שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

הילד צריך ריטלין? תנו לו

אלפי ילדים בישראל לוקים בהפרעות קשב אך אינם מטופלים, בשל דעות קדומות של ההורים. מהי תרופת הריטלין או הקונצרטה, מה ההשפעות שלהן ומה עלול לקרות לילד שאינו מטופל? כתבה נוספת בסדרה שכל הורה חייב לדעת

אלפי ילדים בישראל לוקים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD), תסמונת שמאופיינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. על פי ההערכות, שיעור הישראלים הלוקים בהפרעה מגיע עד ל-9 אחוז. חרף הטיפולים היעילים, עדיין הורים רבים נמנעים מלטפל בילדים. התוצאה היא הרסנית: הידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית ושיעור גבוה של פשיעה והתמכרויות.

 

לפני כ-50 שנה גילו רופאים שהריטלין (ששמו הרפואי הוא מתילפנידייט),

ששימש לטיפול בדיכאון, יעיל גם לשיפור סימפטומים שמנוגדים לחלוטין לדיכאון, כגון היפראקטיביות ואימפולסיביות. כמו כן, גילו הרופאים שהוא ממתן תופעות של הפרעות קשב, מגביר את יכולת הריכוז, את ההישגים בלימודים, את היכולת לתפקד בבית ואת ההערכה העצמית.

 

המחקרים מאשרים

אין כמעט תרופה שנחקרה יותר מהריטלין בעשורים האחרונים. מאות מחקרים שבוצעו בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות קשב גילו שהריטלין אינו גורם להתמכרות אם הוא נלקח במינונים שהותאמו על ידי רופאים. התרופה מסולקת במהירות מהגוף כך שאינה מצטברת ולכן הסיכונים לטווח ארוך נמוכים מאוד. למעשה נתגלה שמטופלים שנטלו ריטלין תחת פיקוח רפואי הפחיתו את הסיכון להתמכר לאלכוהול ולסמים.

 

יעילות הריטלין ודומותיה (כמו קונצרטה) גדולה יותר כשהיא משולבת בטיפול פסיכותרפי. כיצד אם כן מצליחה תרופה מעוררת לטפל בהפרעות קשב ולשפר ריכוז? מעריכים שהריטלין מווסת את מערכות הקשב והערות ומתאים אותן לסביבה. כך משתפרת היכולת להתמקד ולברור את הקלט הרצוי מבין שלל הגירויים.

 

החומר מתילפנידייט ממנו מורכב הריטלין, משפיע על מערכת העצבים המרכזית. פעולתו דומה לפעולת הקפאין, אם כי בעוצמה רבה יותר – עוצמה שמתקרבת לזו של סמים ממריצים דוגמת אמפטאמינים. מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב, ושעשה שימוש בהדמיות דיגיטליות של המוח, העלה שהריטלין מצליח להגביר את רמתו במוח של המעביר העצבי דופאמין. החוקרים מעריכים שהריטלין מגביר את שחרור הדופאמין ובכך משפר את יכולת הריכוז והמיקוד של מטופלים שאצלם התגלו אותות חלשים של דופאמין.

 

המתחרה: קונצרטה

בשנים האחרונות קמה מתחרה לריטלין: קונצרטה. בדומה לריטלין, התרופה מכילה את החומר מתילפנידאט, המשפיע במשך 12 שעות, כך שדי במנה אחת בבוקר כדי שהטיפול ישפיע במשך שעות היום. קונצרטה נותנת מענה במיוחד לילדים החווים קשיים מהפרעת הקשב לא רק בבית הספר, אלא גם בבית בשעות הצהריים והערב, או למתבגרים ומבוגרים הזקוקים להשפעה הממושכת בשל שעות לימודים ועבודה ארוכות.

 

בארה"ב אישר השנה מינהל המזון והתרופות, ה-FDA, מדבקות ריטלין לילדים - daytrana, לאלה שאינם מסוגלים לבלוע גלולות. מדבקות ה-daytrana כבר זמינות בבתי המרקחת בארה"ב, במינונים של 10 מ"ג, 15 מ"ג, 20 מ"ג ו-30 מ"ג למנה. האריזות מגיעות כשבהן 10 מדבקות לטיפול התחלתי, ו-30 מדבקות לטיפול המשכי. 

 

תופעות לוואי

ככל תרופה, גם הריטלין ודומותיה טומנות בחובן תופעות לוואי, אם כי נדירות, ובהן ירידה בתיאבון, כאבי ראש, קשיים בהירדמות, כאבי בטן, טיקים ועצבות. עם זאת, השפעת התרופה חולפת לחלוטין עם הפסקתה, ומכאן יתרונה הגדול.

 

את הריטלין ניתן לרשום לילדים החל מגיל 5, מאחר שלא נעשו די מחקרים בילדים צעירים יותר. אצל ילדים בגילאים נמוכים מחמש שנים, ניתן במקרים חמורים לטפל בתרופות הרגעה במינון נמוך, לאחר אבחון אצל פסיכיאטר או נוירולוג ילדים.

 

לא כל רופא רשאי לרשום תרופה להפרעות קשב. הריטלין, הקונצרטה ותרופות אחרות להפרעות קשב נרשמות על ידי נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים או מומחה ברפואת ילדים שעבר הסמכה מיוחדת של משרד הבריאות.

 

האיבחון

התרופה נרשמת רק לאחר איבחון מעמיק שכלל את מבחן TOVA בו נדרש הילד לבצע מטלה משעממת מול מחשב לפני ואחרי מתן כדור ריטלין לנסיון. בנוסף, עובר הילד אבחון פסיכולוגי לשלילת בעיות אחרות שעשויות להתבטא כהפרעת קשב.

 

למרות העלייה בשימוש בתרופות להפרעות קשב בשנים האחרונות, עדיין טוענים מומחים בישראל כי אחוז המטופלים נמוך מאוד מהנדרש. אלפי ילדים עדיין מוגדרים כ"מופרעים", הישגיהם בלימודים נמוכים, הם מנודים חברתית ומגיעים לחיכוכים רבים במשפחה המתוסכלת.

 

ההמלצה שלנו: אם אתם, הגננת או המורה, חושדים בהפרעות קשב, אל תתביישו. גשו לרופא, בקשו הפניה למומחה להפרעות קשב, לפני ההידרדרות הגדולה של הילד. 

 


פורסם לראשונה 20/05/2007 23:20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזרו לו, רגע לפני ההידרדרות
צילום: סי די בנק
מומלצים