שתף קטע נבחר

בריטניה: גורדון בראון יהיה מחליפו של בלייר

אמש נודע כי לא תהיה בלייבור התמודדות על ראשות הלייבור בבריטניה. יריבו היחידי של שר האוצר גורדון בראון הודיע כי לא הצליח לגייס את התמיכה המינימלית הנדרשת כדי לעגן את מועמדותו. בראון הוכרז רשמית כראש הממשלה הבא אך ייאלץ להמתין עד 27 ביוני כדי להיכנס לדאונינג 10. "אעבוד קשה בשבילכם. כזה אני", הבטיח בנאום מיוחד

שר האוצר של בריטניה, גורדון בראון, הפך היום (ה') רשמית לראש ממשלה בהמתנה, לאחר שיריבו היחיד בהתמודדות על ראשות הלייבור הודה אמש כי לא יצליח להתמנות רשמית למועמד.

 

בראון יחליף את ראש הממשלה הנוכחי טוני בלייר, שהודיע לפני שבוע בדיוק כי בכוונתו להגיש את התפטרותו למלכה ב-27 ביוני, על רקע השחיקה בפופולריות שלו שפוגעת במפלגה. אחרי שנים ארוכות של יריבות בין שני האישים - אדריכלי מפלגת "הלייבור החדשה" - נראה שהעברת השרביט לבראון תתבצע בלא התמודדות או הצבעה. בכך יגשים בראון את חלומו ארוך-השנים לעמוד בראש מפלגת הלייבור - ואולם יהיה עליו להמתין יותר מ-40 יום עד שיוכל להיכנס לדאונינג 10.

 

עידן בראון:

 

בנאום שנשא במסיבת עיתונאים בסיטי של לונדון ניכר היה שבראון נחוש להחזיר לציבור הבריטי את האמון שאבד להם בפוליטיקאים בשלהי כהונתו של טוני בלייר. "אני מאמין שממשלה טובה מקדישה עצמה לציבור.... אעשה את מיטב יכולתי לשרת את כל הבריטים. אנהיג ממשלה עם סדרי עדיפויות חדשים.... אעבוד קשה עבורכם. כזה אני", אמר בראון.

 

"התשוקה של היא החינוך. המחוייבות המיידית שלי היא מערכת הבריאות, האתגרים החדשים הם הוזלת הדיור, ביטחון הפנים וחידוש האמון בדמוקרטיה", הוסיף בראון. הוא הבטיח לבקר בכל מחוזות המדינה בשבועות לפני כניסתו לתפקיד, כדי ללמוד את הבעיות עימן מתמודדים אזרחי הממלכה, ולגבש את סדר העדיפויות של ממשלתו העתידית.


"אעבוד קשה. כזה אני". בראון נואם (צילום: AP)

 

על המזרח התיכון אמר בראון כי הוא מתחייב "לעבוד קשה כדי לשלב בין פיתרון ביטחוני, פיוס פוליטי ופיתוח כלכלי שייתכן לאנשים שם אחריות לנעשה באזורם... נפעל בשיתוף פעולה עם בעלי הברית שלנו לבנות תהליך שלום במזרח התיכון".

 

הוא התיייחס גם לתפוח האדמה הלוהט - המלחמה בעיראק, שדירדרה את הפופולריות של בלייר והלייבור לשפל חסר תקדים. "אי אפשר להכחיש שהיו חילוקי דעות עמוקים סביב המלחמה בעיראק. אבל אני מאמין שאנו נמצאים בשלב חדש, בו אזרחי המדינה הזו מכירים במחוייבות שלנו לממשלה הנבחרת של עיראק, ומספרי החיילים הבריטים בעיראק הולכים ופוחתים", אמר בראון.

 

לא תהיה התמודדות בלייבור

עד אמש נראה היה שבראון יידרש לדלג מעל משוכה קלה בדרך להנהגת הלייבור וללשכת ראש הממשלה, אולם אז הודיע יריבו בלייבור, ג'ון מקדונל, כי יהיה זה "בלתי אפשרי מבחינה מתמטית" להשיג את 45 החתימות הדרושות כדי להפוך אותו רשמית למועמד לראשות המפלגה. לבראון לא היתה אותה בעיה; הוא הצליח לגייס את תמיכתם של 307 מתוך 353 חברי הפרלמנט מטעם הלייבור; בעוד שמקדונל הצליח לגייס 29 בלבד - פחות מעשירית. 

 

ב-24 ביוני, שלושה ימים לפני התפטרותו הצפויה של בלייר, צפויה המפלגה "להכתיר" את בראון בכינוס מיוחד שייערך במנצ'סטר. עם זאת, עדיין צפויה להתקיים במפלגה התמודדות על איוש תפקיד סגן ראש הממשלה - שעליו מתמודדים שישה בכירים בלייבור.

 

מקדונל, המשתייך לאגף השמאלי בלייבור,  טען כי בראון ניסה בכוח למנוע אפשרות של התמודדות על התפקיד הנכסף - והאשים כי אנשי מטהו הפעילו לחץ על חברי פרלמנט שלא לתמוך ביריבו.


פורסם לראשונה 17/05/2007 12:19

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראון. ראש ממשלה בהמתנה
צילום: רויטרס
מקדונל. הודה בכישלון
צילום: איי פי
מומלצים