שתף קטע נבחר

לא רוצים להיפרד

בשבוע הבא יקיימו בירושלים תלמידי ישיבת שיח יצחק "ערב הוקרה ותודה" לראש הישיבה, הרב שג"ר, שחלה בסרטן. באירוע ייחנך גם מכון להוצאת כתביו, בתפילה לנס שיאפשר לו לשוב וללמד. המארגנים: "לא מדובר באירוע פרידה מרבנו, אנחנו רק רוצים להאיר לו פנים"

לפני ארבעה חודשים נפגש הרב שמעון גרשון רוזנברג (שג"ר) עם שותפו לראשות ישיבת "שיח יצחק" באפרת, הרב יאיר דרייפוס, לשיחה שלא תשכח. אחרי תקופת היעדרויות תכופות מהישיבה וכשהכל מריחים שמשהו לא טוב מתקרב, גילה הרב שג"ר לשותפו: "חליתי בסרטן, הנה הכתבים שלא הספקתי להשלים. טפל בהם".

 

מייד אחר כך פנה ראש הישיבה הנערץ לתלמידיו בבית המדרש, הטיל גם עליהם את הפצצה, התוודה בבכי "ה' נתן, ה' לקח", ועזב לתחילת טיפולים ומנוחה. במקום להשלים עם המצב ו"להתרסק", התעשתו הרב דרייפוס והתלמידים והחליטו להאיר פנים לרבם בימיו הקשים, דווקא בדרך שהוא עצמו ביקש.


הרב שג"ר עם תלמידיו

 

הישיבה הקטנה והצנועה ששוכנת על גבעת קרוואנים נידחת מצפון לאפרת ויתרה אולי על החומר, אבל בנושאים שברוח אין שם פשרות. בשבועות הבאים יצר הרב דרייפוס קשר עם מאות תלמידי הרב שג"ר בארבעים השנים האחרונות, גייס גם כספים, והקים את "המרכז הרוחני ללימוד כתבי הרב שג"ר והוצאתם לאור". ביום שני הבא, ערב חג השבועות, תקיים ישיבת "שיח יצחק" יחד עם המכון החדש אירוע הצדעה והוקרה לרב שג"ר, ובו יוצג לראשונה פרוייקט הוצאת הכתבים. באירוע, שייערך במלון "ענבל" בעיר, מצפים בישיבה לבואם של מאות תלמידיו.

 

הרב שג"ר עצמו ייעדר מהאירוע, בשל מצבו הבריאותי, אך המארגנים מקווים שיוכל לצפות בערב ההוקרה באמצעות שידור וידאו חי לביתו. בנוסף ישודר באירוע ראיון שקיים עימו תלמידו, הבמאי ושחקן התיאטרון הרב ברוך ברנר, ובהמשך תילמד פרשנות חדשה שכתב הרב שג"ר לחג השבועות.

  

לרגל האירוע הופק סרט מיוחד, "אנכי מי שאנכי", ובו מספרים תלמידים ומקורבים על הרב והשפעתו על חייהם. עיון חטוף ברשימת המשתתפים בסרט ובאירוע עצמו מלמדת על היקף ההשפעה של ראש הישיבה החולה, שחצתה מחנות פוליטים ודתיים. כך נכללים ברשימה אחת הרבנים אביגדור נבנצאל, יעקב מדן, יהודה עמיטל ויהודה ברנדס, פרופ' שלום רוזנברג וחוקר החסידות ד"ר צבי מרק, המשוררות רבקה מרים וחוה פנחס-כהן, ורבים אחרים.

 

המתנה לרב

עמיעד שלזינגר, תלמיד בישיבה וממארגני האירוע, אומר כי קיום הערב הוא מתנה גדולה לרב שג"ר, ומטרתו העיקרית היא "הוקרת תודה לרבנו, כדי שידע על כמה אנשים הוא השפיע". לצורך כך קוראים המארגנים לכל אדם שהרב שג"ר "נגע בו בצורה כלשהי" לבוא ולשמח אותו בימיו הקשים.

 

הרב שמעון גרשון רוזנברג (57) למד בישיבת "כרם ביבנה" ובישיבות מקובלים שונות בירושלים, לימד בישיבת הכותל, היה ממקימי ישיבת "מקור חיים" וכיהן בה כראש ישיבה בפועל, ועמד בראש בתי המדרש של "בית מורשה", "המרכז לציונות דתית מעלה" ו"עורי". בשנת 1996 הקים יחד עם הרב יאיר דרייפוס את ישיבת "שיח" (לימים "שיח יצחק"), אז בירושלים וכיום ביישוב אפרת.

 

הרב שג"ר ידוע כפילוסוף דתי המנסה לתת מענה דתי לפוסטמודרניזם ולהלכי רוח אחרים המנשבים כיום בעולם הכללי, והוא מרבה לעסוק בסוגיה זו בין היתר בספר "כלים שבורים" שחיבר. בנוסף, היה מראשוני מלמדי החסידות בבתי המדרש של הציונות הדתית. תלמידיו מספרים על אדם ביישן הבורח מתקשורת ופרסום, שמצליח להשפיע על מאות תלמידים בארבעים שנה האחרונות.

 

מאז נתגלתה המחלה בגופו עזב הרב שג"ר את תפקידו בראשות ישיבת "שיח יצחק", אך הוא מקפיד לשמור על קשר עם התלמידים שבאים לבקר, וכן בדברי חיזוק וגעגועים שהוא כותב להם מעת לעת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים