שתף קטע נבחר

בייבי כלום

אחרי מלחמות נרשמת בדרך כלל תופעת בייבי בום: עלייה במספר הלידות. אבל תשעה חודשים אחרי מלחמת לבנון השנייה, הופתעו במשרד הפנים לגלות כי הילדים של חורף שנת 2007 הם לא קבוצה גדולה: במספר הלידות חלה דווקא ירידה

הבייבי בום של מלחמת לבנון השנייה לא הגיע: יותר מתשעה חודשים לאחר המלחמה מראים נתוני משרד הפנים והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי בשלושת החודשים האחרונים חלה דווקא ירידה הדרגתית במספר הלידות בישראל.

 

ניסיון העבר בארץ ובעולם מלמד שאחרי מלחמות ישנה בדרך כלל עלייה גדולה בילודה. המושג בייבי בום הוטבע בארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה וציין את הגידול בילודה - בשיעור של %‭- 50‬ בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, מסוף שנות ה־40 ועד שנות ה־‭.60‬

 

גם בישראל נרשמו בעבר גלי בייבי בום אחרי מלחמות. במנהל הגיוס של צה"ל גילו כבר מזמן כי 19 שנה אחרי כל מלחמה יש מחזור גיוס גדול יותר. הבייבי בום האחרון שנרשם במרשם האוכלוסין של ישראל היה בדצמבר ‭,2003‬ בדיוק תשעה חודשים אחרי שהורו לנו להכין חדרים אטומים ולהוציא מהקופסאות את מסכות האב"ך בעקבות המתקפה האמריקאית השנייה בעיראק. בבית החולים בילינסון נולדו ביום אחד 48 תינוקות, לעומת 20 תינוקות הנולדים בממוצע ביום. בשיבא נולדו באותו חודש 950 תינוקות, לעומת 850 בחודש ממוצע.

 

אבל בישראל שאחרי מלחמת לבנון השנייה המצב דווקא הפוך: בשלושת החודשים האחרונים חלה ירידה הולכת וגוברת במספר הלידות. במארס נרשמו ‭11,882‬ לידות לעומת ‭12,126‬ לידות במארס אשתקד - ירידה של %‭.2‬ באפריל כבר נרשמה ירידה של 15% במספר הלידות בישראל - מ־‭11,450‬ לידות אשתקד ל־‭9,622‬ לידות בלבד השנה. במחצית הראשונה של מאי נרשמו השנה ‭1,854‬ לידות בלבד - לעומת כ־‭6,000‬ לידות במחצית הראשונה של מאי ‭- 2006‬ ירידה של כ־60%.

 

תופעת הבייבי בום מאפיינת לרוב מלחמות ארוכות יותר, אומר ד"ר גיא סטקלוב, חוקר המתמחה בדמוגרפיה באוניברסיטה העברית. הבייבי בום הגדולים מופיעים לרוב לאחר מלחמות שיש בהן גיוס מסיבי וממושך של החיילים. גם החברה האזרחית מתחילה להשתנות לאחר אותן מלחמות, ובדרך כלל הכלכלה מלווה בצמיחה.

 

לדברי סטקלוב, אחרי מלחמה יש גל כלכלי חיובי כשבונים שוק, וזה קשור לאופטימיות ולכך שהאנשים רוצים יותר ילדים, מחישים את הלידות ובונים משפחות יותר גדולות. אבל ייתכן שבעקבות מלחמת לבנון השתרר דווקא דיכאון שדיכא את הילודה. את הסוגיה הזאת עדיין צריך להוכיח במחקרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים