שתף קטע נבחר

עלי, עלי, שלא יגמר לעולם

ראש המכינה בעלי, הרב אלי סדן, מודה בשיחה עם ynet שישיבות ההסדר הן חממת הגידול הנכונה לתלמידי החכמים, אך טוען: "לי יש גם מטרות אחרות". ויש גם מסר מרגיע: הבקשה לפתוח מסלול הסדר נועדה לתת פיתרון למקרים חריגים. "מי שרוצה הסדר – שלא יבוא אלינו"

"הבעיה הקשה של הציונות הדתית היא שהיא עוד לא הבינה את גודל חשיבות המכינות הקדם צבאיות", כך טוען ראש המכינה הישיבתית לצה"ל "בני דוד" בעלי, הרב אלי סדן בשיחה עם ynet. לדבריו, כתוצאה מכך קיימת תופעה של "זילותא דמכינות" בציבור כולו וגם במכינות הקדם צבאיות עצמן. הרב סדן סבור כי דווקא כיום זקוקה החברה הישראלית למוסדות אלו, ובימים אלה הוא כותב מאמר בעניין שיפורסם בקרוב בתפוצה רחבה.

 

בעקבות הסערה שעוררה החשיפה ב-ynet על פתיחת מסלול ההסדר לצד המכינה בעלי, מבקש הרב סדן להבהיר ולהרגיע. לדבריו, לא מדובר בצעד המבטא שינוי תפיסה, אלא רק בניסיון למצוא פיתרון למקרים חריגים בהם החליטו תלמידים במכינה להתגייס למסלול ההסדר.

 

"יש כאלה שמתחתנים, אחרים שעוברים תהליכים שונים, וכך בכל שנה ישנו מספר קטן של תלמידים שמחליטים להתגייס למסלול ההסדר" הוא מסביר. אז למה שלא יעברו לאחת מעשרות ישיבות ההסדר שקיימות? "הם רוצים לצאת מעלי ולחזור לעלי, משום שזה בית המדרש בו הם שקעו וגדלו בתורה, ובו הם עברו את השינוי שעברו", אומר הרב סדן.

 

לדבריו, בעקבות פרסום הבקשה להצטרף להסדר ב-ynet פנו אליו עשרות בוגרים ושמיניסטים מודאגים שביקשו לשאול האם ייסגר מסלול המכינה, ואחרים שהתעניינו ברישום למסלול ההסדר החדש, ולכן חשוב לו להבהיר את הדברים. לצעירים שנוטים ללכת להסדר הוא ממליץ שלא להגיע לעלי, וכך גם למי שמתלבט בין הסדר למכינה. לעומדים לפני גיוס לשירות מלא קורא הרב סדן להתכונן כראוי ואומר: "ההכנה אצלנו מתוגברת מדי שנה, וגם הרמה הלימודית עלתה".

 

אבי המכינות הקדם צבאיות מודה כי לעניין גידול תלמידי החכמים מסלול ההסדר הוא לכתחילה, אך טוען: "יש לי גם מטרות אחרות". את פתיחת המכינות בתוך ישיבות ההסדר הוא מגדיר "טעות", משום שלדעתו למכינות ולישיבות תפקידים שונים והן מיועדות לבעלי נטיות שונות.

 

הרב סדן סבור שהיום, יותר מתמיד, יש צורך בהכנה המתאימה, כמו זו הניתנת במכינות, לקראת כניסה למעורבות בכל מערכות החברה הישראלית, בצה"ל ובחיים האזרחיים. "לא רק שלא חזרתי בי מדרכי – אני חושב שהצורך במכינות היום חזק יותר מתמיד כפיתרון לבעיות בחברה הישראלית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הצופה
הרב אלי סדן
צילום: הצופה
המכינה בעלי
מומלצים