שתף קטע נבחר

מהיום: מבצע ארצי לעידוד עיקור וסירוס כלבים

נושא את הכותרת "תהיה בנאדם, תדאג לכלב שלך", השיקו היום משרדי החקלאות והגנת הסביבה קמפיין שמטרתו לעודד עיקור וסירוס כלבים. "אנחנו שואפים לצמצם את אוכלוסיית בעלי-החיים הנטושים - ולהקטין את מספר הכלבים המורדמים למוות מדי שנה העומד על עשרות אלפים", אומר שר החקלאות שלום שמחון

תקווה חדשה לעשרות אלפי הכלבים העזובים בישראל: שר החקלאות שלום שמחון והשר להגנת הסביבה גדעון עזרא, הכריזו היום (ב') על השקת מבצע ארצי לעידוד סירוס ועיקור כלבים. "הגענו למסקנה כי שורש הסבל והצער של חתולים וכלבים חסרי בית הוא ריבוי המלטות של חיות מחמד שאין להן

משפחה מאמצת", הסביר שמחון במסיבת העיתונאים שחנכה את המבצע. "כעת, המטרה שלנו היא לנסות ולצמצם את אוכלוסיית הכלבים הנטושים בישראל".

 

לדבריו, "המבצע נועד 'לסגור את הברז' ולהקטין את מספר ההמלטות מדי שנה וכתוצאה מכך, גם את מספר הכלבים המורדמים למוות בידי השירותים הווטרינריים. פחות המלטות, פחות המתות", מוסיף שמחון. "כיום היצע הכלבים לאימוץ בכלביות ברחבי הארץ עולה לאין ערוך על הביקוש, ורק 10 אחוזים מתוכם מוצאים בית. למרבה הצער, כלבים משוטטים רבים מוצאים את מותם ברחובות, נדרסים תחת גלגלי רכב וחשופים להתעללות". 


"כלבים לא צריכים להגיע למכלאות". שמחון ועזרא (צילום: מאיר פרטוש)

  

 

בשלב הראשון יתמקד המבצע, בו השקיעו המשרדים כשלושה מיליון שקל, בעידוד עיקור וסירוס כלבים בלבד. בעתיד, אומרים היוזמים, הם מקווים להקצות משאבים גם לטיפול באוכלוסיית החתולים בישראל. "הטיפול בבעיית הכלבים הנטושים גובה מהמדינה סכום עתק של כ-25 מיליון שקל מדי שנה", מבהיר השר עזרא. "הקצאת המשאבים משני המשרדים ולשכת ראש הממשלה, מאפשרת לנו לסבסד את ניתוחי העיקור והסירוס".

 

אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני יוזמי הפרויקט הינו לדבר על לבם של אוהבי החיות בארץ, שבבעלותם כלבים שאינם מסורסים או כלבות שאינן מעוקרות. "בעקבות פעילות הסברתית שנמשכה מספר עשורים, צומצם באופן משמעותי מספר הכלבים הנטושים בארצות-הברית", מרחיבה ד"ר דגנית בן-דב, הממונה על

יישום חוק צער בעלי-חיים במשרד החקלאות. "למרות שיש בארץ מודעות לכך שאילולא ניתוחי העיקור והסירוס מספר גדול של כלבים ימצא עצמו ברחובות, עדיין קיים חשש בקרב בעליהם מהניתוח". 

 

כיצד משתתפים במבצע? בחרו וטרינר הקרוב למקום מגוריכם מתוך רשימת וטרינרים המופיעה באתר משרד החקלאות, ותאמו מועד מתאים לניתוח במחיר מוזל. "מסקר שערכנו עולה כי מחירו הממוצע של ניתוח עיקור עומד על כ-750 שקל, ועלות ניתוח סירוס הינה כ-450 שקל בממוצע", מציינים היוזמים. "בתקופת המבצע ישלמו בעלי הכלבים רק 250 שקל לניתוח עיקור ו-150 שקל לניתוח סירוס - ואנו מקווים כי וטרינרים רבים ככל האפשר יצטרפו ליוזמה".

 

"כלבים הם כמו ילדים ואסור שהם יגיעו למכלאות", מסכמת אורנה בנאי, המובילה בקולה את הקמפיין והשתתפה היום באירוע השקת המבצע שהתארח בבית המחסה של עמותת "תנו לחיות לחיות". "הדרך היחידה למנוע זאת היא על-ידי עיקור וסירוס חיות המחמד. בהתחלה הגורים מתוקים, אבל כשהם גדלים קשה לטפל בהם והם נזרקים לרחוב. אם יש לכם לב אוהב", היא מסיימת, "זו ההזדמנות לתרום לבריאות של הכלב שאתכם". 

 

  • לפרטים נוספים על מבצע "תהיה בנאדם, תדאג לכלב שלך" לחצו כאן

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פחות המלטות, פחות המתות". השקת המבצע
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים