שתף קטע נבחר

עימותים בירושלים: נעצרו 37 סטודנטים

לאחר חצות פיזרו שוטרי מחוז ירושלים עשרות סטודנטים שחסמו את כיכר ציון. במהלך הפינוי נפצעו קל שני סטודנטים ושני שוטרים ונעצרו עשרות מפגינים. מפקד המחוז, אילן פרנקו: "המארגנים איבדו שליטה באופן מוחלט". הסטודנטים מאשימים את המשטרה בשימוש מופרז בכוח

המשטרה פינתה לאחר חצות (יום ו') עשרות סטודנטים שהמשיכו לחסום את אזור כיכר ציון בירושלים. לפי שעה דווח על שני סטודנטים ושני שוטרים שנפצעו קל. המשטרה עצרה 37 סטודנטים. הסטודנטים האשימו את המשטרה בשימוש מופרז בכוח, ואילו מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, האשים את המפגינים שהם "חסרי שליטה וחסרי ארגון". שביתת הסטודנטים נכנסת ליומה ה-28 והפתרון אינו נראה באופק לפי שעה.

 

זה החל בצורה מסודרת יותר. מאות סטודנטים צעדו מהכניסה לירושלים למעונו של ראש הממשלה, אלא שאז נודע להם שהוא משתתף באירוע בבריכת הסולטן. המפגינים ביקשו לצעוד לשם, אך המשטרה פסלה את האפשרות, והמפגינים פרצו בתגובה את המחסומים וחסמו במשך שעות את רחוב יפו.  

 

לאורך כל הערב נשמעו עדויות סותרות מצד המשטרה מחד, ומצד הסטודנטים מאידך לגביי האלימות בה נקטו השוטרים והסיכומים שאליהם ניסו להגיע הצדדים.

  

בתדרוך לעיתונאים אמר ניצב פרנקו: "לאורך השעות האחרונות התקיימו בחלק מרחובות העיר ירושלים מחאות של סטודנטים. הפעילות התחילה באופן מסודר בתהלוכה והפגנה ברישיון שהתקיימו מול משכן ראש הממשלה. לקראת סוף עצרת המחאה מול מעון ראש הממשלה ביקשו ראשי הסטודנטים להגיע לאוהל המחאה באזור גן העצמאות. החלטנו לאפשר להם את זה בתום משא ומתן".  

 

"לקראת חצות", טען פרנקו, "המארגנים איבדו שליטה באופן מוחלט על ציבור הסטודנטים שהחלו להפר את הסדר ולצעוד באופן בלתי חוקי ברחובות ירושלים והגיעו לכיכר ציון ברחוב יפו. אנחנו ביצענו מספר מעצרים". הוא סיפר שלאורך כל הדרך ניהל מו"מ עם המפגינים, "זו הייתה טקטיקה ברורה שבה נקטתי - להימנע משימוש בכוח כדי למנוע עצורים ולמנוע פצועים. רובם הסכימו להתפנות בתהלוכה מסודרת לכיוון אגרון שם הם עלו על אוטובוסים ועזבו את העיר בצורה מסודרת. רובם עזבו את העיר, חלקם נשאר באוהל מחאה שאושר להם על ידי עיריית ירושלים בגן העצמאות". 


שני סטודנטים נפצעו (צילום: חיים צח)

 

לשאלת עיתונאים האם המשטרה הפגינה יותר מדי איפוק, כשבמשך יותר משעתיים חסמו עשרות מפגינים עורק תנועה ראשי בירושלים, השיב שהרחוב נחסם רק בחלק מסוים ולא לכל אורכו: "הכול נובע מהאסטרטגיה וההחלטות שקיבלתי להשתדל להימנע משימוש בכוח וממעצרים".

  

פרנקו נשאל האם נמנע במשך זמן רב משימוש בכוח, בהשפעת האירועים באיצטדיון טדי: "אין שום קשר. כל אירוע בפני עצמו. האירוע באיצטדיון טדי נבדק על-ידי ועדה ואנחנו ממתינים לממצאים שלה, הסטודנטים מפגינים בפעם השלישית ברציפות. שתי ההפגנות האחרונות נגמרו ללא אירועים חריגים בהידברות מלאה בין המשטרה לבין המארגנים. הפעם,  המארגנים איבדו שליטה באופן מוחלט. אל תחפשו קשר בין ועדה אחת לאירוע אחר. זו לא ההפגנה הראשונה שעליה אני מפקד. לא כל הפגנה צריכה להסתיים בפיזור אלים בחצי שעה האחרונה שלה".


מפקד המחוז ואחד המפגינים (צילום: חיים צח) 

 

הסטודנטים טוענים מנגד טענות אחרות בנוגע לשימוש בכוח של השוטרים. יו"ר ארגון הסטודנטים במכללות, איתי ברדה, אמר ל-ynet: "אחרי ששוטרים מרביצים לסטודנטים, שלא יבואו בטענות. אני ביקשתי אישית עם סיום ההפגנה להצעיד את כל הסטודנטים לכיוון מאהל המחאה שהקמנו בגן העצמאות ששם התכוונו ללון. פרנקו אמר לי 'בשום פנים ואופן, ואם לא תלכו הביתה אתם תעברו את מה שעברתם בתל-אביב'. הוא אכן עמד בהבטחתו".

  

עוד טען ברדה כי "המשטרה החליטה על פינוי בכוח לפני שהיה באזור אמבולנס אחד. אולמרט באדישותו גורם לסטודנטים להיפצע ולקבל מכות. אותם סטודנטים ששלח להילחם במלחמה האחרונה". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי בכוח
צילום: חיים צח
מספר סטודנטים נפצעו
צילום: חיים צח
ההפגנה גלשה לפסים אלימים
צילום: חיים צח
מומלצים