שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה יש לנו שיער על הגוף?

  אמנם רבים מאיתנו היו שמחים אם נולדו בלעדיו, וחלקנו משלם כסף רב כדי להסירו, אולם לשיער הגוף תפקידים אבולוציונים רבים וחשובים. הדוקטור מבהיר

  הגוף החלק הופך בשנים האחרונות משאת נפשם של יותר ויותר גברים, שמוכנים להתענות תחת מכשירי הלייזר, האפילציה והשעווה הרותחת רק כדי להיפטר משיער הגוף. אז אם הוא כל כך מטריד, מי צריך אותו בכלל? אתם שאלתם, ואנחנו ממהרים להשיב.

   

  השיער שעל גופנו אופייני ליונקים (בעלי חייים הניזונים לאחר לידתם מחלב). השיער משחק תפקידים חשובים רבים אצל בעלי החיים: חימום, הגנה מפני חיידקים, הפחתה של חיכוך וגירוי העור. כל אלה חיוניים מאוד לבעלי החיים, וגם לאבותינו הקדמונים שהתהלכו עירומים כביום היוולדם.


  התינוק מזהה את אמו לפי הריח (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  אולם התפקיד המרתק יותר של שיער הגוף הוא בתקשורת. אחד מצורות ההתקשרות החשובות ביותר בין בעלי החיים, וגם בין בני אדם, היא דרך הריח. הגוף משחרר כימיקלים הקרויים פרומונים, אשר יוצרים לכל אחד מאיתנו ריח ייחודי. כך למשל, תינוקות יכולים לזהות את חולצת האם מתוך ערימת חולצות רק באמצעות הריח הייחודי של האם. הפרומונים האמהיים יכולים להרגיע את הרך הנולד, גם כשהיא אינה נמצאת.

   

  זיכרון ריחני

  ומה הקשר לשיער הגוף? הוא שומר על ה"חתימה הכימיקלית" שלנו, היא הריח האישי. השיער מאפשר לריח הגוף שלא להתנדף במהירות, ולאחרים להגיב אליו. מן הידועות הוא שהכלב יכול "להריח" פחד. וכך גם אנחנו: בעת פחד הוא התרגשות, גם הפרומונים משתנים.  

   

  חברות קוסמטיקה ותמרוקים מוציאות מילארדי דולרים בשנה כדי להשפיע על הדרך בה אנחנו מריחים סבון, שמפו, בושם ואפטרשייב, ומנסות למשוך אותנו ולהקסים אותנו במוצרים שלהן. אחת הדרכים היא שילוב פרומונים בניחוחות. לחוש הריח שלנו יש זיכרון רב עוצמה, והוא שגורם לנו להיזכר במאורע מסוים לאחר שריחרחנו בושם כלשהו. רבים מאיתנו בוודאי נתקלו במצב בו אדם זר

   חלף על פניהם והשאיר מאחוריו שובל ריח כלשהו, שמיד הציף והעלה זיכרון כלשהו וגרם לנו, בדרך אסוציאטיבית, לחייך מאוזן עד אוזן, למשל. 

   

  אז מה היה לנו שם? שיער הגוף בו אנו נאבקים בכל דרך אפשרית, ממריטה בשעווה רותחת ועד לייזר מכאיב הגורם לכוויות, נועד בעצם להגן עלינו ולסייע בתקשורת הבין אישית. האם אנו באמת זקוקים לו כיום? לא ממש. האבולוציה שלומדת על הצרכים העכשווים, מגיבה להתפתחות האנושית, ואכן - שיער הגוף שהיה הופך כל בן אנוש לסוודר מהלך, הולך ונושר עם השנים. לא מן הנמנע שבעתיד הלא רחוק נהפוך כולנו לחלקים. ועד אז לפחות, זכרו: גם אם יבטיחו לכם הבטחות ויישבעו בשבועות ולחשים - הסרת שיער, לא משנה באיזו דרך, בפירוש אינה לצמיתות.

   


   

  עוד שאלות? אנחנו כאן, מחכים לכם. כתבו לנו, ונשיב על המעניינות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שיער גוף. נועד לתקשורת אנושית
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים