שתף קטע נבחר

מזרח טימור: ראש הממשלה המכהן נבחר לנשיא

עם תום ספירת הקולות בסיבוב השני בבחירות לנשיאות של אחת הדמוקרטיות הצעירות בעולם, עולה כי ראש הממשלה המכהן, חוזה רמוס-הורטה, הוא הנשיא הבא של מזרח טימור. רמוס-הורטה זכה ל-73 אחוזים מהקולות, לעומת 27 אחוזים בלבד שתמכו ביריבו, פרנסיסקו גוטרז

ועדת הבחירות המרכזית של מזרח טימור הודיעה הבוקר (ה') כי חתן פרס נובל לשלום וראש הממשלה, חוזה רמוס-הורטה, הוא המנצח בסיבוב השני לבחירות לנשיאות באחת הדמוקרטיות הצעירות בעולם, שנערכו בפעם הראשונה מאז שזכתה בעצמאותה, לפני כחמש שנים.

 

דוברת ועדת הבחירות, מריה סרמנטו, אמרה כי רמוס-הורטה זכה בכ-73 אחוזים מהקולות בסיבוב השני שנערך במדינה אתמול. רמוס-הורטה נתפס כמועמד המוביל להיבחר לתפקיד. יריבו של רמוס-הורטה, לוחם הגרילה לשעבר פרנסיסקו "לו-אולו" גוטרז, העומד בראש המפלגה הגדולה ביותר במדינה, פרטילין, גרף רק 27 אחוזים מהקולות. על פי הערכות, שיעור ההצבעה בבחירות עמד על 80 אחוזים.

 

שליח האו"ם המיוחד למדינה, אטול חארה, מסר כי ההצבעה עברה בשקט - ובלי אירועים חריגים. מוקדם יותר, הודיע דוברו של גוטרז כי לוחם הגרילה לשעבר צפוי לקבל את התואצות. "כך זה בדמוקרטיה - מי שזוכה במירב הקולות הוא המנצח", אמר הדובר, הרולד מוצ'ו.

 

הנשיא הנבחר יידרש להתמודד עם הפערים והמחלוקות השוררים בקרב תושבי המדינה. בשנה שעברה, פרצו במדינה מהומות, כאשר ראש הממשלה דאז הדיח שליש מצבאהּ הזעיר של ארצו ובכך הצית קרבות קטלניים בין פלגים יריבים

בצבא. בעימותים נהרגו עשרות בני אדם, וכ-155 אלף אחרים נאלצו לנוס מבתיהם, בטרם קרס השלטון.

 

תפקיד הנשיא במזרח טימור הוא טקסי בעיקרי, אך יש לו השפעה רבה. בחודש הבא, יתקיימו במדינה בחירות כלליות, שבהן ייקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא של המדינה, שהצליחה לבנות את עצמה מאז שהכריזה על עצמאות מאינדונזיה ב-2002.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמוס-הורטה. 73 אחוזים
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
גוטרז. 27 אחוזים בלבד
צילום: איי פי
מומלצים