שתף קטע נבחר

יום הסחר ההוגן: צרכנות עם מוסר

יום הסחר ההוגן השנה יציין את נושא "ילדים וסחר הוגן", כשהמטרה היא להחדיר למודעות את העובדה סחר הוגן יכול לתרום תרומה משמעותית להפחתת העוני, ובכך לתרום להפחתת עבודת הילדים ברחבי העולם. בישראל הנושא לא נמצא בראש מעייני הצרכנים, והפעילות מועטה

ביום שבת הקרוב, ה-12 במאי, יצוין ברחבי העולם יום הסחר ההוגן העולמי. האירוע מצוין ביום השבת השני של חודש מאי בכל שנה מאז שנת 2005, והוא מאורגן על ידי איגוד הסחר ההוגן הבינלאומי (IFAT), איגוד גלובלי של ארגוני סחר הוגן, שמורכב מ-300 ארגונים מ-70 מדינות.

 

הנושא שיעמוד במרכז יום הסחר ההוגן השנה הוא "ילדים וסחר הוגן". האירוע מיועד לקידום של ארגוני סחר הוגן, מוצרי סחר הוגן וקמפיינים של סחר הוגן. 

 

יום הסחר ההוגן הראשון צוין ב-2005. הוא התפתח מיום הסדנה העולמית האירופי, שמצויין מאז 1996 ועדיין מתקיים. ב-2005 הנושא היה "סחר הוגן הוא שלום". ב-2006 עסק היום בתפקידם הייחודי של ארגוני סחר הוגן.

 

המוטו של הסחר ההוגן אומר כך: "בכל פעם שאתה קונה מוצר, אתה עלול להיות שותף במזימה בה מנוצלים חייו של עובד עני במדינת עולם שלישי, העובד 14 שעות ארוכות, שבעה ימים בשבוע, בתנאים מחפירים ותוך כדי סיכון בריאותו, ללא זכויות סוציאליות ותמורת שכר רעב, הנע מדולר עד דולר וחצי ביום".  הצהרה זו ועוד נוספות תחת המוטו הזה, חרוטות על דיגלו של אוקספם (Oxfam), ארגון עצמאי, א-פוליטי, הפועל יחד עם גופים וארגונים אחרים בכ-120 מדינות, כדי למצוא פתרונות ארוכי-טווח לעוני ולסבל ברחבי העולם.

 

פעילות דלה בישראל

בישראל, הפעילות בנושא סחר הוגן היא דלה, כשאת עיקר הפעילות מרכז ארגון פעולה ירוקה. אבי לוי, יו"ר הארגון, אמר ל-ynet כי הפעילות היחידה בארץ לרגל יום הסחר ההוגן תיערך ביום שני, ה-14 בחודש, במכון ואן ליר בירושלים. במסגרת זו ייערך כנס שיעסוק בנושא. ביום העיון יהיו שני מושבים: הראשון - "עדות מהשטח: צמיחת תנועת הסחר ההוגן הישראלית-פלסטינית למול גדר ההפרדה"; השני, "על זהות, מעמד וצריכה: בין השוק לפוליטיקה". כמו כן יוצגו בכנס מוצרי סחר הוגן שנמכרים בישראל.

 

מעבר לכך, לוי מציין שהארגון שלו מוכר בחנויות טבע בערים הגדולות מוצרי סחר הוגן כמו שמן זית וקפה, אם כי בהיקפים קטנים. לדבריו, בארץ יש רק מספר עשרות של אנשים שמתעסקים בנושא, אבל כשהוא רואה מה קורה בחו"ל, הוא מתעודד ומקווה שזה יגיע גם לארץ.   

 

גם רשת "אילן'ס – בית של קפה" חרתה על דגלה את הסחר ההוגן, והיא הרשת הראשונה בארץ שנרתמה למאבק לזכויות מגדלי פולי הקפה בעולם השלישי והצטרפה לאמנה של הארגון הבינלאומי FAIR TRADE המפקח על סחר הוגן בקפה.

 

ילדים וסחר הוגן

לדברי מארגני יום הסחר ההוגן השנה, ב-2004, כ-246 מיליון ילדים בעולם בין הגילאים 5 ל-17 עבדו, כאשר 73 מיליון ילדים עובדים היו מתחת לגיל 10, כ-180 מיליון ילדים הועסקו בתנאים מסוכנים במיוחד, ו-6.4 מיליון ילדים היו עבדים, נמכרו כעבדים או הועסקו בזנות ובפורנוגרפיה.

 

לדבריהם, הסיבה העיקרית לתעסוקת ילדים היא עוני קיצוני, כאשר תנאי סחר בלתי הוגנים בחומרי גלם, מכסי ייבוא וסובסידיות על מוצרים במדינות מתועשות ומנהגים דומים נוספים פוגעים באנשים רבים בעולם. לדבריהם, סחר הוגן יכול לתרום תרומה משמעותית להפחתת העוני, ובכך לתרום להפחתת עבודת הילדים ברחבי העולם.

 

בין הפעילויות המתוכננות ליום הסחר ההוגן השנה: ארוחות בוקר ושיחות בנושא סחר הוגן, מסיבות והופעות מוזיקליות, תערוכות צילומים ומכירת חפצי אמנות וכלים, משחקי כדורגל ועוד.

 

מהו סחר הוגן?

סחר הוגן מוגדר כשותפות סחר שמבוססת על דיאלוג, שקיפות וכבוד הדדי, ומיועדת להגיע לשוויון גדול יותר בסחר הבינלאומי. הסחר ההוגן תורם לסוגיות כמו פיתוח בר קיימא, תנאי סחר הולמים והוגנים, והבטחת זכויות היצרנים והעובדים, תוך התמקדות בעניים והמנוצלים ביותר.

 

איגוד הסחר ההוגן הבינלאומי מפרט באתר האינטרנט שלו את העקרונות שאותם הוא שואף לקדם, והם: יצירת הזדמנויות ליצרנים שנמצאים בנחיתות כלכלית, שקיפות ואחריותיות, בניית יכולות, מחירים הוגנים, שוויון בין המינים, שיפור תנאי העבודה והגנה על הסביבה.

 

ארגוני סחר הוגן, שנתמכים על ידי צרכנים, מעורבים באופן פעיל בתמיכה ביצרנים, בהעלאת מודעות ובפעולות למען שינוי בחוקים ובמנהגים הקיימים בסחר הבינלאומי הקונבנציונלי.

 

מה אפשר לעשות כדי לקדם סחר הוגן? בראש ובראשונה, כמובן, אפשר לרכוש מוצרי סחר הוגן.  בארה"ב, למשל, גדלו המכירות הקמעונאיות של מוצרי סחר הוגן מ-50 מיליון דולר ב-2000 ליותר מ-500 מיליון דולר ב-2005. גם בבריטניה גדל היקף המכירות של מוצרי סחר הוגן בשיעורים ניכרים מדי שנה, ועומד כיום על כמה מאות מיליוני ליש"ט.

  

באנגליה, יצאו השנה ביזומת אוקספם, ביוזמה במסגרתה יושבי בתי הקפה בשכונת נוטינג היל שבלונדון יוכלו לתרום כסף לקניית כבשים למשפחות באפריקה. הסיבה היא שמדובר למעשה בתשורה שיכולה לתת למשפחות שיקבלו אותה גאווה, גם כי לא נתנו להם נדבה, וגם כי הכבשה יכולה לעזור בכלכלת המשפחה.

 

אפשר גם להשתתף באירועי היום, או לארגן אירוע (רעיונות לאירועים אפשר למצוא כאן), וכמובן – להפיץ את המסר באופן אישי, או בהצטרפות או בארגון של קמפיינים שפונים לחנויות בדרישה למכור מוצרי סחר הוגן, כמו למשל כאן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים