה') מול משרדי אגודת "צער בעיל חיים" בתל אביב, במחאה על הכוונה לאסור בחוק את השימוש בסוס רתום לעגלה להובלת הסחורות ברחבי העיר. ניסים רחימוב, סוחר בן 35, הזהיר: "אם ייקחו לי את הסוס והעגלה אני אקנה טנדר ואעבוד איתו בתור אלטע-זאכען, למרות שיש לי שלילת רשיון".

 

מרבית הסוחרים שהגיעו להפגנה ומחו נגד החוק אותו יוזמת העירייה, נפלו לסם בגיל צעיר, ישבו בבתי כלא ועברו תהליך שיקום. כיום, הם מספרים, רק הסוס והעגלה שומרים אותם במסגרת של חיים נורמלים, נקיים מסמים. הם מודעים לטענות על כך שהסוסים סובלים ובתגובה הם מסבירים כי מדובר בפרנסה שלהם ולכן הם דואגים להם, מנקים אותם, מחסנים אותם ולא מעבידים או מתעללים בהם. על כל שמונה שעות עבודה ביום, אומרים הסוחרים, זוכה הסוס לשעת מנוחה.


הפגנת הסוחרים. הסוסים זוכים לשעת מנוחה (צילום: דנה קופל)

 

חיים, תושב תל אביב בן 56, מפעיל סוס ועגלה בהם הוא מסיע בין היתר תיירים לאורך הטיילת בתל אביב. "מאז שהשתקמתי לפני שלוש שנים וחצי מהסמים אני עובד עם הכרכרה", סיפר ל-ynet. "רק הסוס והעבודה מחזיקים אותי, אם ייקחו לי אותם לא יהיה לי מה לעשות ואני חוזר לסמים".

 

אבוחצירה, אסיר משוחרר, הוסיף: "כל החיים שלי היו בבתי סוהר. לא היתה לי עבודה, לא היה לי כלום. אני כבר מספר חודשים משוחרר מהכלא ורק הסוס והעגלה מחזיקים אותי שלא אחזור לגניבות או לכלא".


לא רק אלטע-זאכען. הכרכרה והסוס שומרים על מסגרת (צילום: דנה קופל)

 

רחימוב היה עבריין מכור לסמים ואף ניהל מספר תחנות חלוקה. "הייתי הולך בתל אביב וגונב", הוא מספר. "רוב החיים שלי הייתי בכלא. רק כשהתחלתי לעבוד עם הסוס והעגלה חזרתי למוטב. אני יודע היום היטב שאם ייקחו לי את הסוס אהיה חייב להישאר בשכונה או בבית, או שאפתח שוב תחנת סמים. למרות שאין לי רישיון לרכב אולי אקנה טנדר ואסע איתו - מה שיהיה יהיה".

 

בעלי הסוסים והעגלות אומרים כי אין בכוונתם לוותר במאבק ואם העירייה לא תחזור בה מכוונתה ותבטל את החוק, הם יערכו עצרת סוחרים בכיכר רבין. אנשי צער בעלי החיים, התומכים בחוק, אומרים כי אנשי האלטע-זאכען רק מתעללים בסוסים, מעבידים אותם ולא דואגים להם ולכן חיוני שהחוק ייצא לפועל.

 

נציגי "מפלגת הירוקים" בעיריית תל אביב מסרו בתגובה להפגנה: "סוסים הם לא כלי תחבורה. סוס הוא לא טנדר ולא סבל שמעמיסים עליו ציוד. מדובר בהתעללות בבעלי חיים. פשיטות שנעשו בעבר על ידי המשטרה העלו תמונה של סוסים שמוחזקים בתת תנאים, סוסים כחושים ורעבים ואומללים. על התופעה לעבור מן העולם. שיקומם של נרקומנים אינו צריך להיעשות על גבם של הסוסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחימוב, מימין. לא רוצה להידרדר שוב
צילום: דנה קופל
מומלצים