שתף קטע נבחר

בכיר סורי: "בנינו על קברו של אלי כהן"

מונזר מוסלי, שהיה ראש לשכתו של נשיא סוריה לשעבר, אמין אל-חאפז, אמר בראיון לרשת הטלוויזיה "אל ערביה" כי באזור שבו נקבר המרגל הישראלי שהוצא להורג בסוריה ב-1965 נבנו בניינים וגנים, ועל כן אי אפשר עוד לאתר את הקבר. הבכיר לשעבר טען כי מדובר במרגל לא משמעותי ש"סיפורו נופח". אלמנתו של כהן, נדיה: "אני לא חושבת שעל בית קברות מקימים שכונת מגורים"

בכיר סורי לשעבר אמר כי לא ניתן לאתר את קברו של אלי כהן - איש "המוסד" שפעל מטעם הארגון בסוריה, שם נתפס והוצא להורג ב-1965 - בשל העובדה כי באזור שבו נקבר כהן נסללו רחובות ונבנו בניינים. בראיון לרשת החדשות "אל-ערביה" אמר ראש לשכתו של נשיא סוריה לשעבר, מונזר מוסלי, כי כהן נקבר ברובע אל-מזה בדמשק. "מקום קבורתו נהפך אזור בנוי עם רחובות וגנים, ואיש לא יכול להגיע אליו", אמר מוסלי, שהיה ראש לשכתו של נשיא סוריה דאז, אמין אל-חאפז.

 

לפי הדיווח, מוסלי שוחח עם כהן זמן קצר לאחר שנתפס והובא לתחנת משטרה. השניים שוחחו כרבע שעה ובמהלך השיחה הודה כהן בהיותו מרגל, והתנצל על-כך. "הוא אמר לי שהריגול הוא איננו המקצוע שלו, וכי הוא לא עבד בכך מול שום גורם בישראל או מחוצה לה. הוא אמר שהוא צעיר יהודי ממוצא מצרי שנולד באלכסנדריה, וסיפר שגויס כדי לעבוד בסוריה במשך ארבע שנים".

 

מוסלי הכחיש כי הנשיא אל-חאפז הכיר אישית את כהן, ואמר כי אף הנשיא עצמו חשד בסיפור הכיסוי של כהן. "הנשיא, שהיה בעברו קצין מודיעין, הטיל ספק (בהיותו של כהן ארגנטינאי – ר.נ) וזאת בשל העובדה שהיו לו תווי פנים יהודיים", סיפר מוסלי.

 

עוד טוען הבכיר הסורי שכל הסיפורים סביב כהן נופחו, וכי לא היה מרגל מוצלח כל-כך, שהצליח לחדור עד למרכז העצבים של סוריה. לדבריו, כהן שלח מידע כללי ולא איכותי כל-כך, כפי שנטען. "סיפור הריגול של כהן נופח כאילו היה מדובר במרגל שהעביר את סודותיה של סוריה, וזאת כדי לפגוע במוניטין של סוריה. אני קורא כעת לכל אלה שטוענים כך, שיפרסמו את מה שכהן דיווח לישראל, כדי שאנשים יוכלו לקרוא ולראות", אמר מוסלי.

 

"אלי חולל רעידת אדמה בסוריה"

אלמנתו של כהן, נדיה, דחתה בצהריים בתקיפות את דבריו של מוסלי. "לא אמין עלי מה שהוא אומר", אמרה נדיה כהן בשיחה עם ynet. "סוריה רוצה להוציא את אלי מהמשא ומתן ובגלל זה נאמרים הדברים האלו".

 

נדיה דחתה את דבריו של מוסלי בנוגע למקום קבורתו של בעלה. "אני לא חושבת שעל בית קברות מקימים שכונת מגורים. מה שהוא אומר לא נראה לי. אף מדינה לא תבנה בתים ותסלול רחובות על בית קברות. אלי נמצא אצלם ואם הם לא יודעים איפה הוא קבור - שיחפשו אותו. רק הם יודעים איפה אלי נקבר. אני לא מאמינה להם ולא רוצה להאמין לדברים האלה".

 

על ההתנצלות לכאורה של בעלה אומרת נדיה: "אלי אולי התנצל על המעשים שלו וזה לא חשוב, כי כל מרגל יכול להתנצל בהתחשב בעינויים שהוא עבר אז".

 

על חשיבות המידע שהעביר אלי אומרת נדיה כי אולי כיום נראה למוסלי כי הדברים שהעביר אלי לישראל לא חשובים, אבל אז היו הדברים חשובים מאוד. "אלי עשה מהפך בעולם הערבי, רעידת אדמה בסוריה".


פורסם לראשונה 14/05/2007 12:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי כהן
צילום: לע"מ
הידיעה ב"ידיעות אחרונות" אודות הוצאתו של כהן להורג
"דברי מוסלי לא נראים לי". נדיה כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים