שתף קטע נבחר

סרקוזי הציג את ממשלתו; קושנר שר החוץ

לשכתו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הציגה את רשימת 15 השרים בממשלה החדשה והמצומצמת. בהמשך להבטחתו מלפני הבחירות, כמחצית מחברי הממשלה - נשים. מייסד ארגון "רופאים ללא גבולות", ברנאר קושנר, מונה לשר החוץ

נשיא צרפת הנכנס, ניקולא סרקוזי, הציג הבוקר (יום ו') את ממשלתו החדשה, המונה 15 שרים בלבד - מחצית ממספר השרים שכיהנו בממשלה היוצאת - בהתאם להבטחתו מימי מסע הבחירות. הבטחה נוספת שמילא סרקוזי קשורה לייצוג הולם לנשים בממשלה, ושבירת המונופול הגברי בפוליטיקה הצרפתית. ואכן, בממשלה החדשה יכהנו שבע שרות.

 

את תפקיד שר החוץ העניק סרקוזי לברנאר קושנר, פעיל זכויות האדם, מייסד ארגון "רופאים בלא גבולות" ואיש המפלגה הסוציאליסטית. בכך קיים סרקוזי הבטחה נוספת: למנות לממשלתו שרים מהמפלגה היריבה, כדי לייצג בה גם את צידה השני של המפה הפוליטית בצרפת. לאחר המינוי הודיעה המפלגה הסוציאליסטית כי היא משעה את חברותו של קושנר.

 

קושנר, בן לאב יהודי, ידוע כפרו-ישראלי ונחשב לפוליטיקאי פופולרי מאוד בצרפת. הוא זכור בין השאר מפני שהיה בין היחידים שתמכו בהחלטה האמריקנית-בריטית לפלוש לעיראק. לפני המלחמה הוא טען כי יש לפעול צבאית על מנת להפיל את סדאם חוסיין. מלבדו מונו עוד שני שרים זוטרים מהמפלגה.

 

כבר אתמול הכריז סרקוזי כי בראש הממשלה יעמוד בן בריתו הנאמן ומנהל מסע הבחירות שלו פרנסואה פיון. עם השבעתו לנשיא, חזר סרקוזי והבטיח לבצע סדרה של רפורמות במדינה - בכלל זה שינויים בכלכלתה של המדינה, שעל הוצאתם לפועל יהיה מופקד פיון.

 

תפקיד בכיר נוסף בקבינט הוענק לראש הממשלה לשעבר אלן ז'ופה, שקיבל תיק חדש ומתוגבר הכולל את משרדי איכות הסביבה, הפיתוח, האנרגיה והתחבורה.

שר התעסוקה היוצא, ז'אן לואי בורלו, יכהן כשר לאסטרטגיה כלכלית - משרד חדש שיהיה אחראי גם על התיירות, התעסוקה, התעשיה והמסחר., אריק וורת, שהיה גזבר מפלגת השלטון (UMP) יכהן כשר לעניינים ציבוריים ויהיה אחראי על גיבוש ותיכנון תקציב המדינה.

 

סרקוזי פנה גם למפלגת המרכז ומינה את הרווה מורן לשר ההגנה, במקומה של מישל אליו-מארי - שתעבור למשרד הפנים ותהיה שרת הפנים הראשונה של צרפת.

 

רשידה דאטי, מי שהייתה הדוברת של סרקוזי בתקופת הבחירות מונתה לשרת המשפטים. מדובר בפעם הראשונה שבת למהגרים מצפון אפריקה ממונית לשרה בממשלה בצרפת, וסרקוזי מקווה שבכך יוכל להאבק בטענות נגדו על קיפוח ואפליה נגד המוסלמים והמהגרים.

 

מלבדה יכהנו שרות גם בתיק החקלאות - אחד התיקים החשובים על רקע הדיונים בארגון הסחר העולמי והאיחוד האירופי על סובסידיות החקלאות הגבוהות של צרפת - וכן במשרדי התרבות, הבריאות והספורט ומשרד ההשכלה הגבוהה שיופקד בידיה של ואלרי פקרס, מהמקורבות לנשיא היוצא שיראק.

 

מי שיופקד על תיק המהגרים במסגרת משרד חדש לענייני הגירה וזהות לאומי יהיה מקורבו של סרקוזי, בריס הורטפו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המובילים: סרקוזי ופיון
צילום: איי פי
שר החוץ קושנר. תמך במלחמה בעיראק
צילום: איי אף פי
מומלצים