שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ויטמינים דווקא מגבירים הסיכון לסרטן הערמונית

  הנה סיבה לצמצם נטילת ויטמינים יומיים: חוקרים בארה"ב מצאו כי גברים שנטלו כמויות גדולות של ויטמינים היו בסיכון כמעט כפול להאצת התפשטות גידולים של סרטן הערמונית

  לא יכולים בלי הויטמינים? המחקר הבא עשוי לשנות את דעתכם: חוקרים מהמרכז האמריקני לחקר הסרטן מצאו כי נטילה יומית של ויטמינים במינון גבוה מגבירים את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית.  

   

  סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר אצל גברים מבוגרים, והגורם השני בשכיחותו לתמותה, לאחר סרטן הריאה. בישראל חיים כיום כ-30 אלף חולי סרטן הערמונית.

   

  החוקרים בדקו נתונים אודות התזונה והרגלי הבריאות של 300 אלף גברים. כשליש מהם דיווחו על נטילה יומית של מולטיויטמינים, ו-5 אחוז הוגדרו כצרכנים "כבדים" שבולעים את הויטמינים מעל שבע פעמים בשבוע.


  ויטמינים. לא להגזים בשימוש (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  בתום חמש שנים מתחילת המחקר אובחנו 10,241 מהנבדקים כלוקים בסרטן הערמונית. אצל 1,476 נמצא גידול סרטני מתקדם, 179 מהנבדקים מתו מהמחלה.

   

  והנה ההפתעה שציפתה לחוקרים כאשר בחנו את נתוני האנשים שהשתתפו במחקר: הצרכנים הכבדים של מולטיוויטמינים היו בסיכון כמעט כפול ללקות בסרטן ערמונית קטלני מאשר אלה שמעולם לא נטלו מולטיוויטמינים. עם זאת, החוקרים לא מצאו קשר בין שימוש בוויטמינים לבין גידולים של סרטן הערמונית בשלבים הראשוניים של הגידול.

   

  החוקרים משערים כי מינון גבוה של ויטמינים אינם משפיעים, עד שהגידול הסרטני כבר הופיע. אז ככל הנראה מאיצים הויטמינים את התפשטותו של הגידול.

   

  החוקרים מהמכון האמריקני לחקר הסרטן הבהירו כי ידרשו מחקרים נוספים שיאמתו את הקשר בין ויטמינים לגידולים סרטניים. במאמר מערכת שהופיע בכתב העת של המכון, בו התפרסם המחקר, אמרו מומחים כי הממצאים הם הוכחה נוספת על הנזק בשימוש במנות גדולות של ויטמינים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ויטמינים. אסור להגזים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים